Ponad sto gmin z regionu wciąż nie ma żłobków. Urząd marszałkowski zachęca gminy, by tworzyły je ze środków unijnych

Czytaj dalej
Fot. Matylda Witkowska
Matylda Witkowska

Ponad sto gmin z regionu wciąż nie ma żłobków. Urząd marszałkowski zachęca gminy, by tworzyły je ze środków unijnych

Matylda Witkowska

Są środki na nowe żłobki. Urząd marszałkowski zachęca gminy, by starały się o unijne dotacje. Żłobków w regionie brakuje zwłaszcza na wsiach.

Aż w 108 gminach z regionu łódzkiego nie ma żłobka albo innej formalnej opieki nad dziećmi do lat 3 - wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Rok temu takich gmin było 117.

Żłobki powstają powoli. W poniedziałek w Zdunach Nowych otwarty zostanie pierwszy żłobek w tej gminie.

- Było na niego olbrzymie zapotrzebowanie, szczególnie ze strony pań, które chciały wrócić na rynek pracy - mówi Krzysztof Skowroński, wójt. - Kilka rodzin wyjechało z gminy tylko dlatego, że nie mieli gdzie zostawiać dziecka - dodaje.

Żłobek powstał w zmodernizowanych pomieszczeniach po gimnzjum. Pomogło dofinansowanie: około 300 tys. zł z rządowego programu Maluch+, oraz 570 tys. na wyposażenie i płace z Europejskiego Funduszu Społecznego. 16 miejsc żłobkowych jest już zajętych. - Wieś się zmienia. Młodzi ludzie studiują, wracają na wieś i oczekują, że coś będzie im dane - mówi wójt.

Jeszcze w 2011 r. na terenach wiejskich w regionie w ogóle nie było miejsc w żłobkach. W 2018 do wiejskich żłobków chodziło już prawie 400 maluchów. W tym czasie w miejskich było 6,5 tys. miejsc.

Zwiększeniu liczby miejsc w żłobkach sprzyjają dotacje, m.in. ze środków rządowego programu Maluch + i Europejskiego Funduszu Społecznego. Kolejny konkurs na dofinansowanie żłobków w ramach EFS ogłosi w kwietniu Urząd Marszałkowski w Łodzi. Środki pochodzą z działania „Powrót na rynek pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3” i mają zaktywizować zawodowo rodziców.

O pieniądze mogą aplikować samorządy i firmy, można je przeznaczyć np. na otworzenie, remont lub funkcjonowanie żłobka.

Matylda Witkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.