Razem przeciw smogowi. Akcja społeczna na Opolszczyźnie

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Edyta Hanszke

Razem przeciw smogowi. Akcja społeczna na Opolszczyźnie

Edyta Hanszke

Smog, którego doświadczamy na Opolszczyźnie zawiera tlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadzę oraz pyły. Wszystko to szkodzi naszemu zdrowiu.

Słowo smog pochodzi od zbitki angielskich słów oznaczających palenie (smok) i mgłę (fog). Ale o ile angielską mgłę można uznać za romantyczną, o tyle smog jest trujący. Pogarsza nasze zdrowie i skraca długość życia.

Wchodzące w jego skład szkodliwe związki chemiczne i pyły wywołują lub pogłębiają alergie, mogą wywołać astmę oraz jej napady i inne choroby układu oddechowego i krwionośnego.

Smog przyczynia się też do zwiększenia zachorowalności na raka płuc, a w u kobiet w ciąży smog może być czynnikiem wpływającym na niską masę urodzeniową dziecka czy choroby genetyczne.

Dlatego Nowa Trybuna Opolska zainicjowała regionalną akcję, której celem są wspólne starania o ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców. Jej partnerem strategicznym jest Grupa Górażdże, a partnerem merytorycznym - Koalicja dla Czystego Powierza i Opolski Alarm Smogowy.

Co tydzień, w piątkowych wydaniach nto publikujemy teksty poświęcone tej tematyce. Nasi dziennikarze piszą tam i będą pisać o szkodliwości smogu, ale też o działaniach podejmowanych przez instytucje i samorządy służące jego ograniczeniu.

Będziemy podpowiadać, m.in. gdzie szukać pieniędzy na wymianę starych pieców, jak efektywnie w nich palić, aby uzyskać więcej ciepła, a mniej szkodliwych spalin.

Na potrzeby akcji uruchomiliśmy także specjalny serwis internetowy pod adresem: www.nto.pl/smog, gdzie znajdziecie państwo wszystkie te informacje, także w postaci filmów wideo.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.