Prof. Andrzej Friszke odebrał Nagrodę im. Kotarbińskiego w konkursie Uniwersytetu Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Maciej Kałach

Prof. Andrzej Friszke odebrał Nagrodę im. Kotarbińskiego w konkursie Uniwersytetu Łódzkiego

Maciej Kałach

Prof. Andrzej Friszke otrzymał Nagrodę im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawaną przez Uniwersytet Łódzki za wybitną pracę humanistyczną. Nagroda to 50 tys. zł.

Filharmonia Łódzka gościła w niedzielę (25 listopada) uroczystość rozstrzygnięcia czwartej edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych.
Spośród pięciu nominowanych nagrodę w wysokości 50 tys. zł otrzymał prof. Andrzej Friszke – za książkę pt. „Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ »Solidarność« i KSS »KOR« 1981-1984”.

Książka prof. Friszkego to ob­raz zmagań reżimu, wyposażonego we wszystkie instrumenty władzy, z przeciwnikiem, na pozór stojącym na przegranej pozycji.
„Sprawa jedenastu” wywarła wpływ na relacje z ZSRR, Kościołem, Zachodem. Decydowali w niej tak naprawdę nie sędziowie, ale I sekretarz KC PZPR i jego otoczenie polityczne.

– Starałem się w tej książce opowiedzieć prawdę o czasach minionych, o próbach charakterów, które przechodzili Polacy, i o tym, co było konsekwencją tego wszystkiego, czyli o zwycięstwie wolności w Polsce. Ten proces, do którego przecież nie doszło, te trzy lata więzienia przedstawicieli opozycji, to była próba, zarówno dla więźniów, jak i świadków. Udało im się ich moralność obronić i obronić jednocześnie honor Solidarności – powiedział w niedzielnym przemówieniu laureat.

Prof. Andrzej Friszke reprezentuje Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Pracuje w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej.

Przewodniczącym kapituły konkursu jest prof. Antoni Różalski, rektor UŁ.
– Ranga konkursu o Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego wzrasta, jest ona bardzo ceniona w środowisku polskich humanistów i badaczy z zakresu nauk społecznych, a zgłaszane prace, w tym te, które wpłynęły na nasz konkurs w 2018 r., są dowodem bardzo dobrej kondycji polskiej humanistyki. Obrazują jej otwartość i oryginalność. Ich wyniki zasługują na refleksję, nie tylko w gronie wąskich specjalistów, ale i na szerszy dyskurs społeczny – mówił prof. Ró­żal­ski.

Nominację do nagrody w 2018 r. zdobyły także dzieła Moniki Bobako, Adama Dyrdy, Piotra Madajczyka i Nataszy Szutty.

Nagroda im. T. Kotarbińskiego. Zobaczcie listę nominowanych prac!

UŁ wybrał finalistów wśród autorów 70 dzieł, wydanych w 2017 r.

Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.