Piotr Brzózka

Strefa Przyznaje nagrody imienia swojego patrona

Organizowane od kilku lat Pikniki u Grohmana na Terenie ŁSSE cieszą się ogromną popularnością wśród Łodzian Organizowane od kilku lat Pikniki u Grohmana na Terenie ŁSSE cieszą się ogromną popularnością wśród Łodzian
Piotr Brzózka

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., nawiązując do działalności Henryka Grohmana, wspiera artystów oraz zachęca przedsiębiorców do inwestowania w sztukę, do mecenatu, a także wdrażania społecznej odpowiedzialności biznesu.

Od 2012 r. ŁSSE przyznaje nagrody imienia swojego patrona. W 2016 roku Nagrody Grohmana w kategorii „Ważne dla Łodzi” otrzymali ks. Waldemar Sondka za stworzenie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej oraz Fundacja Dom w Łodzi pomagająca dzieciom z problemami psychicznymi. W kategorii „Inwestor - Mecenas” nagrodę odebrała firma Procter & Gamble za realizację projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Partnerem głównym konkursu jest Polska Press, wydawca „Dziennika Łódzkiego”. Patronem medialnym konkursu jest TVP Łódź.

Tegoroczna edycja konkursu odbywa się w poszerzonej formule. Oprócz zwycięzców w tradycyjnych kategoriach, wyłonionych zostało też pięciu laureatów Nagrody 20-Lecia dla Zasłużonych dla Rozwoju Gospodarki Polski i Województwa Łódzkiego, mających wkład we wzmacnianie edukacji branżowej i systemu dualnego. Uhonorowani to:

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Znany producent sprzętu AGD, obecny w ŁSSE od 2004 r. Firma nie ogranicza działalności w Łodzi wyłącznie do produkcji, ale też inwestuje w myśl techniczną, m.in. poprzez uruchomienie Centrum Badań i Rozwoju Suszarek, Centrum Usług Informatycznych oraz współpracę z Politechniką Łódzką. Obecnie firma bierze udział w projekcie „zMontuj z nami swoją karierę”, we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi.

Haering Polska Sp. z o.o.

W 2002 roku, w którym powstała filia firmy Haering w Piotrkowie Trybunalskim, produkcję elementów podzespołów dla branży motoryzacyjnej rozpoczęło 70 pracowników. Dziś liczba zatrudnionych sięga 2000. Haering współpracuje z Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii w Łodzi. W 2013 roku powstała filia szkoły, zlokalizowana bezpośrednio przy siedzibie firmy, w której wykształcono ponad 300 osób.

Procter and Gamble Operations Sp. z o.o.

Koncern posiada 4 fabryki w Polsce, z czego aż trzy zlokalizowane na terenie ŁSSE. Firma współpracuje z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Łodzi. Od kilkunastu lat współpraca ta obejmuje przygotowywanie nowych pracowników na potrzeby przedsiębiorstwa, organizację praktyk i staży. Firma jest zaangażowana w rozwój polskich start-upów oraz liczne działania CSR.

Grupa Paradyż

Grupa Paradyż to polski producent płytek ceramicznych. W ŁSSE firma ulokowała zakłady w Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie i Paradyżu. Współpraca sięga 2000 r. Firma od lat wspiera działania na rzecz polskich artystów. Wspomaga m.in. Łódź Design Festiwal (od wielu lat jako mecenas główny), Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi, Festiwal Kolory Polski, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Opocznie.

Grupa Tubądzin

Kolejny z rodzimych producentów płytek ceramicznych. W ŁSSE obecny od 1999 r. W 2016 r. firma otworzyła kolejny zakład w Sieradzu. Grupa Tubądzin bierze aktywny udział w promowaniu kultury oraz prowadzi działalność charytatywną i społeczną. Wspiera m.in. Muzeum Wnętrz Dworskich w Tubądzinie, gdzie odbywają się współorganizowane przez firmę koncerty muzyki dworskiej. Przez 10 lat firma organizowała Tubądziński Championat Jeździecki. Jest też jednym ze sponsorów Festiwalu Jeździeckiego w Gajewnikach. Firma wspiera domy dziecka, domy opieki społecznej, szkoły, przedszkola.

Siedziba Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mieści się w zrewitalizowanym budynku dawnej fabryki wzniesionej przez Henryka Grohmana. ŁSSE czuje się spadkobiercą jego dorobku. Żyjący w latach 1862-1939 Henryk Grohman był dziedzicem imperium Ludwika Grohmana, jednego z największych łódzkich fabrykantów pochodzenia niemieckiego.

Był wybitnym mecenasem sztuki i kultury, a także polskim patriotą. Był też znanym kolekcjonerem dzieł sztuki: głównie grafik twórców europejskich (m.in. Eduarda Maneta, Paula Gauguina, Pabla Picassa, Edvarda Muncha, Auguste’a Rodina, Teodora Axentowicza, Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego) oraz ceramiki i grafiki Dalekiego Wschodu. Grohman uchodził również za uznanego melomana. Zbierał partytury i sam posiadał skrzypce Stradivariusa z 1719 roku, na których czasem grywał w trakcie spotkań z przyjaciółmi i wielkimi swojej epoki: Ignacym Paderewskim, Stanisławem Witkiewiczem „Witkacym”, Henrykiem Sienkiewiczem. W jego willi przy ul. Tymienieckiego 26 dawał koncerty fortepianowe młody Artur Rubinstein.

Piotr Brzózka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.