Sami stworzą listę bezpłatnych leków 75+

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Hanka Sowińska

Sami stworzą listę bezpłatnych leków 75+

Hanka Sowińska

Wykaz darmowych leków ma powstać m.in. z udziałem pacjentów. Akcję inicjują Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej i OK SENIOR.

Jakie leki powinny się znaleźć w darmowym wykazie specyfików, z których będę mogły korzystać osoby powyżej 75. roku życia? Jak będzie on powstawał?

Dla co najmniej 17 proc. pacjentów, którzy nie wykupują leków z powodów finansowych, te pytania są najważniejsze. Ciągle jednak nie znamy na nie odpowiedzi.

21 kwietnia Senat przyjął ustawę, która daje seniorom (od 75. roku życia) uprawnienie do otrzymywania bezpłatnych leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Dokument czeka na podpis prezydenta.

Ustawa nie określa jednak, jakie leki znajdą się w darmowym wykazie. Taka lista ma się ukazać najpóźniej do 31 sierpnia.

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, informował, że w grupie darmowych leków nie znajdą się antybiotyki i leki przeciwgorączkowe, które stosowane są doraźnie. - Na pewno będą to leki zażywane w sposób ciągły, z racji chorób przewlekłych. I takie, które nie są tanie - zapowiadał.

Dzięki akcji KIGS i OK SENIOR sami zainteresowani będą mogli mieć udział w tworzeniu wykazu darmowych leków.

Organizatorzy kampanii społecznej „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+” proszą wszystkie osoby po 75. roku życia, jak również członków ich rodzin oraz opiekunów, o przesyłanie nazw leków, które kupowane są przez seniorów.

Ze zgromadzonych danych powstanie lista leków najczęściej kupowanych specyfików, która trafi do resortu zdrowia.

Nazwy leków można przesyłać pod adresem: [email protected].

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.