Rok 2018 może zadecydować o przyszłości instytucji EC1 Łódź

Czytaj dalej
Dariusz Pawłowski

Rok 2018 może zadecydować o przyszłości instytucji EC1 Łódź

Dariusz Pawłowski

Mijający rok był czasem, kiedy EC1 Łódź zaczęła śmielej otwierać swoje wnętrza dla łodzian i mieszkańców województwa i wpisywać się w ich oczekiwania. Rok 2018 może natomiast zadecydować o przyszłości instytucji.

Otwarta w 2015 roku po rewitalizacji dawna elektrociepłownia, która zamieniła się w instytucję EC1 Łódź - Miasto Kultury, ma za sobą ważne dwanaście miesięcy. Po okresie zapowiadania planowanych przedsięwzięć, powoli uruchamiając poszczególne elementy kompleksu musiała przekonać do siebie mieszkańców miasta i wpisać się w ich oczekiwania. Wygląda na to, że w dużej mierze się to udało. Prawdziwym testem może natomiast okazać się dopiero przyszły rok.

A rok 2017 rozpoczął się w EC1 spektakularnie. W styczniu w hali maszyn odbyła się głośna premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki” z Bogusławem Lindą w roli głównej. Ważna produkcja (w większości powstała w Łodzi), efektowne miejsce, gwiazdorski rozmach - pod względem liczby gości, którzy przyjechali na projekcję (a i by symbolicznie pożegnać wybitnego reżysera), było to z pewnością wydarzenie roku w naszym mieście. Lista była bardzo długa, bo stawiła się nie tylko obsada „Powidoków” oraz ludzie zaangażowani w ich realizację, ale też wielu aktorów i współpracowników Andrzeja Wajdy na różnych etapach jego kariery. Tego wieczoru naprawdę można było poczuć, że legenda filmowej Łodzi ciągle jest żywa, nadal jest na czym budować, a premiery polskich filmów w takiej atmosferze i w takim otoczeniu mogą być wydarzeniem wyjątkowym. Emocje udzielały się niemal każdemu. - Łódź jest miastem filmowym - zapewniał tego dnia Bogusław Linda. - W żadnym innym mieście na tym dworcu - dodał wskazując sąsiadujący z EC1 dworzec Łódź Fabryczna - tylu aktorów nie wsiadało i wysiadało z pociągów, by przyjechać na zdjęcia lub z nich wrócić. To się nigdzie w Polsce nie powtórzyło.

Wystawa „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu” będzie czynna do końca maja 2018 roku
Premierę „Powidoków” w hali maszyn EC1 można uznać ze jedno z wydarzeń roku

Znakomicie zorganizowanym wydarzeniem EC1 pokazało, iż przynajmniej atmosferę filmowego święta oraz podniosłość centrum kultywowania pamięci o polskim kinie, podkreślania jego znaczenia da się w Łodzi powtórzyć. To zadanie m.in. funkcjonującego w EC1 Narodowego Centrum Kultury Filmowej, które swoją wyczekiwaną część wystawienniczą ma otworzyć na przełomie 2019 i 2020 roku.

Niedawno został wyłoniony wykonawca projektu wnętrz i wystaw NCKF. Zwyciężyła koncepcja nsMoonStudio. W roku 2018 przeprowadzone zostaną kolejne procedury związane z NCKF. - Wybierzemy wykonawcę aranżacji, co oznacza, że rozpocznie się budowanie wystaw. Pozyskaliśmy prawa do pokazania praktycznie wszystkich najważniejszych polskich filmów na wystawie; zakontraktowana, zakupiona lub wypożyczona jest już bardzo duża część kolekcji - wyjaśnia Błażej Moder, dyrektor EC1 Miasto Kultury.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej zostało przyjęte w poczet członków międzynarodowej społeczności ICOM - International Council of Museums, zrzeszającej ponad 20 tysięcy muzeów i 35 tysięcy ekspertów ze 136 krajów. Jednak najbardziej znaczącym wizerunkowym osiągnięciem mijającego roku było pozyskanie przez tytułu Miasta Filmu UNESCO i znalezienie się w Sieci Miast Kreatywnych (UCCN).

Wystawa „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu” będzie czynna do końca maja 2018 roku
W Planetarium odbywają się koncerty. Śpiewała tu Joanna Woś

- Dla UNESCO kluczowe znaczenie miały perspektywy rozwoju miasta w oparciu o film - mówił dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Rafał Syska. - Powołaliśmy się oczywiście na „filmową” markę Łodzi, dziedzictwo Wytwórni Filmów Fabularnych i plejadę związanych z Łodzią gwiazd światowego i krajowego kina, ale do filmowej historii odwoływał się tylko jeden z blisko trzydziestu punktów naszego wniosku.

Łódź jako Miasto Filmu będzie miała okazję pokazać się światu już w połowie 2018 roku - wówczas po raz pierwszy w Polsce odbędzie się doroczne spotkanie miast kreatywnych. - Gospodarzami spotkania będą Kraków i Katowice, które w sieci są już od kilku lat, ale liczymy na to, że przy tej okazji delegaci zobaczą również Łódź - dodał Rafał Syska.

Według Błażeja Modera sukcesem było pozyskanie dużego grantu z Ministerstwa Kultury na rozbudowę NCKF. - W skali lat 2013-2020 uzyskaliśmy największe dofinansowanie na inwestycje w kraju, co sprawia, że znaleźliśmy się w gronie najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce - zauważa Błażej Moder.

Początek 2018 roku - już 7 stycznia - to otwarcie Centrum Nauki i Techniki. Na widzów czekają historyczne elementy ścieżki edukacyjnej Przetwarzanie energii, opisującej krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni. Ofertę popularnego Planetarium wzbogaci strefa Głębokiego Kosmosu należąca do ścieżki o nazwie Mikroświat - Makroświat: tu m.in. wykorzystując ogromny ekran o ponad czterometrowej przekątnej będzie można zobaczyć galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. A w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej, zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły stacji, zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie. Dodatkową atrakcją jest kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli, mieszczącej dziesięciometrowy ekran sferyczny.

Wystawa „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu” będzie czynna do końca maja 2018 roku

- To dla nas wydarzenie historyczne- zapewnia Błażej Moder. - Liczymy, że w nowym roku znacznie zwiększy się liczba odwiedzających nas osób. Naszym celem jest, by Centrum Nauki i Techniki gościło 400 tysięcy widzów.

Dobre wyniki frekwencyjne to także pierwsza duża wystawa w EC1 - otwarta w listopadzie międzynarodowa ekspozycja „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu”, którą można zwiedzać do końca maja. Dyrektor EC1 nie ukrywa, że trwają negocjacje w sprawie ewentualnego sprowadzenia kolejnej międzynarodowej wystawy, tym razem ze świata filmu.

W przyszłym roku uruchomione zostaną przetargi na wybudowanie strefy dla dzieci w Centrum Nauki i Techniki oraz na aranżację Centrum Komiksu. Szef EC1 zwraca też uwagę na organizowane przez jego instytucję festiwale: Komiksu i Promised Land. - Nasza odmienność polega na różnorodności, złożoności oferty przeznaczonej dla osób, które chcą spędzać czas wolny w mądry sposób - mówi.

Rok 2018 może być dla EC1 decydujący i pokazać, na ile Miasto Kultury rzeczywiście jest miastem łodzian.

Dariusz Pawłowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.