Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sejm obniżył akcyzę za prąd i... nie wiadomo, jak z tego skorzystać. Łódź pyta o to ministra

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Alicja Zboińska

Sejm obniżył akcyzę za prąd i... nie wiadomo, jak z tego skorzystać. Łódź pyta o to ministra

Alicja Zboińska

Władze Łodzi twierdzą, że w tym roku miasto za prąd zapłaci o 40 proc. więcej niż w 2018 r. Zwróciły się do ministra energii z pytaniem, jak skorzystać z obniżki akcyzy na prąd. Przyjęta w ostatnich dniach ustawa, która to umożliwia, budzi wiele pytań natury prawnej.

Ustawa o cenach energii została przegłosowana 28 grudnia na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu.. Rząd przygotował ją, żeby zapobiec podwyżkom cen prądu. Obniżona została m.in. stawka akcyzy na energię elektryczną z 20 do 5 zł za megawatogodzinę, a opłata przejściowa została obniżona o 95 proc. Ustawę podpisał już prezydent.

Po przegłosowaniu ustawy, która blokuje podwyżki cen prądu, przedstawiciele partii rządzącej zapowiadali, że będą możliwe renegocjacje już zawartych umów. Jednak na razie nie wiadomo, jak ma to wyglądać.

Pod koniec listopada ubiegłego roku Łódzka Grupa Zakupowa (tworzą ją 84 podmioty, m.in. firmy, jednostki samorządu, służby mundurowe), rozstrzygnęła przetarg na zakup prądu. Wybrana została oferta PGE Obrót z Rzeszowa opiewająca na 91 mln zł. To o 24,7 mln zł więcej niż w 2018 r.

Władze Łodzi (KO-SLD) pytają Ministerstwo Energii o wskazówki, jak zgodnie z prawem prowadzić negocjacje w sprawie obniżki cen energii elektrycznej.

- Uchwalona w ekstra tempie ustawa, którą chwali się rząd, nie wyjaśnia właściwie nic poza tym, że obniżono akcyzę – zaznacza Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. - Nadal nie wiemy o ile zmieni się stawka jaką mamy zapisaną w umowie, w jaki sposób mamy renegocjować umowę i kiedy do rozmów przystąpić. Dlatego przygotowałem pismo do ministra Tchórzewskiego z prośbą o wyjaśnienia wszystkich wątpliwości oraz wskazanie drogi zgodnej z prawem. Aby nie okazało się, że nasze negocjacje z firmą, która wygrała przetarg zostaną zaskarżone przez firmy, które w tym przetargu dały gorsze oferty.

Dlaczego łódzkie instytucje zapłaca więcej za prąd? 

Pozostało jeszcze 32% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Alicja Zboińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.