Sprawa Feliksa Piekuckiego. Największa afera pedofilska II Rzeczpospolitej

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia/domena publiczna
Katarzyna Kaczorowska

Sprawa Feliksa Piekuckiego. Największa afera pedofilska II Rzeczpospolitej

Katarzyna Kaczorowska

Endeccy politycy, przedstawiciele miejskich elit, bogacze i urzędnicy. Wszyscy korzystali z usług nieletnich prostytutek werbowanych przez dwie wyjątkowo cyniczne stręczycielki z Poznania.

Jeśli komuś się wydaje, że afery seksualne są wyznacznikiem współczesności, żyje w błogiej nieświadomości i naiwnym wyobrażeniu, że kiedyś było lepiej, czyli moralniej. Poznań, który kilka lat temu zaszokował Polskę skandalami związanymi z arcybiskupem Juliuszem Paetzem czy nieżyjącym już dyrygentem chłopięcego chóru Wojciechem Krollopem, przed wojną stał się centrum największego skandalu pedofilskiego w kraju.

Feliks Piekucki. Jeden z poznańskich celebrytów - używając dzisiejszych określeń. Stały bywalec Polskiego Radia. I postać ważna dla historii i dumy miasta - kiedy w grudniu 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie, Piekucki był komendantem Poznania i jedną z ważniejszych postaci zrywu niepodległościowego. Już w wolnej Polsce dał się poznać jako żarliwy katolik, całym sercem zaangażowany w organizowanie patriotycznych festynów i akademii oraz Krajowego Kongresu Eucharystycznego, podczas którego domagano się jednoznacznego rozprawienia się z wszechobecną rozpustą. Trudno dzisiaj dociekać, czy był człowiekiem tak głęboko zakłamanym, czy też dewocja była dla niego najlepszą zasłoną skrywającą prawdziwe oblicze pedofila, człowieka, który stał na czele szajki deprawującej kilkunastoletnie dziewczynki i dostarczającej niewinne panienki zamożnym mieszkańcom Poznania.

Faktem jest, że dzisiaj o Piekuckim można przeczytać co nieco w przedwojennych gazetach, w książce Kamila Janickiego „Upadłe damy II Rzeczypospolitej. Historie prawdziwe” i artykułach dziennikarzy, przypominających o największej aferze pedofilskiej przedwojennej Polski, ale w publikacjach o historii powstania wielkopolskiego nie ma o nim słowa. Kłopotliwa dla Kościoła katolickiego i poznańskiej Narodowej Demokracji postać została skrzętnie wymazana i nie ma nawet swojego hasła w encyklopedii internetowej Wikipedia. Z książki Kamila Janickiego, który Feliksa Piekuckiego wydobył z mroków zapomnienia, za to dowiadujemy się, że za zasługi na stanowisku komendanta Poznania w czasie powstania awansowano go do rangi majora, a następnie podpułkownika. W 1920 roku późniejszy bohater afery pedofilskiej odszedł z wojska, a w lutym 1921 roku został powołany na komendanta wojewódzkiego Zachodniej Straży Obywatelskiej, paramilitarnej organizacji, która miała być wsparciem w walkach z bolszewikami. Gdyby zaistniała taka konieczność, członkowie Straży mieli dostać broń i pod wodzą Piekuckiego ruszyć na Sowietów.

Po wygranej wojnie z Rosją Radziecką takiej potrzeby już nie było. Straż rozwiązano, a Feliks Piekucki przeszedł definitywnie do cywila. Wtedy też zaczęła się jego kariera medialna. Jak pisze Janicki, były powstaniec prowadził w Polskim Radiu popołudniowe i wieczorne pogadanki. Miał wierne grono słuchaczy, bo mówił barwnie, ze swadą i o wszystkim: o „Słowianach doby wczesnohistorycznej”, „Charakterze i stosunkach Eskimosów”, „Roślinach pokarmowych w różnych krajach”, walkach Jagiellonów z Tatarami, trudach życia na oceanie i o dumnej roli Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. Słowem okazał się człowiekiem renesansu, trochę jak współcześni komentatorzy.

