Prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie zwolnień lekarskich łódzkiego radnego Bartosza Domaszewicza z Platformy Obywatelskiej

Czytaj dalej
Fot. Fot.Szymczak Krzysztof / Polskapresse
Marcin Darda

Prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie zwolnień lekarskich łódzkiego radnego Bartosza Domaszewicza z Platformy Obywatelskiej

Marcin Darda

Prokuratura Rejonowa Łódź Górna nie dopatrzyła się "znamion przestępstwa" w kontrowersyjnej sprawie kilkumiesięcznego przebywania na zwolnieniu lekarskim radnego Bartosza Domaszewicza (PO). Autor doniesienia, Michał Owczarski z Fundacji Życie, zapowiada odwołanie od tej decyzji.

Domaszewicz, łódzki radny PO, jako kierownik działu promocji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na zwolnieniu lekarskim był od 5 czerwca 2017 r. Pod koniec września zmienił się prezes WFOŚiGW, a został nim Wojciech Miedzianowski z PiS. Tego samego dnia na zwolnienia lekarskie udał się cały, pięcioosobowy były zarząd instytucji, w większości członkowie PO i PSL.

Czytaj też: Zwolnienia lekarskie Bartosza Domaszewicza. Prokuratura wszczęła śledztwo

W listopadzie prezes zwrócił się do ZUS, by sprawdzono wiarygodność zwolnień lekarskich nie tylko byłych członków zarządu, ale i przebywającego na zwolnieniu od czerwca radnego Domaszewicza. We wniosku wskazano, że mimo niezdolności do pracy, w czasie zwolnienia był obecny na wszystkich sesjach i komisjach rady. We wniosku wskazano ponadto, że Domaszewicz "prowadzi aktywną działalność czynnego polityka, jest cały czas obecny w mediach, uczestniczy w konferencjach, marszach, manifestacjach”.

We wniosku wymieniono także nazwy stacji telewizyjnych, w których udzielał się radny Domaszewicz, z dopiskiem, że „nie wyglądał i nie zachowywał się jak osoba, której stan zdrowia nie pozwala od kilku miesięcy na pracę i to wyłącznie umysłową, bez jakiegokolwiek wysiłku fizycznego”. Prześwietlono też profile Domaszewicza na FB, gdzie - jak napisano - „dokumentował swoje życie na zwolnieniu”. Wymieniono tam m.in. przelot z Warszawy do Mińska, o którym radny informował, zdjęcia ze stadionu, zapowiedź wywiadu w jednej z telewizji, a także prośbę z lipca, iż „potrzebuje na wyjazd sprzętu do uprawiania sportów wodnych”.

Sam Domaszewicz stwierdził, że kwestie zdrowotne to jego prywatna sprawa i realizuje zalecenia lekarza. Uznał też, że skierowanie wniosku o kontrolę zwolnienia do ZUS to "klasyczny atak polityczny". Pod koniec listopada WFOŚiGW poinformował, że lekarz orzecznik w stosunku do czterech osób w tym Domaszewicza stwierdził, iż niezdolność do pracy ustała w dniu badania. Radny do pracy wrócił 28 listopada, po blisko 6 miesiącach zwolnienia. Do prokuratury tymczasem trafiło doniesienie o możliwości popełnienia przez radnego przestępstwa poświadczenia nieprawdy i pobierania z ZUS nienależnych świadczeń przez Domaszewicza. Autorem doniesienia był Michał Owczarski, prezes Fundacji Życie, a do zawiadomienia dołączono artykuł z „Dziennika Łódzkiego”.

Czytaj też: Radny Bartosz Domaszewicz pod lupą prokuratury. Chodzi o zwolnienia lekarskie zakwestionowanie przez ZUS

To dochodzenie prokuratura właśnie umorzyła. W postanowieniu czytamy, iż dochodzenie "w sprawie wyłudzenia poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd osoby upoważnionej do wystawienia (...) zwolnienia lekarskiego" umorzono "wobec braku znamion czynu zabronionego"

Domaszewicz, który w styczniu odszedł z pracy w WFOŚiGW za porozumieniem stron, uważa, iż umorzenie dochodzenia to dowód, że sprawa "była polityczna", jak zresztą twierdził wcześniej. Z kolei Owczarski zapowiada, iż odwoła się od decyzji o umorzeniu w Prokuraturze Regionalnej.

Marcin Darda

Dziennikarz Dziennika Łódzkiego. Najważniejsze informacje ze świata polityki, samorządów i partii politycznych Łodzi i regionu łódzkiego. Informacje zdobywam sam, zazwyczaj takie, którymi władza nie chciałaby się chwalić na konferencjach prasowych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.