Sauna za 15 mln złotych. Colosseum gotowe na wielkie otwarcie

Czytaj dalej
Dorota Niećko

Sauna za 15 mln złotych. Colosseum gotowe na wielkie otwarcie

Dorota Niećko

Wszystko tu ocieka złotem i jest największe. Największa na świecie sauna Colosseum, największe jacuzzi - na 40 osób. Największy jest też pobór wody w skali miasta i zużycie energii. Oto saunarium Termy Rzymskie w Czeladzi po rozbudowie.

"Mission completed” może powiedzieć Leszek Pustułka o swoim projekcie życia. W niewielkiej Czeladzi w województwie śląskim gotowa i czynna jest największa sauna na świecie. Colosseum pomieści oficjalnie 300 osób, a mówi się, że i 330 wejdzie. Nagrzanie jej zajmuje zaś niewiele - bo zaledwie 40 minut. Seanse saunowe tutaj to prawdziwe show niczym w rewii. Bywa, że prowadzi je kilku saunamistrzów naraz. Nazwa sauny nie jest bez powodu. Sauna Colosseum naprawdę została zbudowana na wzór rzymskiego Colosseum.

Sauna jest częścią Term Rzymskich, kompleksu spa, które z kolei są częścią Pałacu Saturna, który jest też hotelem. Dawniej w zabytkowym budynku mieściła się dyrekcja nieistniejącej kopalni Saturn. Saunarium działa tu od 11 lat. Od kilku - jest mocno rozbudowywane.

Wystrój nowej części: zgodny z założeniem. Wszystko tu ma kapać od złota, i kapie. Od kolorowych fresków i niebiańskich malowideł na suficie może zakręcić się w głowie. Przed sauną prysznic weźmiemy w łazience ze złotymi dekoracjami. Wiosną 2021 największa (choć na razie nieoficjalnie) sauna na świecie jest już czynna i odbywają się w niej seanse saunowe, ale tylko w weekendy (i oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, w tym liczby gości). Oficjalne otwarcie: 30 kwietnia 2021. Zaplanowano je na cztery dni, przez cały weekend majowy, a atrakcji będzie masa. Na razie, wiosną 2021 seanse saunowe w największej saunie w Polsce i na świecie, w saunie Colosseum, odbywają się w soboty i niedziele co godzina od 12 do 22. Żeby zobaczyć to wielkie show i wnętrze sauny trzeba zapłacić: 130 -150 zł. Mniej, jeśli mamy kartę klubową, która kosztuje 150 zł i jest ważna rok.

Sauna za 15 mln złotych. Colosseum gotowe na wielkie otwarcie

Rzym z czasów antycznych i z czasów świetności odwzorowano też na wszystkich obiektach wokół: gigantycznym jacuzzi, które goście uwielbiają, wokół basenu z wodą termalną, sprowadzaną ze Słowacji, na tarasach ze ściażką sensoryczną i w wypoczywalniach. Wszystko tu miało ociekać złotem, i tak jest. To wystrój „na bogato”, który przy pierwszej wizycie może nas wprawić w osłupienie. Tylko w „ruskiej bani”, gdzie saunamistrz będzie okładał gości brzozowymi witkami, nie ma złota.o.

Na wielkie otwarcie 30 kwietnia 2021 wystąpi z koncertem wielka gwiazda polskiego rocka. Już wiadomo, kto to będzie, kontrakt został podpisany, ale jako że ma to być niespodzianka, nie możemy zdradzić, kto to. Za to wiadomo, że miejsc w hotelu, który jest częścią kompleksu Termy Rzymskie, już na weekend majowy nie ma.

