Regionalna lista płac województwa łódzkiego III. 209 pensji pracujących w urzędach [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Arkadiusz Krystek

Regionalna lista płac województwa łódzkiego III. 209 pensji pracujących w urzędach [INFOGRAFIKA]

Arkadiusz Krystek

Dziś trzecia część regionalnej listy płac województwa łódzkiego. Publikujemy zarobki w urzędach. Wielu urzędników zarabia więcej od swoich przełożonych - prezydentów, wójtów, starostów.

Przewrotnie zacznijmy od najniżej opłacanych pracowników urzędów samorządowych w województwie łódzkim. Pewnie jest wiele osób, które pozazdroszczą wynagrodzeń sprzątaczkom. I wcale nie chodzi o to, że te akurat zarabiają krocie, ale o to, że wynagrodzenia w wielu firmach wciąż nie dorównują nawet wysokości pensji sprzątaczki w urzędzie.

W tej grupie można zauważyć niewielką (niestety), ale jednak poprawę, co wynika z porównania danych z ubiegłoroczną regionalną listą płac. Kilka przykładów... W zeszłym roku najwyższą pensją sprzątaczki, jaką opublikowaliśmy, było wynagrodzenie z Urzędu Miejskiego w Poddębicach - 2715, teraz rekordowe jest 3051 zł w Urzędzie Miasta w Rawie Mazowieckiej i jest to pensja średnia sprzątaczek, czyli są takie osoby, które zarabiają jeszcze więcej. Z kolei robotnik gospodarczy w Urzędzie Miasta w Skierniewicach zarabiał średnio (brutto) 1950 zł, teraz - 2008 zł.

Grupę najlepiej opłacanych urzędników nadal tworzą sekretarze i skarbnicy miast, gmin, powiatów. Ich zarobki są często wyższe od poborów ich zwierzchników. Więcej od przełożonych często zarabiają również wiceprezydenci. Tak jest m.in. w Zduńskiej Woli. Tam na dodatek pensja drugiego zastępcy prezydenta wzrosła w ciągu dwunastu miesięcy o prawie 2 tys. zł (z niespełna 12 tys. zł do 13,9 tys. zł).

Od skarbnika po sprzątaczkę

Trzecia część regionalnej listy płac ma bardzo szeroki zakres - od najbardziej eksponowanych stanowisk, których zajmowanie wiąże się z najwyższymi wynagrodzeniami, przez szczebel średni, po służby techniczne z najniższymi pensjami. Podajemy więc wysokość uposażeń skarbników, sekretarzy, wiceprezydentów, dyrektorów, naczelników, kierowników, są pensje inspektorów, ale także zarobki sprzątaczek (wszystkie kwoty brutto). Nie są to oczywiście wynagrodzenia wszystkich grup zatrudnianych w urzędach samorządowych i nie ze wszystkich urzędów, jednak publikowane przekrojowe dane pokazują, na jakim poziomie kształtują się pobory w tych instytucjach.

***
Kazimierz Hudzik (12 064 zł)
Ma 59 lat. Stanowisko sekretarza gminy Kleszczów pełni od 2011 roku. Wcześniej był wiceburmistrzem w gminie Zelów, gdzie przez lata był prawą ręką ówczesnego burmistrza Sławomira Malinowskiego. Doświadczony samorząd-owiec w najbogatszej gminie w Polsce zarabia więcej od wójta gm. Kleszczów, a także o 1,5 tys. zł więcej niż wojewoda łódzki. Jego pensja jest zaledwie o 300 zł mniejsza od zarobków marszałka województwa łódzkiego.

Krzysztof Mączkowski (13 973 zł)
Skarbnikiem Łodzi jest od 2003 roku. Ma 49 lat. Gdy obejmował stanowisko w magistracie, zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca Łodzi wynosiło 702 zł, a obecnie przekracza 4 tys. zł na osobę. Chociaż zadłużenie miasta sięga prawie 3 mld zł, to agencje ratingowe uznają je za umiarkowane, a Łódź ciągle ma możliwości zaciągnięcia kolejnych kredytów na rynku europejskim i to na korzystnych warunkach.

[/b]Beata Turlakiewicz (13 900 zł)[/b]
Stanowisko drugiego zastępcy prezydenta Zduńskiej Woli objęła w listopadzie 2015 r. Wcześniej była dyrektorem Biura Infrastruktury Technicznej w Urzędzie Miasta. Nadzoruje: Biuro Gospodarki Nieruchomościami, Biuro Gospodarki Przestrzennej, Biuro Rozwoju i Inwestycji, Dział Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, Biuro Infrastruktury Technicznej. Po tym, jak rada miasta obniżyła pensję prezydentowi, zarabia prawie dwa razy więcej, niż jej szef.

Regionalną listę płac publikować będziemy do 23 marca. Do tej pory podaliśmy informacje o zarobkach prezydentów miast, burmistrzów, starostów, najwyższych władz samorządowych województwa łódzkiego (piątek) oraz wójtów (sobota). Już jutro wynagrodzenia w służbie zdrowia.

Zobacz INFOGRAFIKĘ


Create bar charts
Arkadiusz Krystek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.