Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. brak
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Piątek

Były szef Amber Gold Marcin P. i jego żona Katarzyna mogą otrzymać odszkodowanie - podaje Radio Gdańsk. Europejski Trybunał Praw Człowieka uważa, że ich pobyt w areszcie jest zbyt długi i nieuzasadniony.

Zapewne na jednym odszkodowaniu się nie skończy, bo właśnie Sąd Apelacyjny w Gdańsku przedłużył „tymczasowe” aresztowanie do 14 stycznia 2019 roku. W „tymczasowym” areszcie Marcin P. siedzi od sierpnia 2012 roku.

Jeśli tak dalej pójdzie, całkiem możliwe, że małżeństwo P. posiedzi w „tymczasowym” areszcie dłużej niż wynosi grożąca im 15-letnia kara więzienia.

Sobota

Dziś św. Huberta, patrona myśliwych. To chyba dzięki jego łaskawości myśliwy Sonny Gilligan z Nowego Meksyku (USA) przeżył po tym, jak jego pies Charlie strzelił mu w plecy. Według telewizji CBS, pocisk złamał mu kilka żeber i roztrzaskał obojczyk. Nie wszystkim dopisuje takie szczęście. W styczniu we wsi Diakowka w Rosji pies skutecznie upolował swojego pana myśliwego z jego własnego sztucera.

Częściej jednak to myśliwi strzelają do ludzi niż psy do myśliwych; sądy na ogół są dla nich łaskawe. Łowiec z Wągrowca, który w 2016 roku na drodze publicznej upolował rowerzystę, został skazany we wrześniu na rok odsiadki. Kryminaliści taką karę kwitują krótko: Rok nie wyrok!

Niedziela

Wybory do samorządów zakończone. Teraz nastąpi najważniejszy etap samorządowej demokracji: podział łupów. A jest się czym dzielić. Przy okazji stary, ale wciąż aktualny kawał. - Dziadku, czy wszystkie bajki zaczynają się od: Dawno, dawno temu…? - Nie. Niektóre zaczynają się od: Gdy wygram wybory…”

Poniedziałek

Na posterunku klimatycznym w Polanie na Podkarpaciu zanotowano temperaturę 26,2 stopnia C. Tym samym został pobity listopadowy rekord ciepła. W 1968 roku w obserwatorium meteo w Krakowie termometr pokazał 24 stopnie. Było ciepło, ale wtedy nikt nie mówił, że to skutek globalnego ocieplenia.

*

W ten weekend utonęło 400 antyszczepionkowców. Chcieli przejść Odrę i się uodpornić - żartuje „ASZdziennik”. Tymczasem sprawa zaczyna być poważna: według RMF FM, od stycznia odnotowano ponad 34 tysiące odmów obowiązkowych szczepień.

Wtorek

W drugim dniu wizyty w Gruzji marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwiedził w Odzisi linię rozgraniczenia z Osetią Południową. - Nie ma zgody Polski na okupację Osetii Południowej; wyrażamy solidarność z Gruzją, która stanowczo domaga się zwrotu okupowanych przez Rosję terenów - oświadczył.

Tak się składa, że Osetyjczycy też nie chcą żyć pod okupacją… ale gruzińską. Z dwojga złego wolą rosyjską. Panie marszałku, od czasu do czasu warto spojrzeć prawdzie w oczy i w historię odwiedzanego regionu.

Środa

Premier Kanady Justin Trudeau oficjalnie przeprosił za odmowę przyjęcia 907 niemieckich Żydów, którzy w czerwcu 1939 roku na pokładzie statku „St. Louis” przybili do wybrzeży Nowej Szkocji. Schronienia odmówiły im też Stany Zjednoczone, które teraz z pozycji pierwszego sprawiedliwego chętnie krytykują Polskę za rzekomy antysemityzm.

Czwartek

A co w Polsce? Jak zwykle kochamy się kłócić. Tym razem pretekstem jest tradycyjny już Marsz Niepodległości, bo każda okazja jest dobra.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.