Otwarcie w majówkę 2021

Scena jest już gotowa, trwają ostatnie prace wykończeniowe. Za nią będzie wielki ekran ledowy 4k, pod nią - dyskretny wodny bar na kilkadziesiąt osób. Już stoją stoliki i hokery. Za sceną stanie w namiocie restauracja w stylu włoskim (miał być osobny budynek, ale plany zmieniono). Za sceną „na szybko” powstaje też dodatkowy parking, bo po rozbudowie kompleksu auta gości nie mieszczą się na dotychczasowym. Po rozbudowie w Termach Rzymskich pomieściło by się bez tłoku i z 800 osób (tylko w Colosseum - ponad 300, ale na razie z powodu obostrzeń, maksymalnie wpuszcza się 150 gości), ale wiadomo, że limit będzie określony na 400 osób - tyle bowiem jest szafek w szatniach. Ograniczeniem jest też pojemność parkingu, a do saun w Czeladzi przyjeżdżają przecież goście z całej Polski. Toby mogło przełożyć się na zyski dla miasteczka, gdyby turyści mieli co zwiedzać. Jednak ani pandemia, ani skromna oferta turystyczna najstarszego miasta Zagłębia nie skłania do tego.

Leszek Pustułka, właściciel kompleksu na budowę sauny Colosseum i wydał 15 milionów złotych i szacuje, że inwestycja zwróci się również w 15 lat. Z kosztami się nie liczył: do basenu termalnego w nowej części sprowadza wodę ze Słowacji beczkowozami. Wnętrza i zewnętrzne części obiketu pokrywają drobiazgowe freski, malowane przez artystów. Na otwarcie już zakontraktowano bardzo znany zespół.

Na razie - jest największym odbiorcą wody w Czeladzi, podatek od nieruchomości, jakie płaci za „starą” część kompleksu wynosi 120tys. zł rocznie. Wiadomo, że od 2022 roku, kiedy przyjdzie czas również na podatek za Colosseum, będzie to kwota sporo większa. Jest też sporym odbiorcą prądu: kiedy włączy wszystkie urządzenia, pobór mocy wynosi 800 kWh. Starszyłoby na całe osiedle. Albo dla jednoosobowego gosporarstwa domowego na rok.

Pustułka lubi opowiadać o swoim saunarium i budowie Koloseum.

- To nie sauna, to będzie dzieło sztuki - zapowiadał kilka lat temu, gdy budowa trwała. Kamień węgielny wkopano w 2018 roku, a otwarcie kilka razy przekładano z powodu pandemii.

Jak ocenia efekt w marcu 2021?

- Najważniejsze, że gościom się podoba - zaczyna skromnie. Ale za chwilę dodaje: Ludzie są zaszokowani Colosseum jako sauną i infrastrukturą wokół. Saunamistrzowie orzekli, że to sauna idealna, jeśli chodzi o oświetlenie, muzykę, efekty. Tu można robić prawdziwe show.

Prócz gigantycznej sauny w Pałacu Saturna w nowej części powstał też wodny bar, jacuzzi na 40 osób, scena i basen z wodą termalną, która co miesiąc będzie dojeżdżać beczkowozami ze Słowacji. Wszystko tu jest największe. Nie tylko sama sauna Colosseum, ale i stojąca obok łaźnia Senat o pow. 30 mkw, napędzana przez dwa generatory o mocy 44 KW. Colosseumo powierzchni 200 mkw nagrzewać ma 7 pieców o mocy 36 Kw każdy.

- Przepięknie to wygląda w nocy. Sam projektowałem oświetlenie, ale kiedy po raz pierwszy je uruchomiłem, przez 20 minut nie mogłem się ruszyć spod sauny, napatrzeć się - opowiada Leszek Pustułka. - Zebrałem doświadczenia od moich przyjaciół z Niemiec i Holandii, którzy budowali takie sauny. Saunamistrzowie, mistrzowie świata, którzy już prowadzili tu seanse, orzekli: to idealna sauna. Takiej sauny wcześniej nigdzie nie było.

- Wszystko tu było wyzwaniem - mówił nam o budowie Colosseum Piotr Wiśniowiecki z firmy Adeira Sauny, która ją budowała. - Tak ogromnego obiektu nie robił nikt wcześniej. Trzeba było przemyśleć, jak połączyć ze sobą elementy, żeby wytrzymały z 15 lat, jak zaprojektować ławy, by udźwignęły ponad 300 osób.

