Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku:

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka
Grzegorz Gałasiński Jerzy Witaszczyk

Piątek
Zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy „Tygodnik Podhalański” okrasił podpisem: „Kiełbaska w piątek na Kasprowym, jak to górale zobaczą będzie chryja”. Służby prasowe prezydenta wyjaśniły, że to nie kiełbaska, ale faszerowany pomidor. Niestety, nie ujawniły, z czego był farsz, a to wzbudziło kolejne podejrzenia postnych ekstremistów. Spór uciął jezuita Krzysztof Mądel, który napisał do prezydenta: „Daję panu dyspensę na jedzenie kiełbasy w Wielki Piątek, byle pan tylko nie łamał Konstytucji”.

Sobota
Irańskie okręty w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu zmusiły amerykański krążownik do zmiany kursu. Przedstawiciel USA uznał to działanie za „niebezpieczne i nieprofesjonalne”, zapewne w odróżnieniu od wyczynu krążownika USS Vincennes, który w 1988 w tym samym rejonie „bezpiecznie i profesjonalnie” zestrzelił irański samolot z 280 pasażerami na pokładzie.

Niedziela
W Petersburgu poświęcono krzyż wieńczący odremontowaną kopułę polskiego kościoła św. Stanisława. Władze Petersburga dały na remont 700 tysięcy euro.

Poniedziałek
O dobrej zmianie w Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku pisze „Super Express”. Etat doradcy leśników dostał ksiądz Duszkiewicz. Nie udało się ustalić, na czym polega jego praca. Najpewniej na pilnowaniu czy na konto wpływa pensja i na udzielaniu ostatniego namaszczenia bażantom z Ośrodka Hodowli w Grodnie, rozstrzeliwanym przez myśliwego Jana Szyszkę i jego kompanów.

Wtorek
Polacy okazali się hojni: WOŚP zebrał 105 570 801,49 złotych.

Środa
Neandertalczycy znali dobroczynne działanie kwasu salicylowego, głównego składnika współczesnej aspiryny. W płytce nazębnej osobnika znalezionego w jaskini El sidron w Hiszpanii odkryto resztki kory topoli, zawierającej ten kwas - pisze „Nature”. Żuł korę, by zwalczyć infekcję. Neandertalczycy leczniczo stosowali rumianek, krwawnik i grzyb Penicillium o właściwościach antybiotyku.

Czwartek
Mamy w Polsce 33,4 tys. bezdomnych, o 2,7 tys. mniej niż w 2015. Nie wiadomo natomiast, ilu bezdomnych Polaków mieszka „pod chmurką” na Zachodzie.

Jerzy Witaszczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.