Anna Gronczewska

Przywracają pamięć o ludziach, którzy tworzyli historię tego miasta

Grób rodziny Makiewiczów został odrestaurowany w tym roku Fot. Grzegorz Gałasiński Grób rodziny Makiewiczów został odrestaurowany w tym roku
Anna Gronczewska

W środę Wszystkich Świętych. Po raz 23. zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza. Przez lata wiele pomników udało się wyremontować. Odnaleziono też zapomniane groby, w których spoczywają ludzie zasłużeni dla miasta

Na przykład grób Józefa Wolczyńskiego, radnego, jednego z założycieli ŁKS-u przez wiele lat był zarośnięty bluszczem. Idąc cmentarną alejką nie można było nawet odczytać widniejącego na nim nazwiska.

- Na nowo ten grób odkryła Alina Jabłońska, znana przewodniczka po Łodzi - mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi, która co roku organizuje kwestę. - Potem próbowała go uprzątnąć młodzież. Nie dawała rady. Na szczęście nagrobek Józefa Wolczyńskiego udało się odnowić za pieniądze zebrane podczas ubiegłorocznej kwesty na Starym Cmentarzu. Co ciekawe ten nagrobek nie znajdował się ani w ewidencji, ani rejestrze zabytków. Został odnowiony dzięki wsparciu miasta.

Odnowiono m.in. grób żony Karola Hillera, chociaż był przeznaczony do likwidacji

Józef Wolczyński to dziś trochę zapomniana postać.

W przeddzień 1 listopada przeczytaj o grobach na Starym Cmentarzu uratowanych dzięki kwestom 

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.