Regionalna lista płac województwa łódzkiego XI. Zarobki w prywatnych firmach [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Alicja Zboińska

Regionalna lista płac województwa łódzkiego XI. Zarobki w prywatnych firmach [INFOGRAFIKA]

Alicja Zboińska

Prof. Stefan Krajewski, ekonomista z UŁ jest przekonany, że wzrost płac będzie w tym roku większy niż w 2016 r. Wpływ na to mają: spadek bezrobocia, podwyżka płacy minimalnej i stawki godzinowej.

To był dobry rok dla pracowników z województwa łódzkiego (oczywiście, zawsze może być lepiej). W kolejnych miesiącach 2016 roku bite były rekordy spadku bezrobocia, a zdesperowani pracodawcy zaczęli podwyższać pensje, by zatrzymać dotychczasową załogę i znaleźć nowych chętnych do pracy. Ogółem pensje wzrosły o kilka procent, natomiast w niektórych przypadkach nawet o kilkanaście.

W przypadku słabiej wynagradzanych pracowników duże znaczenie miał rządowy program „Rodzina 500 plus”. Część kobiet, mniej zarabiających, a posiadających kilkoro dzieci, zrezygnowała z pracy. Panie wolały skupić się na wychowaniu dzieci. Odczuli to zwłaszcza właściciele marketów i dyskontów, którzy mają problem ze znalezieniem kasjerów i pracowników obsługi stoisk. Odpowiedzią było podnoszenie pensji, zwłaszcza w dyskontach. Na kasie można zarobić więcej niż np. w warsztacie samochodowym. Ciągle jednak widoczne są bardzo duże dysproporcje płac między osobami na podstawowych stanowiskach i na tych najważniejszych. Specyfika naszego województwa, a zwłaszcza jego stolicy jest taka, że działa tu wiele drobnych firm, których to szefowie zarabiają dużo, a pracownicy znacznie mniej.

To nie koniec dobrych wieści. Eksperci przewidują, że w tym roku pensje jeszcze mogą wzrosnąć. Prof. Stefan Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego jest przekonany, że ten wzrost będzie jeszcze większy niż w ubiegłym roku. Wpływ na to mają nie tylko spadek bezrobocia, ale także podwyżka płacy minimalnej i stawki godzinowej, które „ciągną” cały rynek. Z wyliczeń ekspertów firmy Work Service wynika, że co trzecia firma planuje rekrutację w tym roku, a 29 procent zapowiada podwyżki płac dla załogi.

Podane kwoty to stawki brutto.

ZOBACZ INFOGRAFIKĘ


Create bar charts
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.