Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka
Jerzy Witaszczyk

Jerzy Witaszczyk przygotował przegląd wydarzeń tygodnia. Co działo się w kraju i na świecie?

Piątek

W piwnicy Urzędu Gminy w Kostomłotach ekipa sprzątająca znalazła pudło w ludzkimi kośćmi. Prokurator wszczął śledztwo.

Starsi mieszkańcy Kosto-młotów, którzy co nieco pamiętają, twierdzą, że kości odnaleziono już drugi raz. Pierwszy raz odkryto je, kiedy przy urzędzie przekopywano teren. Zebrał je wtedy do pudła jeden z urzędników. Ciekawe, czy kiedyś te same kości ktoś odkryje kolejny raz? Jak wiadomo, do trzech razy sztuka.

A w ogóle ostatnio kości odnajdywane są nie tylko na Dolnym Śląsku; jesienią sprzątacze znaleźli je także w Watykanie. Podejrzewano, że to szczątki Emanueli Orlandi, 15-latki, zaginionej przed 30 laty. Odkopano nawet grób gangstera Renatino, podejrzewanego o jej porwanie. Niestety, nieboszczyk się zawziął i nie powiedział ani słowa.

Sobota

Norwegia. Od 2008 roku Muhammad jest imieniem najczęściej nadawanym chłopcom w Oslo. W 2017 roku w stolicy Norwegii mieszkało 8,7 procent muzułmanów. Głównie są to imigranci z Pakistanu, Somalii, Iraku i Maroka.

Portal TRT Word nie pisze, niestety, jak wygląda sytuacja na norweskiej prowincji. Według BBC, jeszcze przed kilku laty poza stolicą najpopularniejsze były imiona Emma i Filip. Pewnie już niedługo, bo świat się zmienia.

Niedziela

27 stycznia 1945 roku żołnierze 454. Pułku Strzeleckiego Armii Czerwonej wyzwolili więźniów zespołu niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady Auschwitz, Birkenau, Monowitz.

*

Co dwudziesty poddany królowej Elżbiety II nie wierzy, że Holokaust naprawdę się wydarzył - wynika z badań przeprowadzonych ostatnio w Wielkiej Brytanii.

Poniedziałek

Prezydent Francji Emmanuel Macron, znany i wypróbowany przyjaciel Polski, złoży w tym półroczu wizytę w Warszawie. Pewnie przyjeżdża po to, żeby pouczyć naszych przywódców, jakie są zasady prawdziwej demokracji.

Miejmy nadzieję, że na trasie przejazdu pana prezydenta entuzjastycznie powitają go tysiące Polek i Polaków oraz dzieci, a wszyscy ubrani w żółte kamizelki, żeby chłop poczuł się u nas, jak u siebie we Francji.

Wtorek

Litwa. Do wyborów samorządowych 3 marca Polacy idą w koalicji z mniejszością rosyjską. O dziwo, póki co żaden z polskich politykierów nie rozdziera szat z tego powodu i nie oskarża naszych rodaków o narodową zdradę.

Może dzięki temu sojuszowi litewscy Polacy nie będą musieli - jak w 2014 roku - prosić Angelę Merkel „o pomoc w walce z jawną dyskryminacją na tle narodowościowym, jakiej doświadczamy od wielu lat w naszym kraju”.

Środa

Amerykański wywiad ostrzega przed ingerencją Rosji w wybory na Ukrainie. Jak wiadomo, Rosja już skutecznie wybrała Stanom Zjednoczonym Trumpa na prezydenta.

Pozostało jeszcze 16% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jerzy Witaszczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.