Premier Szydło „była” w Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Marcin Darda

Premier Szydło „była” w Łodzi

Marcin Darda

Według Radia Maryja premier Beata Szydło była głównym gościem I Kongresu Sejmików Województw w Łodzi. Tyle, że premier w Łodzi... nie było.

I Kongres Sejmików Województw miał miejsce 18 maja w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Premier Beatę Szydło (PiS) przewodniczący łódzkiego sejmiku Marek Mazur (PSL) i marszałek województwa Witold Stępień (PO) jak najbardziej zaprosili, tyle, że do Łodzi nie przybyła. Inaczej jednak wygląda to w materiale Radia Maryja i Telewizji Trwam wedle których premier była wręcz... najważniejszym gościem łódzkiego kongresu.

Materiał opublikowany 19 maja lektorka zapowiada tak: „O zagrożeniach i problemach związanych z funkcjonowaniem samorządów regionalnych dyskutowało ok. 500 radnych z całego kraju”. W trakcie tej zapowiedzi kamera przenosi widza do sali, na którą wchodzi premier Beata Szydło i wita się z kolejnymi gośćmi, a w tle głos reporterki informuje iż „spotkanie odbyło się w Łodzi w ramach pierwszego Kongresu Sejmików Województw tzw. Sejmiku Sejmików”.

Tymczasem premier w sali łódzkiej ASP nie było, przebitki z jej wypowiedzią, a potem także wicepremiera Piotra Glińskiego, pochodzą z zupełnie innego kongresu. Odbył się tego samego dnia, tyle, że w Warszawie pod hasłem „Polska Wielki Projekt”. Premier zresztą zdradza to w cytowanej wypowiedzi: „- Tak sobie to wyobrażam, że właśnie jest projekt, „Polska Wielki Projekt”. Kongres, na którym rodzą się pomysły i potem my, politycy już te pomysły powinniśmy wcielać w życie.(...)” - cytują wypowiedź premier TV Trwam i Radio Maryja, choć premier nie mówiła o sejmiku sejmików, jak to przedstawiono.

Nie ma słowa o tym, że to dwa odrębne kongresy, co też widać po różnych tłach, a premier występuje ze ścianką z logotypem „Polska Wielki Projekt” za plecami.

Premier Szydło „była” w Łodzi
TV Trwam/ print screen Premier Beata Szydło na kongresie „Polska Wielki Projekt w Warszawie”. Radio Maryja i TV Trwam podały jednak, że premier gościła... na l Kongresie Sejmików Województw w Łodzi

Nie jest to jednak nieświadoma pomyłka, a ewidentna manipulacja, ponieważ chwilę później padają ostre słowa krytyki pod adresem Grzegorza Schetyny (PO), a kamera pokazuje jego wypowiedź... z kongresu w Łodzi, na który też go zaproszono. W kancelarii łódzkiego sejmiku manipulacją mediów są zdruzgotani.

- Ale z drugiej strony, skoro zadano sobie tyle trudu z manipulacją przekazu po to, żeby odbiorcom wpoić, że premier na sejmiku sejmików w Łodzi jednak była, to znaczy, że było to bardzo istotny kongres - komentuje Rafał Jaśkowski, rzecznik łódzkiego sejmiku.

Z kolei przewodniczący Mazur materiał nazywa „niewiarygodną wręcz manipulacją”, ale zastanawia się, czy premier Szydło wie, że jej wizerunek i wypowiedź użyto do manipulacji. Pytania w tej sprawie przesłaliśmy do Radia Maryja i TV Trwam, a także Centrum Informacyjnego Rządu. Do momentu zamknięcia tego wydania DŁ odpowiedzi jednak nie nadeszły.

Marcin Darda

Dziennikarz Dziennika Łódzkiego. Najważniejsze informacje ze świata polityki, samorządów i partii politycznych Łodzi i regionu łódzkiego. Informacje zdobywam sam, zazwyczaj takie, którymi władza nie chciałaby się chwalić na konferencjach prasowych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.