Rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Hitlerowcy w Łodzi [GALERIA ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Andrzej Boratyński

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Hitlerowcy w Łodzi [GALERIA ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ]

Andrzej Boratyński

Mija 81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji publikujemy unikalne zdjęcia, przedstawiające moment wkroczenia wojsk niemieckich do Łodzi. W czasie okupacji całkowicie zmieniło się oblicze miasta. Zapraszamy do oglądania archiwalnych fotografii z tamtego okresu, przygotowanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Zobacz także:

Niemcy traktowali w swoich planach Łódź jako przyszłe miasto niemieckie, które miało wejść i weszło w granice III Rzeszy. Po wkroczeniu wojsk do miasta, rozpoczęły się rządy terroru.

Hitlerowcy w Łodzi

Łódź była też miastem szczególnym, ze względu na swój charakter narodowościowy. Miasto nie zostało zniszczone ani we wrześniu 1939 roku, ani później podczas wyzwalania przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Hitlerowskie władze swoją uwagę skupiły na jego mieszkańcach.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYSTAWY POŚWIĘCONEJ LATOM OKUPACJI

- Okupacja niemiecka zmieniła całkowicie oblicze narodowościowe miasta. Łódź była jednym z głównych ośrodków, skąd Niemcy czerpali przymusową siłę roboczą. Z jednej strony oczyszczano miasto z ludności żydowskiej, a z drugiej prowadzono przymusową migrację ludności polskiej. Pod koniec wojny z Łodzi uciekło też około 80 tys. mieszkających tu Niemców, przez co Łódź powojenna stała się już miastem jednolitym narodowościowo - mówi prof. Przemysław Waingertner, historyk Uniwersytetu Łódzkiego.

W czasie okupacji w najtrudniejszej sytuacji byli Żydzi, zamknięci w getcie. - Łódzkie getto było wielkim obozem pracy. Zostało utworzone w specyficznych warunkach terytorialnych jako ogrodzona dzielnica, co znacznie utrudniało ucieczkę - mówi prof Waingertner. Bałuty nie były wówczas skanalizowane, przez co ucieczka kanałami nie była możliwa tak jak w przypadku Warszawy. Łódzkie getto było też najdłużej funkcjonującym, przebywało w nim łącznie około 300 tys. osób, a przeżyło ok. 900 osób - dodaje.

Andrzej Boratyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.