Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk Fot. Grzegorz Gałasiński Jerzy Witaszczyk
Jerzy Witaszczyk

Jak co tydzień, Jerzy Witaszczyk przygotował subiektywny przegląd tygodnia.

Piątek

Korespondent francuskiej agencji AFP opisał wzruszającą historię Maleny i Klepetana, pary białych bocianów z Chorwacji, które mimo przeciwności losu pozostają sobie wierne od lat. W 2003 roku postrzeloną przez myśliwego Malenę, żonę Klepetana, znalazł Stjepan Vokic. Pod jego opieką Malena wyzdrowiała, ale latać nie może, zimy spędza więc u Vokica, oglądając z nim telewizję. I czeka na wiosnę, kiedy z Afryki powróci Klepetan. W tym roku leciał z okolic Kapsztadu w RPA, pokonał aż 14500 km. Chorwacja jest domem dla 1500 par bocianów, a w rodzinnej miejscowości Maleny i Klepetana, wsi Brodski Varos, mieszka 210 tych ptaków, dwa razy więcej niż ludzi.

Sobota

Na konwencji PiS rząd postawił na wielodzietne rodziny. Beata Szydło zapowiedziała m.in. premie dla matek, które szybko urodzą kolejne dzieci. Kiedyś odbywało się to bez specjalnych zachęt władzy, a zjawisko określano krótko: Co rok prorok.

USA, Wielka Brytania i Francja pokojowo zbombardowały Syrię. Zanosi się na to, że Zachód będzie walczył o pokój w tym kraju dopóty, dopóki pozostanie tam kamień na kamieniu. Tymczasem - donosi „Egipt Independent” - po ataku na placach Damaszku zebrały się tłumy Syryjczyków, którzy wznosili okrzyki: Trump, ty małpo!

Niedziela

Sąd aresztował sekretarza generalnego PO posła Stanisława Gawłowskiego. Możliwe, że - podobnie jak innym politykom - zaszkodziło mu zamiłowanie do czasomierzy. Kiedy był wiceministrem w rządzie PO-PSL, miał przyjąć jako łapówkę dwa drogie zegarki. Adwokatem Gawłowskiego jest Roman Giertych, wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i największy wtedy polski polityk (196 cm wzrostu).

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.