Skąd się bierze ciepło w naszych mieszkaniach i domach

Czytaj dalej
red

Skąd się bierze ciepło w naszych mieszkaniach i domach

red

Droga ciepła systemowego dostarczanego do mieszkań, domów i miejsc pracy rozpoczyna się w elektrociepłowni. Wytwarzanie ciepła systemowego może odbywać się w drodze różnych procesów: spalania węgla, gazu, biomasy, przetwarzania energii słonecznej czy wiatrowej, geotermii i wykorzystania paliw alternatywnych. Często produkcja ciepła odbywa się w kogeneracji, czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. Tak właśnie jest w Łodzi.

W elektrociepłowniach zarządzanych przez łódzką Veolię paliwami wykorzystywanymi do produkcji ciepła i energii elektrycznej są węgiel i biomasa. Paliwo taśmociągiem transportowane jest do zasobników znajdujących się bezpośrednio przy kotłach. Przed podaniem węgla do kotła jest on miażdżony na pył w młynach węglowych. W tej postaci wdmuchiwany jest do paleniska kotła, gdzie zostaje spalony. Natomiast biomasa z silosów transportowana jest taśmociągiem do zasobników kotła specjalnie przystosowanego do spalania tylko tego rodzaju paliwa.

W kotłach jest wytwarzana para o temperaturze 540 stopni C i ciśnieniu 130 atmosfer. Zanim ogrzeje ona wodę przesyłaną do naszych domów, jest wykorzystywana do napędzania turbiny parowej połączonej z generatorem prądu. Po przejściu przez turbinę temperatura pary jest dużo niższa. Ogrzewa ona wodę w wymiennikach ciepła do temperatury ok. 100 stopni C. Gdy na zewnątrz jest bardzo niska temperatura, woda ta może być podgrzana nawet do 120 stopni C w kotłach szczytowych.

Ze źródła ciepło przekazywane jest w formie ciepłej wody do sieci ciepłowniczych, które na terenie miasta w większości zlokalizowane są pod ziemią, umożliwiając ogrzewanie budynków. Ciepła woda z sieci przy pomocy przyłączy doprowadzana jest bezpośrednio do węzła cieplnego - kolejnego elementu systemu. Zadaniem węzła, w którym znajduje się wymiennik ciepła, jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej budynku. Ta z kolei płynie wewnątrz budynków do naszych grzejników i kranów.

Węzły cieplne często wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym pobór ciepła zależy od temperatury zewnętrznej.

Po podgrzaniu wody w instalacji wewnętrznej budynku, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła do ponownego ogrzania.

Elementem systemu ciepłowniczego jest również aparatura pomiarowo rozliczeniowa, czyli popularny licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest dokładne określenie poziomu zużycia ciepła systemowego po stronie odbiorcy.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.