Regionalna lista płac województwa łódzkiego IX. Zarobki w świecie kultury [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Dariusz Pawłowski

Regionalna lista płac województwa łódzkiego IX. Zarobki w świecie kultury [INFOGRAFIKA]

Dariusz Pawłowski

Dziś dziewiąta część regionalnej listy płac województwa łódzkiego - podajemy wysokość wynagrodzeń w placówkach kultury, przypominamy zarobki w szkołach artystycznych w Łodzi.

Na zarobki w sferze kultury tradycyjnie się narzeka. I choć, co widać w dzisiejszej części naszej regionalnej listy płac województwa łódzkiego, sytuacja zdaje się zmieniać, wciąż artystom (wśród których tacy, jak muzycy, tancerze, plastycy, wokaliści - podkreślmy to - muszą uczyć się i rozwijać swoje umiejętności od dziecka) daleko pod względem dochodów do sportowców, menedżerów czy przedstawicieli biznesu. W dodatku pracują w instytucjach, w którym mówi się głównie o oszczędnościach i ograniczeniach. A, jak wiadomo, najłatwiej oszczędza się na ludziach...

Przyglądając się zarobkom ludzi kultury warto również pamiętać o tym, że artyści to osoby, które muszą nieustannie w siebie inwestować (także np. w instrumenty i inny sprzęt), ćwiczyć i poddawać nieustannej weryfikacji w relacjach z publicznością. Koszty emocjonalne choć w pewnym zakresie mógłby zrekompensować spokój egzystencji.

Ludzi kultury ciężko znaleźć na listach najbogatszych Polaków, majątki światowych sław kultury popularnej zaś mogą wstrzymywać oddech. Na przykład majątek Paula McCartneya wycenia się na 800 mln dolarów, Bono - 600 mln dolarów, a Jimmy’ego Buffetta - 400 mln dolarów. Za najlepiej zarabiającego aktora ostatnich latach uważa się Roberta Downeya Jr. (który „wyciągnął” nawet 80 mln dolarów rocznie). W Polsce wśród najzamożniejszych wymienia się Beatę Kozidrak, Marylę Rodowicz, Edytę Górniak.

Pieniędzy dla ludzi kultury jednak specjalnie żałować nie trzeba. Nasze społeczeństwo ma pod tym względem dużo do nadrobienia, a społeczności, które z kulturą są za pan brat lepiej sobie radzą w dzisiejszej rzeczywistości.

Wszystkie miesięczne wysokości wynagrodzeń są kwotami brutto.

Już jutro podamy wysokości wynagrodzeń sportowców z województwa łódzkiego.

ZOBACZ INFOGRAFIKĘ


Create bar charts
Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.