Subiektywny przegląd wydarzeń tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz/archiwum Polska Press
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd wydarzeń tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Co wydarzyło się w mijającym tygodniu? Komentuje Jerzy Witaszczyk.

Piątek

Wiceprzewodniczący Nowoczesnej Witold Zembaczyński zadeklarował, że jego partia zlikwiduje program „500+”, jeśli dojdzie do władzy. Oznacza to, że wszyscy beneficjenci „500+” mogą spać spokojnie.

*

Orderem Świętego Cesarza Konstantyna odznaczył Serbski Kościół Prawosławny Marinosa Ritsoudisa. Kiedy w 1999 r. NATO rozpoczęło bombardowania Serbii, Ritsoudis dowodził greckim okrętem „Temistokles”. Skierowany w strefę działań wojennych odmówił wykonania rozkazu i zawrócił do portu, za co stanął przed sądem. W wyniku bandyckich natowskich bombardowań w Serbii zginęło 2500 ludzi, zburzono 190 szkół, 20 szpitali, 300 zakładów pracy i 60 mostów. W tym czasie albańscy nacjonaliści mogli spokojnie wyganiać Serbów z Kosowa, gdzie mieszkali od niepamiętnych czasów.

Sobota

Samolot linii Norwegian lecący z Oslo do Monachium już pół godziny po starcie musiał zawrócić z powodu awarii toalety - pisze „Dagbladet”. Jak się okazuje, na pokładzie było ponad 60 hydraulików… Tak bywa, gdy jest nadmiar fachowców, znamy to z kuchni: gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. Nie pierwszy raz w historii zdarza się, że od właściwego funkcjonowania klozetu zależy wszystko. Kilka lat wcześniej w tym samym „Dagbladet” można było przeczytać o niemieckiej łodzi podwodnej U-1206, która wypłynęła z portu w Gdańsku i - nie wystrzeliwszy ani jednej torpedy -, została w 1945 r. zatopiona na Morzu Północnym z powodu… awarii toalety.

Niedziela

Jan Pirek wszczepił sztuczne serce wykonane w 3D

Bohaterką indyjskich mediów została krowa z miasta Haveri. Kiedy w czwartek jej ranny cielaczek został załadowany na ciężarówkę, która transportowała go do lecznicy weterynaryjnej, ona biegła obok. Pozostała przy nim aż do niedzieli, kiedy jej zdrowe dziecko mogło opuścić lecznicę i do niej dołączyć. Niejedna matka Polka (ojciec Polak także!) mogłaby się wiele nauczyć od indyjskiej matki krowy.

Poniedziałek

Rewolucja w medycynie! Nowe serca z drukarek 3D - pisze czeski „Týden” i nie jest to wizja przyszłości. W Praskim Instytucie Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej czescy lekarze pod kierunkiem kardiochirurga Jana Pirka wszczepili sztuczne serce 80-letniemu pacjentowi. To trzecia w świecie, po Francji i Kazachstanie, taka operacja. Sztuczne serce waży około 800 gramów, jest trzy razy cięższe od prawdziwego, ludzkiego.

Wtorek

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie stanie (?) Ukrainiec Nazari K., który przed lubelskim klubem przedstawił się jako banderowiec i groził ochroniarzom na swojską, upowską nutę: - Ubiję jak na Wołyniu. Głupie Polaki, pozap…am.

Krowa, bohaterka indyjskich mediów

Środa

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wie, jak powstrzymać migrację ludności z Afryki do Europy. Jego zdaniem problemy Afryki należy rozwiązać w Afryce. Jak on na to wpadł? Geniusz!

Czwartek

Gdyby wybory odbyły się na początku lutego, PiS wygrałby je z ogromną przewagą. Z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla „Super Expressu” wynika, że na partię Kaczyńskiego chce głosować 49 procent badanych. Na Platformę - 15 procent.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.