Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Marcin Darda

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce

Marcin Darda

Ranking „Dziennika Łódzkiego” Wpływowi 2017. W anonimowym głosowaniu uczestniczyli prominentni politycy z regionu łódzkiego, przedstawiciele samorządu, biznesu, świata nauki, kultury i mediów.

W 10. edycji naszego rankingu na najbardziej wpływową postać w województwie łódzkim wygrała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i to ze sporą przewagą nad resztą czołówki. Odniosła zwycięstwo po raz trzeci, w trudnych czasach dla ugrupowania, z którego się wywodzi.

- Mnie najbardziej cieszy poparcie i zaufanie, które otrzymuję na co dzień od łodzian. To daje mi energię i jest potwierdzeniem tego, że razem zmieniamy Łódź w dobrym kierunku. Taka nagroda to sympatyczne wyróżnienie. To miłe, że zostałam doceniona także przez osoby, które odgrywają ważną rolę w życiu naszego miasta - skomentowała prezydent swoje zwycięstwo.

W stosunku do roku ubiegłego w czołówce niewiele się zmieniło. Pierwsze miejsca za Hanną Zdanowską okupują politycy PiS, choć w nieco innej kolejności. Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury i posła z Łodzi, wyprzedziła niewielką liczbą głosów Janina Goss. Nominalnie nie sprawuje żadnej państwowej funkcji, jest tylko skarbnikiem PiS w okręgu łódzkim, ale dzięki osobistym koneksjom z Jarosławem Kaczyńskim jest uważana za osobę, która ma największy wpływ na bieg spraw w PiS. W PiS, a więc i w państwie. Następny, tak jak rok temu, jest szef MON i poseł z Piotrkowa Antoni Macierewicz. Zaskakiwać może nieco dopiero czwarta pozycja Antoniego Macierewicza i bardzo daleka pozycja Bartłomieja Misiewicza (zdobył tylko 2 punkty), ale niewykluczone, że obaj są postrzegani bardziej jako rozgrywający na szczeblu kraju niż regionu (co nie do końca odpowiada rzeczywistości).

Ciekawiej zrobiło się w dalszej części pierwszej dziesiątki. Stabilną, wysoką pozycję zachowuje marszałek Witold Stępień, który jest nadal wyżej notowany niż wojewoda Zbigniew Rau, ale rzuca się w oczy spektakularny awans wojewody: z 16. pozycji w roku ubiegłym na 7. w obecnym rankingu.

Nie mniej ciekawie jest w kręgu polityków PO. Cezary Grabarczyk, który pięciokrotnie zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu, w ubiegłym roku był dopiero 11. Teraz zawędrował aż na 6 pozycję, mimo że nie sprawuje żadnej funkcji państwowej oprócz mandatu poselskiego, a i w samej Platformie łódzkiej nie jest już numerem jeden. Niewykluczone, że swoje może robić zapowiedź pozbawienia możliwości startu w wyborach samorządowych prezydentów rządzących drugą kadencję (Hanna Zdanowska), co otwiera pewne możliwości przed, bądź co bądź, znanym choć nieco zmarginalizowanym politykiem. W tym samym kontekście należy postrzegać 9. i 10. pozycję dwóch młodych polityków z otoczenia Hanny Zdanowskiej, Tomasza Piotrowskiego i Pawła Bliźniuka. Ten ostatni jest nawet szefem regionu PO, ale obaj to raczej ludzie cienia, szerzej mało do tej pory rozpoznawalni.

Chyba największą niespodzianką pierwszej dziesiątki jest 8. miejsce Waldemara Krenca, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, który po raz pierwszy mieści w pierwszej dziesiątce. Co spowodowało jego awans? Można to wiązać z posunięciami obecnego rządu, które idą w parze z postulatami Solidarności (obniżenie wieku emerytalnego, ograniczenie handlu w niedziele) i wpisują się w socjalne oczekiwania społeczne.

