Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Jak co piątek, Jerzy Witaszczyk specjalnie dla Dziennika Łódzkiego podsumowuje mijający tydzień. Jakie wydarzenia były najistotniejsze?

Piątek

Somalijczyk Hassan Khalif Shire Ali podpalił w Melbourne samochód załadowany butlami z gazem, następnie w imię Allaha zabił nożem jedną osobę, dwie ranił. W końcu zamachowca zastrzelił policjant. Auto ugasili strażacy, ale bohaterem został bezdomny Michael Rogers, który wózkiem na zakupy odpychał zamachowca. Wdzięczni rodacy zbierają dla niego pieniądze na GoFundMe.

Sobota

Donald Trump przybył do Francji na obchody 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Z tej okazji „Le Monde” ujawnił, że kiedy w kwietniu prezydenci Litwy, Estonii i Łotwy odwiedzili Trumpa w Białym Domu, ten im wypomniał wywołanie w latach 90. wojny na Bałkanach. Przywódcom republik nadbałtyckich i tak dopisało szczęście, bo mógł im zarzucić przeprowadzenie zamachu stanu w Panamie w 1989 r., a także ataki na Afganistan, Irak i bombardowanie Libii.

*

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polska Fundacja Narodowa opublikowała filmik z Melem Gibsonem. Internauci zauważyli, że na filmie w Warszawie nie ma Pałacu Kultury. Nadzieje, że w ten sposób symbolicznie zrealizowano ponadpartyjne marzenia Radka Sikorskiego i Antoniego Macierewicza o wyburzeniu daru Józefa Stalina, okazały się płonne. Fundacja twierdzi, że prawa autorskie chronią wizerunek budowli. Czyje prawa? Ofiarodawcy?

Niedziela

Nie tylko w Europie czczą pamięć żołnierzy poległych w I wojnie światowej. W Indiach pod obeliskiem pamięci w Kalkucie oddano hołd poległym w tej wojnie hinduskim żołnierzom. Szkoda, że zapominamy o polskich ofiarach tej wojny. Ocenia się, że w armiach trzech zaborców zginęło 400 tysięcy Polaków.

Poniedziałek

Policja opublikowała zdjęcie Francuza, któremu nie udał się napad na bank w Bielsku-Białej, bo w kasie nie było pieniędzy. Natomiast w Babimoście wszystko poszło zgodnie z planem - chłopcy wysadzili bankomat, zabrali gotówkę. Tu na pewno działali Polacy, bo Polak potrafi!

Wtorek

Rząd przygotowuje przepisy umożliwiające armatorom powrót pod narodową banderę - pisze „Nasz Dziennik”. Jak wiadomo, od początku III RP polscy armatorzy musieli uciekać pod obce, tanie bandery, gdyż pływanie pod biało-czerwoną prowadziło do bankructwa. Efekt? Żaden z 59 statków Polskiej Żeglugi Morskiej nie pływa pod polską banderą.

Środa

Waszyngton. Minister obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem jest optymistą w sprawie Fortu Trump. Wygląda na to, że Iwana zastąpi John.

Czwartek

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, przekraczanie dozwolonej prędkości, ignorowanie czerwonego światła, zajeżdżanie drogi - wg „Super Expressu” w takim pośpiechu opuszczał Komisję Nadzoru Finansowego były jej szef Marek Chrzanowski. Wszelkie sugestie, że przed przybyciem CBA wywoził lewe dokumenty, są nie na miejscu! Na pewno przypomniało mu się, że w domu zostawił włączone żelazko.

*

Aleksander Kwaśniewski obchodzi 64. urodziny. Jako prezydent przeszedł wiele, m.in. chorobę filipińską. Dokonania jubilata krótko ujął autor internetowego memu: „Jeden człowiek odmienił los wielu setek”.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.