Przegląd tygodnia

Czytaj dalej
Fot. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd wydarzeń tygodnia Jerzego Witaszczyka.

19.05.2016 wroclawgazeta wroclawskawroclaw, kosciuszki, dworcowa wybuch bomby domowej konstrukcji na przystanku autobusowymjaroslaw jakubczak / polska

Piątek

Z Afryki dotarła do nas smutna wiadomość. Allah wezwał przed swoje oblicze 93-letniego Nigeryjczyka Muhammadu Bello Masaba. Zmarłego oficjalnie opłakuje 86 owdowiałych żon i 170 osieroconych dzieci. Nieoficjalnie żon miał więcej. Niedawno wyznał w wywiadzie: „Mam tylko 97 żon”. Niestety, w muzułmańskim raju towarzyszyć mu będą zaledwie 72 dziewice. W życiu doczesnym ten świętej pamięci mąż, zwany Baba (tata), ustanowił rekord świata pod względem liczby żon; nawet wyjątkowo „rodzinny” Ziona od Baktawng z Indii ma tylko 38 żon i 89 dzieci.

Sobota

Włochy. „Il Giorno” pisze o 16-letniej uczennicy z Trescore Balneario, którą w piątek, kiedy wracała ze szkoły, napadli trzej „uchodźcy” z Maroka. Chcieli jej zrabować telefon. Dziewczyna, choć drobnej postury, błyskawicznie unieruchomiła pierwszego napastnika, następnie posłużyła się nim jako tarczą przed atakami pozostałych. Bandyci uciekli. Dziewczyna trenuje sztuki walki. W poniedziałkowym wydaniu dziennik „La Repubblica” zamieścił artykuł pod znamiennym tytułem: „Kończy się empatia dla uciekinierów, powraca strach o bezpieczeństwo”. Informuje w nim, że aż 40 procent Włochów uważa imigrantów za zagrożenie dla porządku publicznego.

Niedziela

19.05.2016 wroclawgazeta wroclawskawroclaw, kosciuszki, dworcowa wybuch bomby domowej konstrukcji na przystanku autobusowymjaroslaw jakubczak / polska

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich temperatura spadła poniżej 0° C. Ku radości dzieci i dorosłych w górach spadł śnieg. Nastał czas na lepienie bałwanów. Tak mieszkańców zaskoczyło globalne ocieplenie. Dodajmy, że normalnie zimą w Emiratach temperatura waha się od +18° do +20° C.

*

Trzej francuscy żołnierze pojechali posilić się do baru szybkiej obsługi w pobliżu Lyonu. Kiedy wrócili do samochodu, okazało się, że ktoś wybił szybę w samochodzie i ukradł dwa karabiny i amunicję - informuje radio RMF FM. Ale to jeszcze nic, u nas nie takie kradzieże się zdarzały. W 2004 roku spod Dworca Centralnego w Warszawie policjantom skradziono samochód z 16 tomami akt głośnej sprawy o porwanie Krzysztofa Olewnika. Akta się nie odnalazły. Potem w kilku niby bezpiecznych miejscach (jak prokuratura) ginęły kolejne akta tej sprawy, a kiedy nie mogły zginąć, pękała rura kanalizacyjna i dokumenty były zalewane nieczystościami.

Poniedziałek

19.05.2016 wroclawgazeta wroclawskawroclaw, kosciuszki, dworcowa wybuch bomby domowej konstrukcji na przystanku autobusowymjaroslaw jakubczak / polska
Pixabay.com

Niemcy. Eyach. Grillowanie na balkonie skończyło się pożarem. Szczęśliwie straż pożarna uratowała dom. Straty: 20 tys. euro. Biorąc pod uwagę opisane niemieckie doświadczenie i smród „umilający” życie sąsiadom, może warto, by inne miasta wzięły przykład z Łodzi, która zakazała grillowania na balkonach?

Wtorek

Do sądu we Wrocławiu wpłynął akt oskarżenia przeciw studentowi Pawłowi R., który w maju 2016 zostawił we wrocławskim autobusie bombę. Tylko dzięki przytomności kierowcy, który bombę wyniósł z autobusu, nie było tragedii. Jeśli oskarżony trafi na sprytnego adwokata, ta prosta sprawa może ciągnąć się latami. Takie mamy prawo.

Środa

Brytyjska Izba Gmin poparła rządowy projekt upoważniający premier Theresę May do rozpoczęcia procedury Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z eurokołchozu, oficjalnie występującego pod nazwą Unia Europejska.

Czwartek

Tajemnica płci dziecka Lewandowskich ujawniona - twierdzi „ASzdziennik” i zdradza odpowiedź na pytanie, które od miesięcy nurtowało wszystkich fanów Anny i Roberta Lewandowskich: Prawdopodobnie będzie to chłopczyk albo dziewczynka.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.