Przegląd tygodnia: Od piątku do piątku

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia: Od piątku do piątku

Jerzy Witaszczyk

Piątek

Do wyborów parlamentarnych ponad dwa lata, ale kampania już się rozkręca. W imieniu PO profesor Andrzej Rzońca obiecał 500+ na każde dziecko, a emerytom 13. emeryturę. Co zaproponują inne partie? Może 10-letni płatny urlop rodzicielski dla obojga rodziców, a emerytom premię do każdej emerytury? Kto więcej obieca? Licytujcie!

Przegląd tygodnia: Od piątku do piątku

Były antyterrorysta Jerzy Dziewulski powiedział „Dziennikowi”, że miał na pieńku z biskupem polowym Głódziem. To on upił Kwaśniewskiego w drodze do Charkowa - żalił się były szef ochrony prezydenta. Fakt, podczas obchodów 59. rocznicy zbrodni katyńskiej na cmentarzu w Charkowie Kwaśniewski był pijany. Jego ministrowie stan szefa tłumaczyli „pourazowym zespołem przeciążeniowym goleni prawej”. Diagnoza nie była trafna. Jak potem się okazało, był to symptom choroby filipińskiej, która prześladowała Kwaśniewskiego przez obie prezydenckie kadencje. A Głódź? W odróżnieniu od Kwaśniewskiego ma mocną głowę, dzięki czemu cieszy się ksywą „Flacha”.

Sobota

Prezydent Andrzej Duda oddał cześć żołnierzom poległym w 1945 roku podczas forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego. Zdenerwowało to Sławomira Cenckiewicza, który na Facebooku napisał, że nie akceptuje honorowania LWP i nazwał LWP „bandycką formacją”. Bandycka formacja? Czy dlatego, że walczyła z chrześcijańskim Wehrmachtem? Poza tym, panie Cenckiewicz, habilitowany doktorze historii i członku Kolegium IPN, proszę przyjąć do wiadomości, że nijakiego LWP, czyli Ludowego Wojska Polskiego, nie było. Było Wojsko Polskie. Przymiotnik „Ludowe” do oficjalnej nazwy dokładali propagandyści PRL, a propagandyści III RP powtarzają za nimi z wyjątkowym upodobaniem.

Niedziela

Szwecja. McDonald w Södertälje, mieście zwanym „małym Irakiem”, zrezygnował z jadłospisu w języku szwedzkim. Zgodnie z hasłem „Nasz klient, nasz pan” menu dostępne jest po arabsku.

Poniedziałek

Z okazji Święta Pracy szef SLD Włodzimierz Czarzasty powiedział w Polskim Radiu, że Polska jest liderem w Europie, jeżeli chodzi o umowy śmieciowe. No, to przynajmniej w jakiejś dziedzinie przodujemy.

Wtorek

Przegląd tygodnia: Od piątku do piątku

Dzień Flagi RP. Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS, skomentowała wywieszenie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego: „Flaga łopocze dumnie na tle… koszmarnie zniszczonych, zmurszałych, odpadających od ogromnych zacieków tynków zegarowej wieży”. Niestety, ma rację. Polska flaga i trzej wyprężeni żołnierze na tle ruiny. Koszmar. Może nastał czas, by znowu, jak w 1970 roku, Polacy rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na odbudowę Zamku? Wtedy po niemieckich zniszczeniach, teraz po polskich zaniedbaniach.

Środa

Nieciekawe perspektywy zarysował przed ludzkością słynny brytyjski fizyk Stephen Hawking w najnowszym filmie dokumentalnym BBC „Ekspedycja. Nowa Ziemia”. Aby przetrwać skutki przeludnienia, zmian klimatycznych, czasie najbliższych 100 lat ludzkość będzie musiała skolonizować inną planetę.

Czwartek

Początek egzaminów maturalnych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło na Facebooku życzenia maturzystom. W pierwszej wersji wyglądały tak: „Życzymy powodzenia tegorocznym maturzystą”. Wkrótce błąd poprawiono. Wiadomo: „polska język, trudna język”.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.