Wpływowi 2017

1. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi (140 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Krzysztof Szymczak Paradoks, bo ma za sobą rok zły i dobry jednocześnie. Hannie Zdanowskiej postawiono co prawda zarzuty wyłudzenia kredytu i poświadczenia nieprawdy, ale że swój prywatny problem wprowadziła w sferę publiczną, sprytnie zmobilizowała elektorat. Przy okazji zarzutów spacyfikowała też wewnętrzną opozycję w łódzkiej PO, bo wewnętrznym wrogom nie wypadało nie udzielić jej publicznego wsparcia. Tyle że to tylko jedno piętro problemów. Drugim jest coraz bardziej prawdopodobny szlaban na start w wyborach na prezydenta Łodzi, bo PiS szykuje zmiany w ordynacji. Testem na poziom jej wpływów będzie to, czy uda jej się przepchnąć wewnątrz PO własnego kandydata na następcę i czy poprze go pozostała część opozycji. Ta gra już się rozpoczęła i coraz głębiej zaczyna w nią wchodzić Cezary Grabarczyk, dawny mentor, ale przez Zdanowską niemile widziany w roli delfina. Przy Grzegorzu Schetynie Grabarczyk raczej może zapomnieć o poparciu PO. Oczywiście „na dziś”, tak jak „na dziś” kandydatura Grabarczyka byłaby jej porażką. Ale kto wie jaka będzie dynamika sytuacji...

Janina Goss, skarbnik PiS w Łodzi (77 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Krzysztof Szymczak Czasy się zmieniają, a Janina Goss ciągle „tylko” skarbnikiem PiS w Łodzi. Nie aspiruje na wyższe stanowiska partyjne, nie startuje w wyborach, nie rozmawia z mediami. Jest bliską znajomą i zaufaną Jarosława Kaczyńskiego, co daje jej status nietykalnej w PiS. Zasiada w radach nadzorczych PGE i BOŚ, co według opozycji jest spłatą długu przez prezesa PiS, który jest jej dłużny 80 tys. zł (wg ostatniego oświadczenia majątkowego). Będzie miała duży wpływ na układanie list PiS w wyborach samorządowych.

Piotr Gliński wicepremier, minister kultury (73 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Krzysztof Szymczak Przywiózł do Łodzi ponad 60 mln dofinansowania dla instytucji kultury. Tyle że jest raczej kojarzony z zapowiedzią budowy S14 i fiaskiem inwestycji. Pytanie tylko, czy tymczasowym fiaskiem. Co prawda nie mógł wiedzieć, że oferty przekroczą budżet inwestycji, jednak wizerunkowo ta klapa spada na głowę ministra Glińskiego. Ale z drugiej strony mówi się, że minister infrastruktury z PiS dawno wyrzuciłby do kosza projekt S14, gdyby nie opory wicepremiera Glińskiego.

Antoni Macierewicz minister obrony narodowej (68 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Krzysztof Szymczak Wpływu ministra na Łódź i region nie zauważyć się nie da. Inną sprawą są kontrowersje wokół oceny tych wpływów. Szef MON był najgorętszym orędownikiem zerwania kontraktu na caracale, a nadzorowana przez niego AMW odwołała przetarg na sprzedaż byłej jednostki wojskowej, gdzie polsko-chiński inwestor chciał budować terminal kolejowy dla nowego jedwabnego szlaku. Wśród elektoratu i polityków PiS te decyzje obudziły entuzjazm. Ale tylko wśród nich.

Witold Stępień, marszałek województwa (56 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Krzysztof Szymczak Najdłużej urzędujący marszałek w historii województwa we własnej PO nie jest już tak mocny, jak niegdyś. Nic dziwnego, bo politycznie przepadł jego protektor Andrzej Biernat, drugi, czyli Cezary Grabarczyk, też w Platformie osłabł, a marszałek wyraźnie wtoczył się w cień prezydent Łodzi. Na dodatek służby wojewody łódzkiego sprawdzają, czy aby marszałek nie popadł w konflikt interesów, zasiadając w zarządzie wojewódzkim strażaków ochotników, co może go kosztować utratę mandatu radnego i funkcji marszałka. To jednak przesądzone nie jest, i gdyby wojewoda się nie zdecydował na próbę wygaszenia marszałkowi mandatu, to marszałek ewidentnie się wzmocni. A w rankingu wpływów wojewodę i tak wyprzedził dość wyraźnie.

Cezary Grabarczyk, poseł PO (35 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Krzysztof Szymczak Wielokrotny zwycięzca tego plebiscytu w czasach, gdy PO była u władzy, a on był ministrem. Teraz bardzo wyraźnie ustępuje nie tylko Hannie Zdanowskiej, osłabł tak w krajowej, jak i łódzkiej PO. Co ciekawe jednak, jego wpływy potrafią dostrzec częściej elektorzy z PiS, niż ci z jego własnej partii. Poza tym Grabarczyk, który generalnie rzecz biorąc ma kłopoty z wyrazistością, to jednak bardziej wyrazisty i zdeterminowany bywa jako polityk opozycji, niż jako polityk z kręgu władzy. Taki był jako poseł opozycji przed przejęciem władzy przez PO w 2007 r., taki jest też po porażce PO w 2015 r. Jest tylko pytanie, czy wewnątrz PO okaże się na tyle wpływowy, by wywalczyć start na prezydenta Łodzi, czy też ta walka będzie tylko techniką negocjacji o dobre miejsce w wyborach do Sejmu.

