Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku:

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka
Grzegorz Gałasiński Jerzy Witaszczyk

Piątek
Zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy „Tygodnik Podhalański” okrasił podpisem: „Kiełbaska w piątek na Kasprowym, jak to górale zobaczą będzie chryja”. Służby prasowe prezydenta wyjaśniły, że to nie kiełbaska, ale faszerowany pomidor. Niestety, nie ujawniły, z czego był farsz, a to wzbudziło kolejne podejrzenia postnych ekstremistów. Spór uciął jezuita Krzysztof Mądel, który napisał do prezydenta: „Daję panu dyspensę na jedzenie kiełbasy w Wielki Piątek, byle pan tylko nie łamał Konstytucji”.

Sobota
Irańskie okręty w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu zmusiły amerykański krążownik do zmiany kursu. Przedstawiciel USA uznał to działanie za „niebezpieczne i nieprofesjonalne”, zapewne w odróżnieniu od wyczynu krążownika USS Vincennes, który w 1988 w tym samym rejonie „bezpiecznie i profesjonalnie” zestrzelił irański samolot z 280 pasażerami na pokładzie.

Niedziela
W Petersburgu poświęcono krzyż wieńczący odremontowaną kopułę polskiego kościoła św. Stanisława. Władze Petersburga dały na remont 700 tysięcy euro.

Poniedziałek
O dobrej zmianie w Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku pisze „Super Express”. Etat doradcy leśników dostał ksiądz Duszkiewicz. Nie udało się ustalić, na czym polega jego praca. Najpewniej na pilnowaniu czy na konto wpływa pensja i na udzielaniu ostatniego namaszczenia bażantom z Ośrodka Hodowli w Grodnie, rozstrzeliwanym przez myśliwego Jana Szyszkę i jego kompanów.

Wtorek
Polacy okazali się hojni: WOŚP zebrał 105 570 801,49 złotych.

Środa
Neandertalczycy znali dobroczynne działanie kwasu salicylowego, głównego składnika współczesnej aspiryny. W płytce nazębnej osobnika znalezionego w jaskini El sidron w Hiszpanii odkryto resztki kory topoli, zawierającej ten kwas - pisze „Nature”. Żuł korę, by zwalczyć infekcję. Neandertalczycy leczniczo stosowali rumianek, krwawnik i grzyb Penicillium o właściwościach antybiotyku.

Czwartek
Mamy w Polsce 33,4 tys. bezdomnych, o 2,7 tys. mniej niż w 2015. Nie wiadomo natomiast, ilu bezdomnych Polaków mieszka „pod chmurką” na Zachodzie.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.