Patrycja Wacławska

Przeciwbólowy, domowy gabinet fizjoterapii, czy warto go stworzyć samemu?

Przeciwbólowy, domowy gabinet fizjoterapii, czy warto go stworzyć samemu? Fot. pixabay.com
Patrycja Wacławska

Lampy i poduszki rozgrzewające, stymulatory mięśni - czy warto mieć je w domu

Czy można stworzyć minigabinet fizjoterapii we własnym domu - samodzielnie zgromadzić i stosować urządzenia zbliżone do tych, jakich używają specjaliści? Rozgrzewające lampy lecznicze, poduszki rozgrzewające, stymulatory mięśni - czemu właściwie służą, czy mogą nam pomóc i czy korzystanie z nich zawsze jest bezpieczne?

Zacznijmy od tego, ile wymienione urządzenia mają wspólnego z profesjonalną fizjoterapią. Otóż fizjotarepia to zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. W założeniu podobną rolę mają spełniać lampy, poduszki i stymulatory.

Lampy rozgrzewające

Lampy mogą pomóc przy dolegliwościach związanych z bólem zatok, ale także m.in. przy uszkodzeniach skóry, odleżynach, porażeniu nerwu twarzowego, a także przy nerwobólach, rwie kulszowej, rozszerzonych naczynkach.

W lampach Sollux wykorzystuje się lecznicze właściwości promieni podczerwonych. Czerwony filtr rozgrzewa, powoduje przekrwienie tkanek, a więc działa przeciwzapalnie. Filtr niebieski działa przeciwbólowo. Ten rodzaj filtra ogranicza promieniowanie cieplne, które mogłoby zaostrzyć zapalenie. Podczas naświetlań lampę ustawia się 20-30 cm od miejsca nagrzewania przy naświetlaniach miejscowych i w odległości ponad 100 cm przy ogólnych. Czas takiego zabiegu zależy od mocy żarówki i rodzaju schorzenia. Lampy Bioptron za pomocą światła polichromatycznego mogą pomóc w uśmierzaniu bólu. Naświetlanie miejsca bólu światłem pochodzącym z lampy ledowej zwiększa zaś lokalne krążenie, dzięki czemu z komórek wypłukiwane są substancje odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego. To łagodzi ból spowodowany urazem, zapaleniem nerwów, stawów, przeciążeniem mięśni. Warto pamiętać, że na przykład w przypadku lamp Sollux wśród przeciwwskazań do stosowania są stany gorączkowe, niewydolność krążenia, zła krzepliwość krwi (tendencje do częstych krwawień), miażdżyca tętnic, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, jaskra, żylaki.

Sprawdź w naszym sklepie lampy lecznicze, które polecamy >>

Poduszki rozgrzewające

Poduszki elektryczne mogą być stosowane także jako maty bądź zamiast termofora. Można ogrzewać nimi różne partie ciała - przyniosą ukojenie w przypadku bólu szyi, karku, pleców, kręgosłupa, brzucha, kolan, łokci, nadgarstków. Sprawdzą się także w przypadku przykurczy mięśniowych, rwy kulszowej, chorób laryngologicznych, bólu układu moczowego.

Terapia ciepłem poprawia krążenie krwi, dzięki rozszerzeniu się naczyń krwionośnych. Wpływa też na rozluźnienie mięśni oraz miejscowe łagodzenie bólu. Mniejsze poduszki lepiej sprawdzą się do ogrzewania miejscowego mniejszych części ciała, większe zapewnią wygodę w ogrzewaniu większych partii, np. pleców.

Przeciwbólowy, domowy gabinet fizjoterapii, czy warto go stworzyć samemu?
pixabay.com

Pamiętajmy jednak, że także w przypadku poduszki istnieją przeciwwskazania do stosowania. Należą do nich m.in. nadciśnienie tętnicze, wszczepiony rozrusznik serca, nadczynność tarczycy, czynna choroba wrzodowa, niewydolność krążenia. Do tak niewinnego - zdałoby się - przyłożenia ciepłej poduszki na bolące miejsce także trzeba więc podchodzić z rozwagą i ostrożnością.

Sprawdź w naszym sklepie poduszki rozgrzewające, które polecamy >>

Stymulatory mięśni

Żeby zrozumieć, na czym polega działanie stymulatorów mięśni zaopatrzonych w elektrody, najpierw musimy wiedzieć, jak działa elektroda. To ona przekazuje impuls elektryczny z urządzenia bezpośrednio na skórę pacjenta. W elektrostymulacji stosuje się najczęściej elektrody samoprzylepne. Typowa elektroda samoprzylepna posiada gęstą warstwę żelu przewodzącego prąd oraz specjalny materiał przewodzący rozprowadzający równomiernie prąd po całej powierzchni elektrody i łączący się z przewodem elektrycznym. Zazwyczaj jest to warstwa węglowa lub system delikatnych mikroprzewodów, rozgałęziających się pomiędzy warstwami. Warstwa gąbki lub włókniny z zewnątrz chroni integralność elektrody.

W jakich przypadkach może być stosowana elektro-stymulacja? W zależności od jej rodzaju, do łagodzenia bólu pleców, szyi, ramion, nóg, rąk, brzucha, głowy, przy mdłościach i wymiotach. Może też wzmacniać mięśnie i pomagać w rehabilitacji. Znajduje także zastosowanie przy nietrzymaniu moczu, po operacjach prostaty, przy zaburzenich erekcji i suchości pochwy.

Jakie są przeciwwskazania? To m.in. wszczepiony rozrusznik serca bądź endoproteza, duże nadciśnienie, ból niewiadomego pochodzenia, stany zapalne.

Sprawdź Co może pomóc podczas jesiennych infekcji? >>

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.