Feliks Piekucki
NAC Kapitan Feliks Piekucki, przyszły bohater afery pedofilskiej prowadzi defiladę z okazji wręczenia pułkowego sztandaru. Poznań, 1919 rok

Audycje radiowe dały Piekuckiemu autentyczną sławę. Szczęśliwych posiadaczy radioodbiorników było w Wielkopolsce zaledwie 20 tysięcy, ale tym bardziej dawało to asumpt do budowy wyjątkowej pozycji i opiniotwórczości. Audycji radiowych słuchały całe rodziny, kluby gospodyń, klasy szkolne. I szeroko je komentowano, nic więc dziwnego, że sława stała się dla emerytowanego podpułkownika trampoliną do kariery publicznej. Piekuckiego wybrano na komendanta Związku Towarzystw Powstańców Wielkopolskich i wicedyrektora Towarzystwa Czytelni Ludowych. Współtworzył też Towarzystwo dla Badań nad Historią Powstania Wielkopolskiego, a jego kuzyn został dyrektorem warszawskiego Banku Gospodarstwa Krajowego. Z roku na rok rosły jego wpływy polityczne, a „Ilustrowany Kurier Codzienny” na początku lat 30. Wymieniał go jako jednego z najwybitniejszych członków poznańskiej endecji. Dopiero co zorganizował wielki Kongres Eucharystyczny oraz zakrojoną na niespotykaną skalę inscenizację Męki Pańskiej. Przykładnego ojca, patriotę i konserwatystę stojącego za każdą akcją służącą podniesieniu ducha religijnego znał w Poznaniu każdy. I tylko nieliczni wiedzieli, co się kryje za tą fasadą.

Miasto prawicy
Poznań w 1932 roku był jednym z najważniejszych miast w odrodzonej Polsce. Zaledwie trzy lata wcześniej odbyła się tu słynna Powszechna Wystawa Krajowa, zwana PeWuKą, podczas której zaprezentowano dorobek kraju niepodległego od 10 lat, a którą wymyślił prezydent miasta Cyryl Ratajski. Wystawę odwiedziło - bagatela - 4,5 miliona ludzi. O PeWuCe rozpisywała się prasa zagraniczna i raczej w przychylnym tonie (za wyjątkiem części tytułów niemieckich, wyraźnie zirytowanych wystawą w pawilonie „Polonja zagranicą”, w którym eksponowano prześladowania Polaków w Niemczech). „Prager Press”, oficjalny organ czechosłowackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych donosił: „PeWuKa pokazuje, czego Polska była w stanie dokonać w ciągu dziesięciu lat w dziedzinie organizacyjnej i... że wszystko to robi potężne wrażenie”. Na łamach „Le Figaro” deputowany Jean Locquin twierdził: „PeWuKa jest rewią sił twórczych Polski z ostatnich lat dziesięciu”, a jego kolega Emanuel Evain, dodawał: „Poznań to definitywne zmartwychwstanie Polski, to cudowny rozkwit polskiego geniuszu, to zadatek jej rozwoju na przyszłość”. Brytyjczycy czytający „Daily Mail” mogli się z kolei dowiedzieć, że „PeWuKa świadczy wymownie co uzyskali Polacy usilną pracą i oszczędnością. Polacy pokazali na tej wystawie, że nie ma przedmiotu, którego by sami sfabrykować nie mogli. Ten naród jest tak przemyślny, że potrafi zrobić wszystko czego zapragnie”.

Miastem od 1922 roku rządził Cyryl Ratajski związany z Narodową Demokracją, ojciec powojennego rozwoju miasta i jego sukcesów. W 1932 roku nie tylko on musiał się jednak zmierzyć ze skandalem, w który zamieszanych było wiele prominentnych postaci Poznania, szczególnym trafem w większości z prawicy…

Siła zazdrości
Marzec 1932 roku. W drzwiach jednego z poznańskich posterunków policji staje Franciszek Genzler, pracownik Urzędu Telegraficznego, mężczyzna żonaty, ojciec dwójki dzieci. Ile musiało go kosztować przyjście w to miejsce. Ile nocy nie przespał, zanim zdecydował się powiedzieć policjantom, kim naprawdę jest jego żona.

Franciszek Genzler od dłuższego czasu podejrzewał swoją żonę Małgorzatę o romans.

Dalej dowiesz się:

- czym zajmowała się żona pana Genzlera

- jak "werbowano" nieletnie prostytutki

- jaka była rola Piekuckiego w całym skandalu

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Katarzyna Kaczorowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.