Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku:

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Piątek

Na Wyspie Rossa w Antarktyce badacze nowozelandzkiego Antarctic Heritage Trust dokonali niezwykłego odkrycia. W Chacie Scotta, z której w 1910 Robert Scott wyruszył na biegun południowy, odnaleźli wśród wielu pamiątek dobrze zachowane 107-letnie ciasto owocowe. Gdyby w drodze powrotnej Scott zdołał dotrzeć do chaty, może placek uratowałby go od śmierci głodowej. Scott zdobył biegun, ale zmarł z głodu i wycieńczenia. Jest to kolejne podbiegunowe znalezisko żywnościowe. Latem 2016 na jednej z wysp na Morzu Barentsa pracownicy parku narodowego Rosyjska Arktyka odkryli pozostałości po tajnej niemieckiej stacji meteorologicznej, a wśród nich konserwy, m.in. portugalskie sardynki. Podczas II wojny światowej stacja pracowała dla niemieckich U-bootów, polujących na alianckie konwoje płynące do Murmańska.

*

W wieku 113 lat w Izraelu zmarł Yisrael Kristal. Był najstarszym mężczyzną na świecie. Miał 7 lat, kiedy Scott wyruszał na podbój bieguna. Urodził się w Żarnowie koło Opoczna. W łódzkim getcie, a potem w Oświęcimiu, przetrwał niemiecką okupację.

Sobota

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Po tym, jak szóstym wiceministrem zdrowia został Marcin Czech, rząd Beaty Szydło ma 97 wiceministrów, najwięcej w Unii Europejskiej - wyliczył „Fakt”. Zauważmy, że rząd Donalda Tuska, zatrudniając 91 wiceministrów, też był unijnym rekordzistą do 2013 roku. Na szczęście Polska znowu dzierży palmę pierwszeństwa!

Niedziela

W Londynie zakończyły się lekkoatletyczne mistrzostwa świata. W klasyfikacji punktowej Polska zajęła 4 miejsce za USA, Kenią i Wielką Brytanią.

Poniedziałek

Rosjanin Jewgienij Strieluk uratował życie polskiej alpinistce - donosi „Komsomolska Prawda”. Kiedy wspinał się na Pik Stalina (7495 m n.p.m.), na wysokości 7100 metrów ujrzał kobietę: była przemarznięta i półprzytomna. Okrył ją własną puchową kurtką i ryzykując życiem rozpoczął ewakuację. Przewodnik innej wyprawy wstrzyknął kobiecie adrenalinę. Oprzytomniała. Potem Strielukowi pomagali inni alpiniści. Uwaga! O tej akcji proszę nie mówić nikomu z IPN, bo uratowana pani Bianka może mieć kłopoty: jakże to zdobywać Pik Stalina? Toż to afirmacja komunizmu w najczystszej postaci!

*

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

A skoro jesteśmy w górach: młodzi rosyjscy obrońcy życia wspięli się na górę Elbrus (5642 m n.p.m.), najwyższy szczyt Rosji i Europy, by tam złożyć symboliczny, milionowy podpis pod petycją w sprawie zakazu aborcji.

Wtorek

Holenderska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie filmu pornograficznego, nakręconego w kościele św. Józefa w Tilburgu - podał „Dutch News”. Według śledczych seks w konfesjonale nie jest przestępstwem. Ciekawe, czy teraz artyści spróbują kolejne dzieło nakręcić w synagodze lub meczecie? I czym to się skończy?

Środa

Przynależność do Unii Europejskiej popiera aż 88 proc. Polaków - wynika z sondażu CBOS. W Grupie Wyszehradzkiej najmniej euroentuzjastów mają (56 proc.) mają Czechy, co jest kolejnym dowodem na to, że nasi południowi sąsiedzi wciąż myślą trzeźwo.

Czwartek

Martin Borguľa, radny stolicy Słowacji Bratysławy, wystosował listy otwarte do ambasadora USA i burmistrza Bratysławy. Zwrócił im uwagę, że już od ponad roku ambasada USA nielegalnie, bo bez ważnej umowy, korzysta ze swej siedziby.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.