Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Sylwia Dabrowa/Polskapresse
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka, felietonisty Dziennika Łódzkiego

Piątek

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża alarmuje: sytuacja w Libii jest rozpaczliwa. Upadek gospodarki i ciągłe walki są źródłem narastającego zagrożenia dla Libijczyków. Już ponad pół miliona ludzi uciekło z domów - donosi „Al Jazeera”.

No cóż, Libijczycy cierpią, ale za to nie gnębi ich tyran Kadafi. Kiedy on rządził, w Libii był dobrobyt, ale nie było demokracji. Teraz Libijczycy mają demokrację, którą w 2011 r. przyniosło im humanitarne lotnictwo NATO, zrzucając pokojowe bomby.

Sobota

Anna Grodzka, była posłanka od Palikota, już zaczyna chodzić po operacji kręgosłupa. Ciekawe, czy jako kobieta po przejściach, ma szansę wygrać plebiscyt na Polkę Stulecia, ogłoszony przez „Wysokie Obcasy”, damski dodatek do „Gazety Wyborczej”? W związku z tym, że pani Grodzka (dawniej Krzysztof Bęgowski) jest na oficjalnej liście pretendentek, posłanka Krystyna Pawłowicz zgłosiła swoje kandydatury na Polki Stulecia. Są to: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Witold Pilecki, o. Maksymilian Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, Jan Paweł II i Jarosław Kaczyński.

Niedziela

Czy Margaret Thatcher poparłaby wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? - dziennikarze „DGP” pytają brytyjskiego historyka Robina Harrisa. Ten odpowiada: Tak. Bez dwóch zdań. Przeszkadzało jej, że Unia z platformy współpracy gospodarczej zamienia się w państwo. Tego Thatcher nie mogła zaakceptować, bo oznaczało to powolne zrzekanie się przez jej kraj suwerenności.

Poniedziałek

Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko nakazał wzmocnić kontrole na granicy jego kraju z Ukrainą. Powód? Narastający przemyt broni z Ukrainy na Białoruś. Czyżby szykowali w Mińsku Majdan?

Dokuczają ci jesienne chłody i marzysz, by wygrzać się w Tajlandii? Pogoda sprzyja. O godzinie 15. temperatura w Bangkoku osiągnęła 34°C. Pamiętaj jednak, że ze względu na zagrożenie epidemiologiczne premier Prayut Chan-o-cha zakazał karmić gołębie. Nieprzestrzeganie zakazu może kosztować nawet 25 tys. bahtów (ok. 2800 zł). Ewentualnie do wyboru pozostaje jeszcze trzymiesięczny pobyt w areszcie.

Wtorek

Panel badawczy Ariadna wysondował dla portalu wp.pl, którym grupom zawodowym ufają Polacy. Zwyciężyli strażacy, ufa im aż 80 procent ankietowanych. Ostatnie trzy miejsca zajęli: senatorowie, posłowie i politycy. Zaufanie do nich zadeklarowało odpowiednio: 7, 5 i 4 procent badanych, co oznacza, że nasze elity opadły na dno, gdzie penetrują strefę mułu.

Środa

Sędzia Trybunału Stanu Robert Majka twierdzi, że konstytucja z 1935 roku wciąż jest legalna - donosi „Rzeczpospolita”. Jeszcze trochę, a okaże się, że rację miał Ryszard Petru, który w 2016 roku ogłosił: „Nasza Konstytucja ma już 225 lat. Druga na świecie, pierwsza w Europie. Trzyma się świetnie, choć PiS uparł się, by przeszła przymusowy lifting. Wierzę, że mimo przejściowych niedogodności będzie nas chronić przez kolejne stulecia”.

Czwartek

W Chinach wykonano wyrok śmierci na Zhao Wei, który 27 kwietnia zabił nożem 9 uczniów i ranił 11 innych, kiedy wychodzili ze szkoły w Mizhi w prowincji Shaanxi. Jak widać, Chińczycy załatwiają problemy szybko, sprawnie i skutecznie.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.