Powstanie nowe osiedle, budową zajmie się Kombinat Budowlany

Czytaj dalej
Iwona Marciniak

Powstanie nowe osiedle, budową zajmie się Kombinat Budowlany

Iwona Marciniak

Były Kombinat Budowlany, jeszcze niedawno w stanie upadłości, z nowym właścicielem wraca do gry.

Jeszcze w tym roku, na rozległej działce u zbiegu ulic VI Dywizji Piechoty i Wincentego Witosa w Kołobrzegu, rozpocznie się budowa pierwszych z siedmiu, czterokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. - To będzie osiedle rodzinne, budowane „do zamieszkania”, a nie maleńkie apartamenty pod wynajem, w które inwestują głównie osoby zamożne, zainteresowane lokatą kapitału. Nie chcemy też śrubować cen - mówi namAdam Dzik. Inwestycję będzie bowiem prowadzić jego Kombinat Budowlany HYDROBUD, czyli firma powstała z połączenia Kombinatu Budowlanego (o 54-letniej tradycji) oraz działającej od 2002 roku ustrońskiej firm HYDROBUD, budującej hydrotechniczne obiekty na całym wybrzeżu.

Przypomnijmy, ustroński przedsiębiorca Adam Dzik, w 2015 r. kupił postawiony w stan upadłości Kombinat Budowlany, który w latach 60-, 70- i 80-tych ubiegłego wieku zbudował pół Kołobrzegu. Firma działała z powodzeniem najpierw jako przedsiębiorstwo państwowe, potem jako spółka Skarbu Państwa. Mimo zabiegów załogi i interwencji posła PiS Czesława Hoca, Kombinat został postawiony najpierw w stan likwidacji, a potem upadłości. „Dobiła” go zmiana ustawy o usługach deweloperskich i odmowa poręczenia Kombinatowi 2-milionowego kredytu na budowę kolejnej nieruchomości.

To jednak, co było niemożliwe dla likwidowanej spółki, dziś realizuje prywatny przedsiębiorca. Pod Kołobrzegiem, u zbiegu drogi wojewódzkiej 163 i drogi powiatowej prowadzącej do krajowej „szóstki”, praca wre. To tu Kombinat Budowlany produkował beton i prefabrykaty zbrojeniowe. W ciągu ostatniego roku Adam Dzik zainwestował w swoją nową firmę ponad 5 mln złotych. Powiększył park maszyn, a obok pozostałego po starej firmie, niemal kompletnego węzła betoniarskiego (ale z wymienionym na nowoczesne oprogramowaniem), w ciągu najbliższego miesiąca ma stanąć drugi, o dwukrotnie większej wydajności.

Firma stara się też o dofinansowanie unijne m.in. na kompleksowy remont zbrojarni, farmę fotowoltaiczną i linię technologiczną do budowy sprężonego betonu i betonu którego składnikiem ma być kruszywo pochodzące z odpadów ceramicznych.

Iwona Marciniak

Piszę w Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Mam szczęście mieszkać w Kołobrzegu, którego plaża - bez względu na porę roku - to najlepszy antydepresant i akumulator dobrej energii. Zwłaszcza gdy biega się po niej z psem (a najlepiej z psami ;))


Informuję o tym, co dzieje się w mieście i powiecie kołobrzeskim. Moje teksty można znaleźć w sieci na stronie www.gk24.pl, www.kolobrzeg.naszemiasto.pl, na fejsbukowym profilu Kołobrzeg nasze miasto oraz w papierowym wydaniu Głosu Koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.