Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku. Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka.

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Piątek

Radio Zet alarmuje: „Lekarze specjaliści coraz częściej ostrzegają przed kiłą - groźną chorobą, zbierającą żniwo zwłaszcza w nadmorskich miejscowościach”. Jeśli zagrożenie jest realne, Polska ma szanse ponownie zająć miejsce w europejskiej czołówce pod względem liczby syfilityków. Tak było po wojnie. Nieleczona kiła jest śmiertelną chorobą, wiadomo: syf, kiła mogiła. Zdarzało się więc, że bywała bronią biologiczną. Gdy król Francji Karol VIII oblegał w 1493 Neapol, jego władca wezwał na pomoc Hiszpanów i hiszpańskie kurtyzany zarażone kiłą. Wkrótce kiła ruszyła z odsieczą… Być może na pamiątkę tych wydarzeń kiłę zwano chorobą neapolitańską, a także francuską, w skrócie: francą. Należy jednak uczciwie zaznaczyć, że w Moskwie była to polska choroba, a wśród polskiego chłopstwa i mieszczaństwa znana jako choroba dworska.

Sobota

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Poszukiwacze skarbów penetrują tzw. Szczelinę Jeleniogórską, gdzie uciekający Niemcy mieli ukryć bogactwa. Właśnie odkryli ziemiankę, a w niej stalowy piec. Odkrywcy przypuszczają, że ziemianka mogła być wojennym punktem obserwacyjnym. Znawcy życia codziennego w PRL twierdzą, że raczej na pewno była to tajna bimbrownia.

Na zakupy do sklepu Lidla w Portrush w Irlandii Północnej przyszedł klient z owcą na smyczy - donosi „Irish Times”. Kiedy personel zwrócił mu uwagę, że nie wolno wprowadzać zwierząt, odparł, że napis na tablicy zakazuje wprowadzania psów, a nie owiec. Jak się okazało, trzy dni wcześniej uratował zwierzątko z ubojni.

Niedziela

Uchodźcy intensywnie ubogacają Niemcy. Na festynie w Schorndorf pod Stuttgartem w nocy z soboty na niedzielę doszło do licznych przypadków molestowania seksualnego kobiet przez uchodźców oraz do ataków na interweniujących policjantów. Podobnie było na festynie w nieodległym Böblingen.

Poniedziałek

Musimy odłożyć własne ambicje, w sytuacjach krytycznych trzeba zapomnieć o konkurencji; osobą łączącą dla opozycji w parlamencie mogłaby być Ewa Kopacz - oznajmił Ryszard Petru w radiu Tok FM. Ewa Kopacz? Przy takim genialnym strategu opozycji PiS ma zagwarantowane rządy na kolejną kadencję.

Wtorek

Patrol policji - informuje „Fakt” - znalazł na warszawskiej ulicy Rozbrat leżącego na chodniku pijanego mężczyznę. Okazało się, że to Andrzej B., były minister sportu i turystki w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, a także były sekretarz generalny PO i były autorytet moralny łódzkiego oddziału tej partii. Żeby nie kopać leżącego na chodniku, skwitujmy wydarzenie krótko: zaszkodziła zakąska.

Środa

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Świat jest zalewany plastykiem. Od 1950 roku ludzie wyprodukowali 8,3 miliarda ton tworzyw sztucznych - wyliczył zespół profesora Rolanda Geyera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Większość tych tworzyw zaśmieca Ziemię, morza i oceany; nawet tysiące mil od ludzkich siedlisk plastyk zabija ryby, wieloryby i ptaki. Ludzkość zawiązuje sobie pętlę na szyi.

Czwartek

Serbski tygodnik „NIN” zaskoczył dziś okładką, na której w oczy bije hasło znad bramy niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz: Arbeit macht frei. Tak redakcja krytykuje serbski rząd za to, że zagranicznym inwestorom przyznaje wielkie dotacje, a nie potrafi zadbać o Serbów, zmuszanych do pracy za głodowe stawki.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.