Zbigniew Rau, wojewoda łódzki (30 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Krzysztof Szymczak Awans o dziewięć pozycji w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem można łączyć z tym, że przeprowadziliśmy go kilka tygodni po nominacji Zbigniewa Raua. Dopiero mijający rok pozwolił w miarę ocenić jego pozycję i wpływy. Te zaś raczej wynikają z funkcji w administracji rządowej, mniej zaś z pozycji politycznej, ponieważ wojewoda do PiS nie należy. Złośliwi powiadają, że nie należy, ale korzysta z metodologii PiS, bo menedżerem Dworca Fabrycznego został jego brat, o ile oczywiście wojewoda przyłożył do tego rękę, na co dowodów nie ma. W Łodzi dużo się mówi o ambicjach profesora Zbigniewa Raua. Z jednej strony mówi się, że chciałby zostać prezydentem Łodzi, z drugiej zaś, że jego prawdziwym celem jest zostanie ambasadorem RP w liczącym się kraju.

Waldemar Krenc, szef NSZZ „S” Ziemi Łódzkiej (29 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Krzysztof Szymczak To, że Waldemar Krenc wpływy ma i w łódzkiej polityce liczy się z nim każdy, wie każdy, kto choć trochę interesuje się łódzką polityką. Niezatapialny szef NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej dopiero jednak teraz może je szerzej politycznie kapitalizować, ponieważ rządzi PiS, którego polityka jest dość zbieżna z nieraz wykrzyczanymi oczekiwaniami Solidarności. Oczywiście przewodniczący Krenc był przewodniczącym także w czasach poprzedniego rządu PiS, tyle że wtedy krajową „S” rządził Janusz Śniadek. Dziś zaś rządzi nią Piotr Duda, a Krenc to jeden z jego najbliższych współpracowników. Nawet Hanna Zdanowska nie odważyła się usunąć go z rady nadzorczej Grupowej Oczyszczalni Ścieków, choć jest jej szefem jeszcze od czasów prezydentury Jerzego Kropiwnickiego.

Tomasz Piotrowski, szef biura prezydenta Łodzi (23 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Krzysztof Szymczak Jeden z kluczowych urzędników prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, a w zasadzie jej cień. Jest szefem departamentu prezydenckiego, ale i członkiem zarządu PO w Łodzi i regionie, uczestniczy zatem w podejmowaniu najważniejszych decyzji tak w mieście, jak i w partii. Zatrzęsienie konferencji prasowych UMŁ i pomysły na wizerunek Zdanowskiej to często jego pomysły. Jest w czwórce potencjalnych kandydatów na jej następcę, choć on sam podobno chce zerwać z polityką i odgrywa tylko rolę tegoż potencjalnego kandydata. Jest również szefem klubu radnych PO w łódzkim sejmiku, na tyle istotnym, że koalicjant z PSL często rozmowę na interesujące ludowców tematy rozpoczyna od Piotrowskiego, pomijając marszałka województwa.

Paweł Bliźniuk, p.o. szef regionu PO (20 pkt)

Ranking Wpływowi 2017. Sprawdź, kto zajął pierwsze miejsce
Grzegorz Gałasiński Polityczny brat-bliźniak Tomasza Piotrowskiego. Razem utworzyli największe, liczące ponad 400 osób Koło Aktywności w łódzkiej PO, które stało się politycznym zapleczem Hanny Zdanowskiej i Cezarego Grabarczyka. Z tym, że później z tego zaplecza Grabarczyk zniknął. Ta historia symbolicznie domknęła się przed rokiem, gdy Grabarczyk nie wystartował po stanowisko p.o. szefa regionu PO, bo więcej szabel zebrał Bliźniuk, dość blisko współpracujący z Grzegorzem Schetyną. Należy też do kręgu kandydatów na następcę Zdanowskiej, jest wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, ma też szerokie wpływy w spółkach miejskich, co też nie dziwi, ponieważ to jego bliski współpracownik jest p.o. dyrektorem wydziału nadzoru właścicielskiego w UMŁ.