Colosseum to budynek wysoki na 12 metrów. Powstał tuz przy rzecze Brynicy, dlatego między nim a rzeką wybudowano bardzo mocny mur przeciwpowodziowy. Podłoga jest tu dodatkowo podgrzewana, a wewnątrz budynku - schładzana. Nowa część term ma być wyposażona w światła, nagłośnienie i dymownice lepsze od niejednej dyskoteki.

Sauny: wielki skok w kilka lat

Rynek ten wciąż rośnie.Z raportu„Globalny rynek saun i spa: statystyki i prognozy z potencjalnym wpływem COVID-19 (2021-2025)” opracowanego w marcu 2021 wynika, że globalna wartość rynku saun i spa osiągnie 4,65 miliarda dolarów w 2025 roku. Oczywiście w 2020 roku wybuch pandemii COVID-19 wywarł niekorzystny wpływ na rynek, a popyt na sauny i usługi spa gwałtownie spadł od stycznia do marca. Najszybciej rozwijającym się rynkiem regionalnym na świecie w tej branży jest Europa. Powody: wzrost świadomości zdrowotnej wśród ludności i rosnącą skłonność konsumentów do usług wellness premium. A oczywiście najbardziej rozwiniętym rynkiem w Europie w tej dziedzinie jest Finlandia. Jeśli chodzi o rodzaj sauny, to coraz popularniejsza staje się i będzie sauna na podczerwień. Tyle trendów na najbliższy czas.

Na razie to głównie Europejczycy odkrywają i lubią saunowanie w postaci „Sauna Aufguss”, czyli spektakli w saunach pod przewodnictwem saunamistrza. To prawdziwe, teatralne wydarzenia. Ale prócz dużych, na minimum 50 osób saun, powstają też na kontynencie mniejsze sauny, które mają być np. miejscem spotkań towarzyskich lub w mieście - niewielkim miejscem na relaks w ciągu dnia.

A w Polsce? Ostatnie lata to rosnąca popularność saunariów. O ile w latach 2003-2013 w Polsce było kilkanaście dużych lub średnich stref saunowych (minimum trzy sauny), a w niewielu z nich działały strefy beztekstylne, o tyle w ostatnich latach powstaje ich coraz więcej. Najbardziej spektakularne otwarcia minionego roku to oczywiście saunarium w gigantycznym aquaparku Suntago Wodny Świat pod Mszczonowem. W woj. sląskim w ostatnich trzech latach powstało m.in. saunarium przy parku wodnym w Tychach, rozbudowało się saunarium w Rudzie Śląskiej. Jednak saunariów, które nie są przy aquaparkach czy hotelach, jest niewiele.

Termy Rzymskie z Czeladzi, a dokładniej - sauna Colosseum - mają zostać wpisane do księgi rekordów Guinessa jako największa sauna na świecie. Na razie z powodu pandemii procedury opóźniają się. Wciąż najwięka na świecie - oficjalnie - jest więc sauna na 180 osób w Niemczech. W Polsce w Krakowie od kilku lat działa wielka sauna mogąca pomieścić aż 120 osób. W woj. śląskim największa sauna to Fest Hica w Aquadromie w Rudzie Śląskiej. Pomieści 100 osób.

Moda na saunowanie, choć pochodzi z krajów skandynawskich, to do Polski przyszła z Niemiec. Według danych Niemieckiego Związku Saunowego do sauny w Niemczech chodzi regularnie 30 mln osób, działa tam ponad 2000 saunariów. W Finlandii, według różnych danych jedna sauna przypada od 4 do nawet 1 osoby.

W Polsce rządzi południe kraju. Jak wynika z danych portalu pływalnieibaseny.pl w Polsce: „Kulturalna rewolucja saunowa nadciąga głównie z południa. To na południu kraju od kilku lat zaczęły powstawać prywatne ośrodki saunowe, których główną atrakcją są różne odmiany sauny. Jedynie dwunastu spośród pierwszej setki najlepszych polskich saunamistrzów pochodzi z innych województw niż dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie.”

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.