Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Reforma Gowina podzieli PiS?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Katarzyna Kojzar

Reforma Gowina podzieli PiS?

Katarzyna Kojzar

Jarosław Gowin zaprezentował tzw. konstytucję dla nauki. Jego propozycje budzą wątpliwości przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Tak zwana Ustawa 2.0. ma być rewolucją w szkolnictwie wyższym. Jak podkreśla minister Jarosław Gowin, resort pracował nad nią niemal od początku kadencji. Wtorkowa konferencja na Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie, podczas której zostały przedstawione założenia reformy, miała być świętem polskiej nauki i początkiem dyskusji o planowanych zmianach.

To święto zostało nieco popsute przez przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego, który w wywiadzie dla radiowej Trójki nazwał pomysły Gowina „dziwnymi”.

- Wątpię, żebyśmy się na nie zgodzili. Dziwi mnie, dlaczego premier przedstawia projekt, którego nie zna rząd ani klub parlamentarny, który ma go uchwalić - mówił Terlecki. - Rozumiem, że to jest na razie projekt premiera i ministra szkolnictwa wyższego, a potem zobaczymy, co z tego wyniknie - podkreślał.

Na zwołanej później konferencji prasowej podtrzymał swoją opinię, zaznaczając, że nie zna całości projektu. Zapytana o sprawę rzeczniczka PiS-u Beata Mazurek odpowiedziała, że Gowin omawiał założenia ustawy z Jarosławem Kaczyńskim. - Pan minister Gowin doskonale wie, że pan prezes wyraził zastrzeżenia co do niektórych propozycji, o których rozmawiali - wyjaśniła. - Założenia projektu zostały przekazane środowisku naukowemu do recenzji. Spotkały się z krytyką, w części, oczywiście, a nie w całości. Szczególnie w zakresie legislacji. Z tego co wiem, te propozycje mogą też zawierać błędy legislacyjne - podkreślała. Dodała także, że nie wie czy uwagi Kaczyńskiego zostały wzięte pod uwagę.

Minister Gowin do całej sytuacji odnosi się z dystansem i zaznacza, że swoje pomysły konsultował zarówno z kolegami z PiS-u, jak i z całą sejmową komisją edukacji.

Czytaj więcej: 

 • Co opozycja myśli o reformie Gowina?
 • Co o reformie sądzą profesorowie?
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kojzar

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.