Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka. Felieton Dziennika Łódzkiego

Piątek

Na Ukrainie zwodowano pierwszy kuter desantowy typu „Centaur”. Przy okazji minister obrony Ołeksandr Turczynow nawiązał do tysiącletniej tradycji ukraińskiej marynarki wojennej. W 911 roku kijowski książę Oleg zdobył Konstantynopol i na znak zwycięstwa zawiesił swoją tarczę na bramie miasta. Na tym polu Polska musi uznać wyższość sąsiadów. Pierwszą wzmiankę o naszej marynarce odnotowano dopiero w 1463 roku.

Sobota

W stanie Wyomnig w USA niedźwiedź grizzly upolował myśliwego, co jest kolejnym dowodem na to, że człowiek też bywa zwierzyną łowną. Podobnie było w Afryce, gdzie w lipcu lwy z rezerwatu w RPA zjadły kłusowników, którzy chcieli polować na nosorożce. We wtorek w hiszpańskim Reus pewien Senegalczyk kopnął psa - pisze „Diari di Tarragona”. W rewanżu pies ugryzł napastnika w krocze. Nie jest pewne, czy biedny uchodźca kiedykolwiek doczeka się potomka.

Niedziela

O warszawiance Tinie Stokłosie piszą media całego świata. Pierwszy przedstawił ją brytyjski „The Sun”. Wszystko z powodu diety. Tina mieszka na Bali i jest frutarianką, czyli odżywia się samymi owocami. Twierdzi, że dzięki owocowej diecie zrzuciła nadwagę i nie musi myć zębów.

Poniedziałek

Aleksander Kwaśniewski wyznał w Radiu RMF FM, że nie pije już mocnych alkoholi. Może więc kolejny raz nie będzie wsiadał do samochodu przez bagażnik, jak to czynił na Białorusi.

Rakieta BUK, którą w 2014 roku zestrzelono w rejonie Doniecka malezyjski samolot z 298 osobami na pokładzie, pochodziła z arsenału armii ukraińskiej - stwierdzili w Moskwie przedstawiciele Ministerstwa Obrony Rosji. Dziennikarzom przedstawiono dokumenty, z których ma wynikać, że grudniu 1986 roku morderczy BUK został przesłany do jednostki wojskowej Okręgu Karpackiego. Po rozpadzie ZSRR przejęły go siły zbrojne Ukrainy.

Wtorek

Prezydent Andrzej Duda był gościem prezydenta Donalda Trumpa. Strona rządowa przedstawia wizytę jako sukces, opozycja twierdzi, że była wizerunkową klęską, co potwierdza opinię pisarza Stephena Kinga, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Ojciec 14-latka, którego w paryskiej kolei aglomeracyjnej rabuś pobił i okradł, dziękuje w „Le Parisien” współpasażerom - m.in. Algierczykowi i dwóm Afrykanom - za to, że obronili chłopca, a bandziora oddali w ręce policji. Także w niedzielę wśród pogromców Afgańczyka, który w Paryżu nożem zranił 7 osób, byli Arabowie. Unieszkodliwili go, obrzuciwszy kulami do petanque, narodowej francuskiej gry. Oba wydarzenia wskazują, że nie należy osądzać ludzi po wyglądzie.

Środa

W elektrowni Łaziska uruchomiono eksperymentalną instalację przekształcającą wychwycony z bloków energetycznych dwutlenek węgla w syntetyczny gaz ziemny SNG - pisze „Wprost”. Miejmy nadzieję, że na eksperymencie się nie skończy.

Czwartek

49 proc. badanych przez CBOS Polaków dobrze ocenia premiera Morawieckiego. Premier powinien podziękować opozycji, która dokłada wszelkich starań, by jego popularność utrzymywała się na wysokim poziomie.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.