Sprawdź czystość powietrza na czujniku w Twojej okolicy!

Czytaj dalej
red

Sprawdź czystość powietrza na czujniku w Twojej okolicy!

red

Veolia Energia Łódź, główny dostawca ciepła dla Łodzi, pomaga mieszkańcom w zorientowaniu się, czy nie zagraża im smog i jaki jest stopień zanieczyszczenia powietrza w różnych częściach miasta. Veolia we współpracy z firmą Airly zamontowała dwadzieścia czujników pomiaru czystości powietrza na łódzkich budynkach. Dzięki nim mieszkańcy naszego miasta mogą szybko i łatwo sprawdzać jakość powietrza i zdecydować na przykład, czy warto wybrać się z dzieckiem na spacer, czy jednak lepiej pozostać w domu. Szczególnie niebezpieczne są wyżowe pogody zimą, gdy nie ma wiatru. Warto wtedy spojrzeć na wskazania czujnika.

Gdzie są są czujniki pomiaru czystości powietrza

Projekt został podzielony na trzy etapy. W pierwszym etapie partnerami Veolii zostały: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Stefana Batorego, Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Bawełna, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Instytut Centrum Zdrowia Matki-Polki. W drugim etapie w projekt włączyły się spółdzielnie: Botanik, Teofilów, Ogniwo, Radogoszcz Wschód i Radogoszcz Zachód.

W trzecim etapie czujniki znalazły się na budynkach należących do spółdzielni mieszkaniowych: Bawełna, Doły-Marysińska, Górna, Ogniwo i Towarzystwo Lokator. Kolejne dwa czujniki mierzą jakość powietrza w okolicach elektrociepłowni EC4 na łódzkim Widzewie oraz ciepłowni „Stoki”.

Jak odczytać wyniki pomiarów: zdalnie i bezpośrednio

Czujniki zamontowane przez Veolię na łódzkich osiedlach mierzą stężenia pyłów zawieszonych PM1, PM 2.5 i PM10 oraz szkodliwych dla zdrowia gazów w atmosferze.

Pomiary są przetwarzane na syntetyczne informacje, które następnie przesyłane są do chmury danych. W rezultacie wyniki pomiarów z poszczególnych czujników znajdują się na stronie internetowej AIRLY.EU oraz w aplikacjach mobilnych na system Android i iOS.

Można je też zobaczyć bezpośrednio na czujniku w postaci koloru, odpowiadającego stopniu zanieczyszczenia powietrza. Kolor zielony oznacza czyste powietrze, zaś czerwony - bardzo zanieczyszczone. Są też kolory pośrednie, odpowiadające stopniowi zanieczyszczenia powietrza w europejskiej skali CAQI.

Skala oceny jakości powietrza:

1. bardzo dobry (ciemnozielony) - jakość powietrza zadowalająca,

2. dobry (zielony) - jakość zadowalająca, lekkie zagrożenie dla grup zwiększonego ryzyka,

3. umiarkowany (żółty) - jakość akceptowalna, zagrożenie dla grup zwiększonego ryzyka,

4. dostateczny (pomarańczowy) - zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko,

5. zły (czerwony) - zła jakość, osoby narażone na ryzyko powinny zostać w domu,

6. bardzo zły (brązowy) - zalecana obecność w domach

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.