Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Siergiej Skripal. Podwójny agent, który wywołał nową Zimną Wojnę

Czytaj dalej
Fot. AFP/EAST NEWS
Ben Macintyre

Siergiej Skripal. Podwójny agent, który wywołał nową Zimną Wojnę

Ben Macintyre

Jak rosyjski patriota stał się agentem o kryptonimie Forthwith i bardzo cennym „skarbem” MI6. Wszystko zaczęło się od pieniędzy.

Pamiętacie powieść Johna le Carre „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”? Sparafrazujmy nieco ten tytuł - człowiek lubiący wypić, zdrajca, żołnierz, szpieg. Dodajmy - agent, podwójny agent, skazany, cenny atut wywiadu i cel zabójstwa. Weteran rosyjskiego wywiadu, a później jego zaprzysiężony wróg. Teraz - najprawdopodobniej ofiara tej służby.

Jeszcze nie tak dawno prawdziwą historię Siergieja Skripala - byłego agenta, który wraz z córką leży śmiertelnie chory w szpitalu w Salisbury - w społeczności wywiadowczej znała ledwie garstka ludzi. Jednak w ciągu kilku dni Rosjanin stał się najbardziej znanym szpiegiem na świecie, człowiekiem, którego złożone z różnych odgrywanych ról życie stało przedmiotem szeroko zakrojonego policyjnego śledztwa. Kim jest, kim był i kto próbował go zabić?

Siergiej Wiktorowicz Skripal to dziecko zimnej wojny. Urodził się w Kijowie 23 czerwca 1951 w czasie, gdy Ukraina stanowiła jeszcze radziecką republikę. Silnie zbudowany mężczyzna i głęboki patriota. Wybrał karierę wojskową. Jeszcze długo po tym, gdy został oficerem wywiadu, wciąż zachowywał maniery i sposób bycia żołnierza. W 1972 ukończył szkołę inżynierii wojskowej w leżącej między Polską a Litwą rosyjskiej enklawie Kaliningradzie. Naukę kontynuował w słynnej Wojskowej Akademii Inżynieryjnej im. Waleriana Kujbyszewa w Moskwie. Po studiach dostał powołanie do służby w elitarnej rosyjskiej formacji spadochroniarzy - największej siły powietrznodesantowej na świecie popularnie nazywanej desantniki. Nazwa pochodzi od oznaczającego spadochroniarstwo francuskiego słowa descente.

Na początku lat 70. poślubił szkolną miłość Ludmiłę Koszelnik. Poznali się w Kaliningradzie. Ich syn Aleksander - Sasza - urodził się w 1974. Córka Julia - dziesięć lat później.

W 1979 wojska radzieckie dokonały inwazji na Afganistan. Skripala zrzucono na teren walk na spadochronie. Brał udział w kilku zaciętych bitwach toczonych przez Rosjan pod kierownictwem dowódcy 40. Armii generała Borisa Gromowa. To jeden z najbardziej zasłużonych i utytułowanych rosyjskich oficerów - dziś bliski sojusznik Władimira Putina. Generał odegra kluczową rolę w późniejszym życiu Skripala jako jego przyjaciel i mentor.

Sam Skripal słynął w wojsku jako mistrz boksu
- złamany nos i krzepka sylwetka. Wojskowy osiłek i bokser o twardej ręce. Za tym wyglądem krył się jednak błyskotliwy umysł. Jeszcze podczas służby w destantnikach zwerbowano go do pracy w Głównym Zarządzie Wywiadowczym (GRU).

Dalej dowiesz się jak Siergiej Skripal został podwójnym szpiegiem.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ben Macintyre

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.