Subiektywny przegląd tygodnia - komentuje Jerzy Witaszczyk, felietonista Dziennika Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia - komentuje Jerzy Witaszczyk, felietonista Dziennika Łódzkiego

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Piątek

Bogacimy się. Według „Rzeczpospolitej”, pierwszy raz w historii Polacy wypili więcej najdroższych alkoholi niż najtańszych. W 2017 roku przepiliśmy 32,6 miliarda zł, nie licząc wydatków na bimber, denaturat, borygo i podobne, których nie ujęto w statystykach, ale wciąż cieszą się powodzeniem u części konsumentów.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego odbywa się w miejscu wyjątkowym - zauważył prezydent Andrzej Duda, przemawiając do uczestników uroczystości. Fakt - w namiocie wynajętym na jeden dzień za milion złotych.

Sobota

228 nielegalnych imigrantów nie wpuściła do Unii białoruska straż graniczna - donosi portal TUT.BY. Byli to głównie obywatele Maroka, Algierii, Tunezji i Senegalu. Mieli nadzieję, że przyokazji mundialu uda się im z paszportem kibica przedostać do europejskiego raju.

Niedziela

We Francji podsumowano obchody święta narodowego przypadającego w rocznicę zdobycia 14 lipca 1789 Bastylii, symbolu królewskiej tyranii. Jak podaje „Le Figaro”, w piątek i sobotę spalono 845 samochodów, z czego wynika, że tym razem Francuzi (na ogół z importu) świętowali z mniejszym entuzjazmem niż rok wcześniej, kiedy spalili 897 aut. Jak było naprawdę z Bastylią? Wbrew legendzie, wśród 7 osadzonych w twierdzy nie było więźniów politycznych. Lud uwolnił czterech fałszerzy pieniędzy, dwóch wariatów i hrabiego kazirodcę. Zdobywcy Bastylii nie zburzyli - dopiero w następnym roku rozebrała ją wynajęta firma.

Poniedziałek

Przed sądem w Sosnowcu stanął Rafał Piotrowski, uśmiercony przez tamtejszy szpital. Domagał się przywrócenia do żywych. W grudniu w szpitalu zmarł pacjent o tym samym nazwisku, ale akt zgonu wypisano na żywego Piotrowskiego, gdyż z systemu PESEL pobrano jego dane. Oficjalnie do żywych Piotrowski wróci po ogłoszeniu przez sąd w najbliższy poniedziałek wyroku i odczekaniu 21 dni na jego uprawomocnienie. Jak widać, urzędowe uśmiercenie człowieka trwa w Polsce chwilę, a powrót do żywych długie miesiące. To i tak lepiej niż w Rumunii. Tam w marcu sąd w Barlad uznał, że Constantin Reliu nie żyje, chociaż stał przed sędzią.

Wtorek

W Polskiej Fundacji Narodowej zmieniły się władze. Jej zadaniem jest promowanie wizerunku Polski za granicą, ale na razie Fundacji najlepiej wychodzi utylizacja pieniędzy, które w nią pompują spółki Skarbu Państwa.

Środa

- Inwestycja w Stobnicy w Puszczy Noteckiej umknęła uwadze wszystkich - przyznał minister środowiska Henryk Kowalczyk. 14-kondygnacyjny zamek jest budowany w środku obszaru chronionego. To dowód na to, że kto ma pieniądze i chody, ten w Polsce zalegalizuje wszystko. Tymczasem ekoterroryści pilnują, żeby w Puszczy Białowieskiej nikt nie skrzywdził kornika drukarza.

Czwartek

Jako wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiadał: „Będziemy odchudzać administrację publiczną, by zmniejszyć koszty jej funkcjonowania”. Tymczasem „Fakt” pisze, że od czasu, kiedy PiS wygrało wybory, liczba urzędników w ministerstwach wzrosła o 1200 osób. To żadna sensacja, bo wszystkim rządom III RP najlepiej udawał się dynamiczny rozwój biurokracji.

Jerzy Witaszczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.