Radomszczański Klub Amazonek

Czytaj dalej
.

Radomszczański Klub Amazonek

.

Radomszczański Klub Amazonek powstał w 2003 roku przy starostwie powiatowym. Z pomysłem powołania organizacji wyszło kilka pań, które połączyła choroba i podobne trudne przeżycia z nią związane.

Radomszczański Klub Amazonek

W miarę upływu czasu grono pań powiększyło się i w 2006 roku klub zarejestrował się w Krajowym Rejestrze Sądowym. 13.10.2008 roku uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego. Obecnie w klubie jest 40 Pań po przebytych schorzeniach onkologicznych, w przewadze Panie, które mają za sobą lub są w trakcie leczenia z powodu raka piersi. Stowarzyszenie Radomszczański Klub Amazonek jest członkiem Stowarzyszenia Federacji Amazonek w Poznaniu, członkiem Unii Wojewódzkiej Stowarzyszenia „Łódzki Klub Amazonek”.

Celem działania Klubu Amazonek jest reprezentowanie interesów osób po leczeniu raka piersi i innych schorzeń onkologicznych oraz pełna rehabilitacja psychofizyczna członków klubu. Klub Amazonek jest grupą, gdzie można uzyskać wsparcie w kryzysowej sytuacji, jaką niewątpliwie jest diagnoza raka i związane z nią kolejne traumatyczne procedury medyczne jak np. radioterapia, chemioterapia. Dzięki takiemu miejscu osoby dotknięte chorobą mogą przełamać barierę wycofania z życia społecznego, „wrócić do ludzi” i zacząć funkcjonować na nowym, innym dla siebie poziomie życia.

Prowadzone działania

Za duże nasze osiągnięcie uważamy doprowadzenie do regularnych wizyt lekarza onkologa finansowanych przez Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. To z naszej inicjatywy – obecnie lekarz onkolog Łukasz Rajchert, przyjmuje chorych z terenu miasta i powiatu w Przychodni Onkologicznej przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Dodatkowo mamy wyszkolonych 11 ochotniczek I i II stopnia przez Federację Klubu Amazonek w Poznaniu. W ubiegłym roku wspólnie z Unią Wojewódzką wyszkoliłyśmy w ramach tej liczby 4 Amazonki na ochotniczki - wolontariuszki I stopnia. Wolontariuszki wspólnie z położną ze Szpitala Powiatowego Joanną Molińską uczą młodzież szkolną samobadania piersi. Każda osoba może skorzystać z nauki samobadania piersi w siedzibie naszego Klubu. W każdą środę od godz. 14:00 Amazonki pełnią dyżury przy ul. Reymonta 62.

Prowadzimy także szeroką akcję informacyjno - profilaktyczną w różnych środowiskach naszego miasta szczególnie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych – uczymy młodzież samobadania piersi na fantomach piersi z zaznaczonymi guzkami nowotworowymi, które zakupiłyśmy z własnych funduszy. W ubiegłym roku w marcu rozpoczęłyśmy cykl spotkań profilaktycznych w ramach realizacji lokalnego Programu profilaktyki raka piersi „Dbam o siebie-badam się” wspólnie z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Radomsku. Nasze ochotniczki-wolontariuszki na fantomach piersi uczyły samobadania piersi, położna fizycznie pokazywała jak to robić, przedstawicielka SANEPID pokazem multimedialnym dopełniała bardzo pożytecznego przekazu jak dbać o swoje zdrowie. Takie spotkania odbyły się między innymi – dwukrotnie w II LO, w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska, w Zespole Szkół Ekonomicznych. Spotkanie z młodzieżą odbyło się również w Bursie Szkolnej przy ul. Piastowskiej. Takie nasze działania w kierunku profilaktyki raka piersi są u nas w stałej działalności.

Organizujemy dla naszych członkiń spotkania integracyjne, warsztaty tematyczne, szkolenia, spotkania, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do ciekawych miejscowości wypoczynkowych połączonych z działaniami rehabilitacyjnymi , szkoleniowymi i aktywnością fizyczną. W ubiegłym roku 9 naszych Amazonek uczestniczyło w szkoleniu z zakresu prawa w ramach Projektu Unijnego, szkolenie organizowane przez Federację Amazonek.

