Poseł Siedlaczek ws. Gwiezdnych Wojen. Premiera przyspieszona! [TEKST INTERPELACJI]

Czytaj dalej
Aleksander Król

Poseł Siedlaczek ws. Gwiezdnych Wojen. Premiera przyspieszona! [TEKST INTERPELACJI]

Aleksander Król

Czym zajmują się nasi posłowie latem? A no premierą "Gwiezdnych Wojen: Przebudzenie Mocy". W Sejmie pojawiła się tajemnicza interpelacja 34164 posła Henryka Siedlaczka. Jest prawie tajna, bo na swojej stronie Sejm nie opublikował jej treści. Ale spokojnie, Ciemna Strona Mocy atakuje? Nie jest aż tak źle.

Młodzi cieszą się, że napisaliśmy tę interpelację. Na całym świecie premiera Gwiezdnych Wojen ma się odbyć 18 grudnia, a u nas 25 grudnia – mówi nam poseł PO, Henryk Siedlaczek, autor interpelacji o tajemniczym numerze 34164.

Dyrektor mojego biura jest młodym człowiekiem. I raz przychodzi i mówi, że idą Gwiezdne Wojny, a my znów będziemy później niż cały świat. Więc napisaliśmy to zapytanie. To nie jest bzdurny temat. Czemu Polacy mają być gorsi od innych. Młodzież ma rację – mówi Siedlaczek. - Po co mamy być oskarżani o to, że u nas jest szara strefa. Że zamiast w kinie, ogląda się pirackie wersje – mówi Siedlaczek.

Poseł mówi, że jest efekt jego interpelacji: - Dystrybutor zmienił zdanie i Gwiezdne Wojny pójdą w Polsce też 18 grudnia – mówi Siedlaczek. On sam wybierze się do kina. Panie ja się na tym filmie wychowałem – mówi.

Problem w tym, że decyzja o zmianie daty premiery z 25 na 18 grudnia zapadła kilka tygodni temu. O co więc chodzi? Cóż to chyba sprawy mocy, których nie rozumiemy.

Tekst interpelacji za 300polityka.pl

Szanowna Pani Minister

Polska jest jednym z 6 krajów na świecie, w których Przebudzenie Mocy trafi do kin po 18 grudnia. Premiera filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” niemal na całym świecie nastąpi 18 grudnia 2015 roku. Jesteśmy aktualnie jedynym europejskim krajem, w którym odbywa się ona dopiero 25 grudnia.

Uważa się, że dystrybutorzy w Polsce po prostu liczą na większy zysk 25 grudnia wychodząc z założenia, że w Polsce, w okresie przedświątecznym chodzi do kina zbyt mało osób . Argument jak wyżej w uzasadniony sposób budzi zdziwienie ; czym bowiem zachowania polskich konsumentów różnią się od zachowań konsumentów np. na Słowacji, we Francji, w Portugalii, w Stanach Zjednoczonych czy w Hiszpanii? Dlaczego Dystrybutor filmu liczy na największy zarobek właśnie w okresie 16-18 grudnia, a dystrybucja filmu w Polsce kieruje się odrębnym w tej kwestii zdaniem?

Dla fanów Gwiezdnych Wojen ( a tych w Polsce nie brakuje), sama data premiery raczej jest bez znaczenia. Oni i tak pójdą obejrzeć film w kinach. Ale w dobie wszechobecnego internetu, w ciągu tygodnia różnicy premiery w Polsce od premier w innych krajach, na portalach społecznościowych pojawi się masa nielegalnych nagrań filmowych, , które skutecznie popsują odbiór filmu.

Szanowna Pani Minister, być może sprawa wydaje się być nie tyle nietypowa, ile pozornie mało istotna. Nie mniej pragnę zwrócić uwagę, że porusza ona w sposób pośredni istotne w swej treści kwestie, m.in. nielegalnego kopiowania i przetwarzania filmów. W związku z tym, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom tym wszystkim, którzy chcieliby legalnie i jak większość krajów na świecie – obejrzeć film pt. „Gwiezdne Wojny” we wcześniejszym terminie, niż zaplanował dystrybutor w Polsce – kieruję do Pani następujące pytanie;

1.Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego zechce zwrócić się do polskiego dystrybutora filmu o przyśpieszenie premiery filmu „Gwiezdne Wojny” ?


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.