Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Jerzy Witaszczyk

Felieton Dziennika Łódzkiego. Redaktor Jerzy Witaszczyk komentuje wydarzenia mijającego tygodnia

Piątek

Rumuński sąd w Barlad uznał, że 63-letni Constantin Reliu nie żyje, chociaż był obecny na rozprawie. - To przypadek jak z opowiadań Kafki - konstatuje brytyjski „Guardian”. Reliu wyjechał za pracą do Turcji. Ponieważ przez długie lata nie utrzymywał kontaktu z żoną, ta załatwiła akt zgonu; podobno była przekonana, że mąż zginął w trzęsieniu ziemi. - Oficjalnie jestem martwy, choć żyję - stwierdził Constantin Reliu, pierwszy w dziejach ludzkości żywy nieboszczyk. Proszę nie narzekać na polskie sądy!

Nadia Sawczenko

Sobota

Z okazji Światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową w kilku miastach Polski odbyły się antyrasistowskie manifestacje, bo jak wiadomo, Polak wysysa rasizm z mlekiem matki. Ciekawe, czy uczestniczyła w nich czarnoskóra pasażerka autobusu w Bydgoszczy, która w przyłapana na jeździe bez biletu krzyczała do kontrolerów: - Spieprzajcie, białe świnie!

W USA dzień jak co dzień. W hrabstwie Monroe 9-letni chłopiec zastrzelił 13-letnią siostrę, gdyż nie chciała mu oddać konsoli do gry komputerowej. W ogóle dzieci w Ameryce wcześnie biorą broń do ręki. Przed dwoma laty 2-letni chłopczyk zastrzelił Milwaukee swoją matkę podczas jazdy samochodem. Nieco wcześniej w Hayden 2-latek zastrzelił matkę w markecie.

Niedziela

Ku rozpaczy zachodnich polityków Władimir Putin ponownie został prezydentem Rosji. Po podliczeniu 80 proc. głosów podano, że ma 76,18 proc. poparcia. Najlepiej byłoby, gdyby to Zachód demokratycznie wybierał Rosjanom prezydenta.

Poniedziałek

17 osób, w tym 15 dzieci, zginęło w nalocie, prawdopodobnie rosyjskiego lotnictwa, na szkołę w enklawie syryjskich dobrych (bo popieranych przez NATO) terrorystów we Wschodniej Gucie. Tymczasem kilka dni wcześniej do wietnamskiej wioski My Lai przyjechał Ronald Haeberle, amerykański fotograf, który pół wieku wcześniej uwiecznił na zdjęciach masakrę, jaką 16 marca 1968 roku US Army zgotowała tamtejszym wieśniakom. - To była rzeź! - opowiadał dziennikarzowi AFP.

W My Lai Amerykanie w jeden dzień zabili 504 Wietnamczyków. Były to głównie bezbronne kobiety, dzieci i starsi mężczyźni.

Wtorek

Paweł Kukiz napisał piosenkę „Biedny jak Gowin”. W radiowej Jedynce zaprezentował ostatnią zwrotkę: „Spacerując po Łazienkach, patrzę na łabędzie - białe skrzydła, długie szyje, tyle mięsa wszędzie. Lecz za cienki lód, a ja nie mam chleba, więc nie zwabię ich. Bieda, bieda, bieda”… Jak wiadomo, wcześniej Gowin żalił się, że ministerialna pensja ledwo starczała mu do pierwszego.

Środa

Polska policja zatrzymała 19-letniego Izraelczyka, który oddał mocz na stopnie pomnika w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wg RMF FM przyjechał do Polski z grupą uczniów, którzy mieli zwiedzać były obóz koncentracyjny.

Czy zatrzymanie Izraelczyka to jest kolejny dowód na antysemickie nastawienie Polaków?

Czwartek

Rada Najwyższa Ukrainy zgodziła się na aresztowanie deputowanej Nadii Sawczenko - donosi Tv 112 Ukraina. Prokurator generalny Jurij Łucenko oskarżył ją o planowanie ataku terrorystycznego. Sawczenko, była lotniczka wojskowa, niemal dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach oskarżana o zastrzelenie rosyjskiego dziennikarza. Była bohaterką narodową Ukrainy. Oto przykład, jak łatwo spada się z piedestału.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.