Bierzemy udział w Wojewódzkich Spartakiadach Amazonek, co rok organizowane przez inny Klub Amazonek województwa łódzkiego. Nasza drużyna składająca się z 4 Amazonek reprezentuje nasz Klub na forum województwa łódzkiego. Nasz Klub wspólnie z Urzędem Miasta Radomsko organizował taką wojewódzką spartakiadę w Radomsku.

Do tradycji należy już coroczna Mini Spartakiada Klubowa organizowana w miejscowościach wypoczynkowych, pobyt jest połączony z zajęciami rehabilitacyjnymi i szkoleniem naszych członkiń. Pod hasłem „Tu o medal nikt nie walczy, radość życia nam wystarczy” wszystkie nasze Amazonki biorą udział w rozgrywkach sportowych. W ubiegłym roku byłyśmy w Darłówku, większość pobytu pokrywamy z własnych funduszy.

Amazonki uczestniczą w cotygodniowych zajęciach Yogi, organizowanych przez MOSiR w Radomsku, mają możliwość z korzystania z gimnastyki rehabilitacyjnej prowadzonej przez wyszkoloną naszą rehabilitantkę Iwonę Prudło.

W przypadku wystąpienia obrzęku limfatycznego po stronie operowanej nasze Amazonki mają możliwość korzystania z zabiegów w Gabinecie Fizjoterapii rehabilitantki, która przeszła szkolenie pod tym kątem organizowane przez Federację Amazonek z Poznania.

Współpracujemy z oddziałem dziennej chemioterapii Szpitala Powiatowego w Radomsku. W ramach tej współpracy: - Amazonki same szyją poduszki w kształcie serca i personel medyczny oddziału obdarowuje naszymi poduszkami osoby, które mają chemioterapię i związane z tym traumatyczne przeżycia, pacjenci mogą się wypłakać do tej poduszki, przytulić się do niej a w szczególności pamiętać o tym, że nie są sami. Do poduszek dołączona jest nasza wizytówka - WSPIERAMY SERCEM. Nasza Amazonka Ola szyje też małe poduszeczki w kształcie serca, którymi obdarowujemy młodzież podczas naszych spotkań, jak również naszych przyjaciół.

Dzięki współpracy z lek. Kałmukiem z Oddziału Chemioterapii Szpitala Powiatowego nasze Amazonki wzięły udział w warsztatach z dietetykiem, a 13 naszych Amazonek skorzystało z przesiewowego badania USG piersi. Corocznie bierzemy udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek na Jasnej Górze w Częstochowie, organizowanej przez Częstochowskie Amazonki. Na zakończenie każdego roku wszystkie spotykamy się na kolacji wigilijnej podsumowującej nasze roczne działania. Co roku w marcu odbywa się Walne Zebranie członkiń Stowarzyszenia, na którym przedstawiamy i zatwierdzamy sprawozdania finansowe, merytoryczne, założenia na bieżący rok.

W ubiegłym roku z 1% otrzymałyśmy kwotę 6.292,80, z tego przeznaczyłyśmy na:
Zajęcia jogi i gimnastyki – dopłata – 650,00
Sprzęt do rehabilitacji - 177,60 / kije, taśmy, skakanki/
Szkolenia, warsztaty tematyczne – 2.232,00
Działania rehabilitacyjno - integrujące – 2.995,20
Zakup fantomu piersi - 238,00

Prezes Zarządu
Zofia Kącka

STOWARZYSZENIE RADOMSZCZAŃSKI KLUB AMAZONEK
KRS: 0000252362; REGON 100171394; NIP 7722280308;
ul. 97-500 Radomsko, ul. Reymonta 62, woj. Łódzkie
tel. tel.694208815
amazonki.radomsko@wp.pl
Bank Spółdzielczy w Radomsku
Nr konta 68 8980 0009 2007 0066 8499 0001


Tel. kontaktowy – 694-208-815
TELEFON ZAUFANIA 44/7884523
STOWARZYSZENIE RADOMSZCZAŃSKI KLUB AMAZONEK
KRS: 0000252362; REGON 100171394; NIP 7722280308;
ul. 97-500 Radomsko, ul. Reymonta 62, woj. Łódzkie
tel. tel.694208815
amazonki.radomsko@wp.pl
Bank Spółdzielczy w Radomsku
Nr konta 68 8980 0009 2007 0066 8499 0001


Tel. kontaktowy – 694-208-815
TELEFON ZAUFANIA 44/7884523

.

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.