Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Co działo się w tym tygodniu na świecie, w kraju i regionie? Zobacz subiektywny przegląd Jerzego Witaszczyka.

Piątek

Na wybiegu ogrodu zoologicznego w Gdańsku pojawił się biały pingwin, jedyny albinos wśród afrykańskich pingwinów jackass. O debiucie nielota w polskim zoo pisze wydawany w Singapurze „Straits Times”. Tak jeden pisklak propaguje nasz kraj w świecie za darmo w odróżnieniu od Polskiej Fundacji Narodowej, której najlepiej wychodzi wydawanie milionów.

*

Na pół roku trafił za kraty 76-letni Walter Terrell z Detroit - donosi FOX10. Terrell pobierał zasiłki ubezpieczenia społecznego przeznaczone dla mamy. W sumie zainkasował 280 tysięcy dolarów. Proceder ciągnął się długo (mama zmarła w 1981 roku), ale wyrok zapadł błyskawicznie. Bo to Ameryka.

Jak byłoby w Polsce? Zapewne Terrell usłyszałby wyrok jako stulatek.

Sobota

W BBC reportaż z ukraińskiej wsi Glinne. Dlaczego zawitał tam reporter brytyjskiego radia i telewizji? Bo dzieci rodzą się bez pomocy 500+. W wiosce żyje ponad 100 rodzin z co najmniej siedmiorgiem pociech. Rodzina Kowaliewów jest wyjątkiem: Switłana powiła 19. dziecię! Czy szczęśliwa mama zna imiona wszystkich potomków? - pyta reporter, a Switłana bez zająknięcia wymienia wszystkie po kolei: Igor, Lonia, Natasza…

Niedziela

Ludzkości grozi interwencja kosmitów, którzy zdegustowani tym, co ludzie wyprawiają, przetną Ziemię na pół, Ziemia się zwinie, wszystkich zgniecie. Co dalej? - Przyślą nam Adama i Ewę i od nowa będziemy budować świat do momentu, w którym dziś jesteśmy - na koniec katastroficznej wizji wieszcz Lech Wałęsa wlał odrobinę nadziei w serca słuchaczy w Krośnie.

*

Viktor Orban zaapelował do obywateli o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego: - Musimy pokazać, że nie chcemy robić tego, co dyktuje Bruksela, jeśli to nie jest dobre dla Węgrów. Decyzje o tym, co dzieje się na Węgrzech, podejmuje naród węgierski, a nie Bruksela, lewacy i Soros.

Poniedziałek

Miasto Bergerac we Francji, słynące z wina Bordeaux i Cyrano de Bergerac, znowu jest w centrum uwagi. Wczesnym rankiem wznoszący meczet budowlańcy ujrzeli świński łeb przytwierdzony do bramy przyszłej świątyni i ściany polane krwią. Tak ktoś zaprotestował przeciw budowie muzułmańskiej świątyni.

Wtorek

Czy nauczyciele w Polsce dobrze zarabiają? - retoryczne pytał w Wołowie prezydent Andrzej Duda i odpowiedział, że nauczyciele nie zarabiają dobrze. Następnie zauważył, że jakość kształcenia nie odpowiada oczekiwaniom i stwierdził, że oświata „cały czas musi być naprawiana”. W tym momencie rodzice i nauczyciele zdrętwieli na myśl, że znowu naprawą szkoły zajmą się ci sami ćwierćfachowcy, którzy ją psują od 20 lat.

Środa

Ja nie lubię jak są nieprawdy mówione - stwierdziła w RMF FM szefowa .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - O matko, to jak się musi pani czuć we własnym ugrupowaniu? - współczująco skwitował redaktor Robert Mazurek.

Czwartek

Dziś Dzień Chwastów! Ochroną chwastów zajmuje się Klub Przyrodnika - pisze kalendarz Kalbi. Wbrew potocznym wyobrażeniom, rośliny uznawane za chwasty, odgrywają ważną rolę w przyrodzie. Wiele z nich jest zagrożonych, inne jak kanianka lnowa, już wyginęły.

Jerzy Witaszczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.