Pozostali kandydaci, którzy uzyskali najwięcej punktów w rankingu

Ranking "Wpływowi" w minionych latach

Wpływowi 2016
1. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
2. Piotr Gliński, wicepremier, poseł z Łodzi
3. Janina Goss,skarbnik PiS w okręgu łódzkim
4. Antoni Macierewicz, szef MON, poseł PiS z Piotrkowa
5. Witold Stępień, marszałek województwa
6. Marek Belka, prezes NBP
7. Marek Jędraszewski, abp łódzki
8. Janusz Wojciechowski, eurodeputowany z woj. łódzkiego
9. Andrzej Walczak, przedsiębiorca
10. Witold Skrzydlewski, przedsiębiorca

Wpływowi 2015
1. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
2. Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu
3. Andrzej Biernat, minister sportu, szef PO w Łódzkiem
4. Witold Stępień, marszałek województwa
5. Jolanta Chełmińska, wojewoda
6. Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK
7. Marek Jędraszewski, arcybiskup łódzki oraz Dariusz Klimczak, szef PSL w Łódzkiem
9. Marek Belka, prezes NBP
10. Mieczysław Łuczak, były prezes PSL w Łódzkiem oraz Witold Skrzydlewski, przedsiębiorca

Wpływowi 2014
1. Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu
2. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
3. Jolanta Chełmińska, wojewoda
4. Andrzej Biernat, minister sportu, szef PO w Łódzkiem
5. Witold Stępień, marszałek województwa
6. Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK
7. Marek Belka, prezes NBP
8. Andrzej Walczak, biznesmen
9. Jacek Saryusz-Wolski, łódzki eurodeputowany (PO)
10. Marek Jędraszewski, arcybiskup łódzki

Wpływowi 2013
1. Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu
2. Jolanta Chełmińska, wojewoda
3. Witold Stępień, marszałek województwa
4. Andrzej Biernat, poseł, szef PO w Łódzkiem
5. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
6. Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK
7. Marek Belka, prezes NBP
8. Andrzej Walczak, biznesmen
9. ks. Piotr Turek, duszpasterz głuchoniemych
10. Mieczysław Łuczak, szef PSL w Łódzkiem

Wpływowi 2012
1. Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu
2. Witold Stępień, marszałek województwa
3. Jolanta Chełmińska, wojewoda
4. Władysław Ziółek, arcybiskup łódzki
5. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
6. Andrzej Biernat, poseł, szef PO w Łódzkiej
7. Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK
8. Mieczysław Łuczak, szef PSL w Łódzkiem
9. Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany łódzki (PO)
10. Stanisław Bielecki, rektor PŁ

Wpływowi 2011
1. Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury
2. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
3. Władysław Ziółek, arcybiskup łódzki
4. Jolanta Chełmińska, wojewoda
5. Andrzej Biernat, poseł, szef PO w Łódzkiem
6. Krzysztof Kwiatkowski, poseł PO
7. Witold Stępień, marszałek województwa
8. Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi
9. Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu
10. Witold Skrzydlewski, przedsiębiorca

Wpływowi 2010
1. Włodzimierz Fisiak, marszałek województwa
2. Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury
3. Jolanta Chełmińska, wojewoda
4. Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości
5. Władysław Ziółek, arcybiskup łódzki
6. Andrzej Biernat, szef PO w Łódzkiem
7. Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany łódzki (PO)
8. Andrzej Walczak, biznesmen
9. Mieczysław Łuczak, szef PSL w Łódzkiem
10. Marek Żydowicz, szef Camerimage

Wpływowi 2009
1. Włodzimierz Fisiak, marszałek województwa
2. Jolanta Chełmińska, wojewoda
3. Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury
4. Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi
5. Mirosław Drzewiecki, minister sportu
6. Andrzej Biernat, szef PO w Łódzkiem
7. Władysław Ziółek, arcybiskup łódzki
8. Mieczysław Łuczak, szef PSL w Łódzkiem
9. Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany łódzki (PO)
10. Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości

Wpływowi 2008
1. Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury
2. Włodzimierz Fisiak, marszałek województwa
3. Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi
4. Mirosław Drzewiecki, minister sportu
5. Jan Krysiński, rektor Politechniki Łódzkiej
6. Marek Żydowicz, szef Camerimage
7. Jolanta Chełmińska, wojewoda
8. Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany łódzki (PO)
9. Władysław Ziółek, arcybiskup łódzki
10. Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi

Marcin Darda

Dziennikarz Dziennika Łódzkiego. Najważniejsze informacje ze świata polityki, samorządów i partii politycznych Łodzi i regionu łódzkiego. Informacje zdobywam sam, zazwyczaj takie, którymi władza nie chciałaby się chwalić na konferencjach prasowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.