Rolnicy po raz pierwszy dostaną taką samą pomoc, jak inni rodzice. Po tysiąc złotych

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Lucyna Talaśka-Klich

Rolnicy po raz pierwszy dostaną taką samą pomoc, jak inni rodzice. Po tysiąc złotych

Lucyna Talaśka-Klich

Od 1 stycznia przyszłego roku świadczenie rodzicielskie na dzieci będą mogli pobierać także gospodarze. I to bez względu na ich dochody.

- Moje kuzynki w miastach zawsze dostawały większą pomoc na dzieci, a rolnicy bardzo długo byli traktowani jak gorsza kategoria ludzi - uważa rolniczka z powiatu aleksandrowskiego. - W naszym domu się nie przelewało, a do pomocy społecznej nigdy nie poszłam. Dlatego cieszę się, że przynajmniej synowa dostanie po tysiącu złotych co miesiąc.

Pomoc dostaną przez rok albo nawet dłużej

Chodzi o świadczenie rodzicielskie - tysiąc złotych na rękę przez 52 tygodnie - w przypadku urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka.

Okres pobierania tego świadczenia może zostać wydłużony nawet do 71 tygodni - w przypadku pięciorga i więcej dzieci.

Zasiłek macierzyński (od 1 stycznia) przysługuje przez:

- To bardzo dobre rozwiązanie przyjęte jeszcze przez rząd poprzedniej kadencji - twierdzi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Te rozwiązania zapisano w ustawie z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz.1217).

- Wreszcie nie będzie się dzielić matek na te z miasta i te ze wsi - dodaje Ryszard Kierzek.

Niektórzy gospodarze potrzebują pomocy

- Świadczenie rodzicielskie na pewno rolnikom się należy - mówi Ryszard Borowski, wójt Konecka. - Najbardziej przyda się rodzinom prowadzącym mniejsze gospodarstwa. Bo dla przedsiębiorcy rolnego, który ma wiele hektarów, to wsparcie może nie mieć wielkiego znaczenia, ale na wsi jest wiele gospodarstw, które nie radzą sobie na rynku. Dla tych drugich tysiąc złotych co miesiąc, zapewne będzie dużo znaczyć.

Zdaniem Borowskiego na kujawsko-pomorskiej wsi jest sporo gospodarstw, którym powinna przysługiwać pomoc społeczna.

Gabriela Trzeciakowska, dyr. Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mroczy przyznaje, że nie zawsze rodzina prowadząca gospodarstwo rolne może pomoc socjalną otrzymać - ze względu na sposób obliczania dochodu. Ale o tym decyduje ustawodawca.

- Bo sposoby obliczania tego dochodu są aż trzy - twierdzi prezes izby. - Gdy rolnik stara się np. o wsparcie finansowe, to dochód ma często za wysoki, a kiedy idzie do banku po kredyt, to ten sam dochód jest niższy.

Ile rolnik zarobił? To nie ma znaczenia

W przypadku świadczenia rodzinnego dochód nie ma znaczenia.

- Rolnicy powinni składać wnioski w naszych placówkach - mówi Jerzy Morkowski, zastępca dyrektora ds. świadczeń w Oddziale Regionalnym KRUS w Bydgoszczy.

Na razie KRUS przyznaje jednorazowe zasiłki macierzyńskie wynoszące ok. 3,5 tys. zł.

Z danych przekazanych nam przez bydgoski oddział KRUS-u wynika, że w Kujawsko-Pomorskiem w 2013 roku wypłacono 1548 zasiłków macierzyńskich, a w 2014 roku o 82 mniej.

Tendencja spadkowa utrzymuje się także w tym roku - w 3 kwartałach tego roku wypłacono 1020 zasiłków.

- Nie wierzę, żeby z powodu większej pomocy w rodzinach rolników nagle zaczęło rodzić się więcej dzieci, ale na pewno wsparcie jest potrzebne - dodaje wójt Konecka. - Informujemy o nim podczas spotkań z mieszkańcami. Roześlemy jeszcze kurendy.

- Wraz z nakazami płatniczymi przekazywaliśmy rolnikom także ulotki na temat tej pomocy - mówi wicedyrektor Morkowski.

Informacje można znaleźć również na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (www.krus.gov.pl).

Z kolei wniosek znajduje się na stronie www.bip.krus.gov.pl (zakładka: Formularze i wnioski).


Zasiłki macierzyńskie wypłacone przez KRUS
Create bar charts

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.