Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Prokurator łagodny i wrażliwy, ale miał oszukiwać wielu ludzi

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Łukasz Cieśla

Prokurator łagodny i wrażliwy, ale miał oszukiwać wielu ludzi

Łukasz Cieśla

Wielu świadków zeznało, że prokurator Sebastian Z. brał od nich pieniądze za umorzenie lub inne łagodne zakończenie sprawy. Prokuratura postawiła mu 128 zarzutów. Oskarżony prokurator uważa, że padł ofiarą wielkiego spisku.

Latem 2012 roku Ryszard napił się wódki z kolegami. Przespał się, wsiadł na rower, zatrzymała go policja. Wciąż był pod wpływem alkoholu. W komisariacie usłyszał zarzuty. Musiał oddać prawo jazdy.

Jak potem zeznał, za jakiś czas dostał telefon z Poznania. Dzwonił prokurator Sebastian Z. i wzywał do swojego pokoju na przesłuchanie. Do Prokuratury Rejonowej Poznań Wilda. W prokuratorskim gabinecie o numerze 116B Ryszard dowiedział się, że jak wpłaci 800 złotych na „cel społeczny”, odzyska prawo jazdy. Ryszard uzbierał tę kwotę, zostawił prokuratorowi, odzyskał dokument. Do sądu trafił akt oskarżenia z wnioskiem mężczyzny o dobrowolne poddanie się karze.

Po kilku miesiącach Ryszard bardzo się zdziwił, gdy listonosz przyniósł wyrok nakazowy z sądu z informacją o konieczności zapłaty 800 złotych. Ponadto starostwo wezwało go do oddania prawa jazdy. Poszedł na skargę do sądu, bo przecież już raz zapłacił. Usłyszał, że nie ma na to żadnego dowodu i wątpliwości ma wyjaśniać w prokuraturze. A 800 złotych trzeba zapłacić.

Do prokuratury, na ponowne spotkanie z prokuratorem Z., poszedł już razem z żoną. Sam został na dole. Na górę pojechała żona, bo jest „bardziej wygadana”. Kobieta niczego nie wskórała. Usłyszała od śledczego, że nie dostaną pieniędzy. Bo te gdzieś już „poszły”, nie uda się ich odzyskać. Małżonkowie przyjęli te tłumaczenia, nikomu się nie poskarżyli. Ryszard wziął pożyczkę, by znowu zapłacić 800 złotych. Sprawa wydawała się zakończona.

To kwestia wrażliwości

W lipcu tego roku prokuratura zakończyła śledztwo przeciwko prokuratorowi Z. Oskarżyła go o 128 przestępstw.

Z piętnastu tomów akt sprawy, udostępnionych nam przez poznański sąd, wynika, że pod koniec 2012 roku pracą prokuratora Sebastiana Z. zainteresowała się policja. Wydział do Walki z Korupcją KWP dopytywał poznańskie starostwo o kilku kierowców, którzy mieli mieć zabrane prawo jazdy za nietrzeźwość za kółkiem.

- Mieliśmy informację, że ten prokurator mógł złamać prawo - informuje Andrzej Borowiak, rzecznik KWP. O szczegółach nie chce rozmawiać. Odsyła do prokuratury.

W styczniu 2013 roku policja dotarła do Ryszarda, wspomnianego nietrzeźwego rowerzysty. Odebrała od niego pisemne oświadczenie. Pochyłym pismem mężczyzna potwierdził, że czuje się oszukany przez prokuratura i liczy na odzyskanie wpłaconych mu 800 zł.

Śledczy prowadzili dalsze czynności, o których oficjalnie nie chcą mówić. Wiadomo, że sprawdzali billingi prokuratora. Gdy potwierdzili między innymi, że kontaktował się z Ryszardem, 2 lipca wszczęto śledztwo. Dotyczyło podejrzenia doprowadzenia rowerzysty do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 800 zł.

5 lipca prokurator Z. był w pracy ostatni raz. Dowiedział się wtedy od przełożonego, że ma natychmiast opuścić zajmowany pokój. Został zawieszony w czynnościach. Spakował swoje rzeczy, wyszedł z prokuratury, do której po wielu miesiącach wrócił już w innym charakterze - jako podejrzany.

W dalszej części artykułu:

 • W jaki sposób miał działać oskarżony prokurator?
 • Jakie postawiono mu zarzuty?
 • Jak prokurator miał manipulować stronami prowadzących postępowań?
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Cieśla

l.ciesla@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.