Stowarzyszenie „Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci”

Czytaj dalej
.

Stowarzyszenie „Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci”

.

Stowarzyszenie „Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci” powstało kilkanaście lat temu – w grudniowy wieczór 1998 roku. Jego siłą napędową było przekonanie, że wychowanie artystyczne to najlepszy pomysł na rozwój. Tak jest do tej pory…

Busola to znak firmowy rozpoznawalny nie tylko w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki udziałom busolowych dzieciaków w ogólnopolskich wydarzeniach teatralnych o stowarzyszeniu zaczęło być głośno już na początku nowego tysiąclecia. Łódzka „Dziatwa” oraz „Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych, opolskie „Miniatury” czy zgorzeleckie „Zatargi z Teatrem” to tylko kilka w festiwali odwiedzanych przez Busolę. Piotrkowscy aktorzy stawali zazwyczaj na podium, odbierając m.in. główną nagrodę XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych "DZIATWA 2008" czy I nagrodę podczas VII Ogólnopolskich „Zatargów z Teatrem” w Zgorzelcu w 2007 roku. Ostatni sukces to laur podczas I Piotrkowskiego Festiwalu Teatralnego w 2019 roku, gdzie Busola pokazała spektakl „Casting” w reż. Magdy Gumulec.

Poza warsztatami teatralnymi oferta stowarzyszenia dotyczy także zajęć plastycznych, tanecznych, emisji głosu i recytatorskich, z których obecnie korzysta około 100 dzieci. Nowością minionego roku jest Teatr Familijny – cotygodniowe zajęcia teatralne dla dzieci
i ich rodziców – który już po kilku miesiącach pracy zrealizował spektakl „Herbatka Rodzinna” w reż. Anny Bajdzienko. Ofertę stowarzyszenia zamykają wakacyjne warsztaty twórcze organizowane od 2003 roku, z których korzystają nie tylko członkowie zajęć, ale także chętni z miasta i okolic. Po kilku latach przerwy Busola zamierza wznowić wakacyjne wyjazdy… Oby się udało!

Piotrkowskie stowarzyszenie działa prężnie także na miejskim gruncie, realizując wydarzenia stanowiące podwaliny dla miejskiego teatru – jego stworzenie i prowadzenie to marzenie instruktorów Busoli. Za najważniejsze uznać należy Trybunały Uśmiechu i cykl koncertów „Kamienica na…”. Trybunały to czterodniowe święto kabaretu, teatru i muzyki świetnie znane piotrkowianom. To właśnie na trybunałowej scenie pierwsze kroki stawiali kabaret Paranienormalni, Kabaret Skeczów Męczących czy poznański Czesuaf. Także za sprawą Trybunałów w Piotrkowie gościli Maria Czubaszek, Krzysztof Jaślar, Artur Andrus, Grzegorz Turnau czy Krystyna Janda. Od 2019 roku formuła festiwalu wzbogacona została o Konkurs Piosenek Nieuczesanych im. Spana, którego istotą – poza warstwą muzyczną – jest dobry tekst i jego aktorska interpretacja. Właśnie piosenka jest osią fabuły koncertów z cyklu „Kamienica na…”, które Busola zainicjowała w 2010 roku na piotrkowskim Rynku. Do tej pory zrealizowano osiem spektakli muzycznych w których, poza artystami z Piotrkowa, wystąpili Maria Szabłowska, Danuta Błażejczyk, Marek Piekarczyk, Grażyna Barszczewska czy Natalia Sikora. Ostatni koncert, zrealizowany w piotrkowskim amfiteatrze, przyciągnął blisko 1000 widzów!

Piotrkowska Busola na co dzień zmaga się z problemami typowymi dla małych instytucji kultury: wnioskuje o dofinansowania ze środków publicznych, poszukuje sponsorów na projekty artystyczne. Nie narzeka jednak, ma bowiem wiele twórczych pomysłów, które chciałaby zrealizować. Ludzie z Busoli marzą teraz o teatrze – takim prawdziwym, miejskim, nowoczesnym, który należy się naszemu miastu. Liczą, że i to marzenie uda się spełnić!

.

plus.dzienniklodzki.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.