Seksskandale a czytelnictwo w Polsce [FELIETON ARKADIUSZA KRYSTKA]

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Arkadiusz Krystek

Seksskandale a czytelnictwo w Polsce [FELIETON ARKADIUSZA KRYSTKA]

Arkadiusz Krystek

Nie będzie literackiego Nobla. Przynajmniej w tym roku. Wszystko przez skandale seksualne, przecieki, konflikty interesów wśród decydujących o przyznaniu nagrody.

Katastrofa. Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że większość Polaków (63 proc.) w 2016 roku nie przeczytała ani jednej książki. I jest coraz gorzej, bo w latach 2004-2008 liczba deklarujących lekturę co najmniej jednej książki w ciągu roku wyraźnie spadła. O ile przed tym okresem odsetek czytelników oscylował wokół 55 proc., o tyle od 2008 roku wynosi ok. 40 proc. (w 2016 dokładnie 37 proc.).

Jeszcze bardziej zatrważające jest to, że 16 proc. Polaków nie czyta w ogóle. Biblioteka Narodowa podaje, że taki odsetek rodaków „nie przypomina sobie, żeby czytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomości w sieci ani nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron”. Jednocześnie książka wciąż jest jednym z najczęściej dawanych prezentów.

Wiadomo, że nazwisko noblisty przyciąga do książek. Posiadaniem pozycji laureata nagrody można błysnąć w towarzystwie. Wierzę jednak, że przynajmniej większość z kupujących ich dzieła, gdy już wyda na nie tych kilkadziesiąt złotych, czyta je, a nie tylko buduje swój prestiż ustawieniem jej na półce domowej biblioteki.

Książek uznanych twórców sprzedaje się w Polsce jakieś kilka tysięcy. Po tę samą pozycję, ale już laureata literackiego Nobla, sięga kilkadziesiąt tysięcy osób. Violetta Wiśniewska, specjalista ds. promocji w Grupie Wydawniczej Foksal, w wypowiedzi dla portalu rynek-ksiazki.pl podała przykład kanadyjskiej pisarki Alice Munro (Nobel 2013): Efekt Nobla oczywiście istnieje. (...) Sprzedaż pierwszego tytułu opublikowanego po przyznaniu (Munro – red. Nobla) wyniosła 70 tysięcy egzemplarzy.

Jest coś na pocieszenie tegorocznego braku literackiego Nobla? W przyszłym roku mają zostać przyznane dwie nagrody. Nie bez znaczenia będzie to, że będą pierwszymi po seksskandalach.

Arkadiusz Krystek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.