Policja apeluje do pieszych, aby nosili elementy odblaskowe

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Wiesław Pierzchała

Policja apeluje do pieszych, aby nosili elementy odblaskowe

Wiesław Pierzchała

„Świeć przykładem – bądź widoczny” - to nowa akcja informacyjna policji będąca jednocześnie apelem do pieszych, aby nosili odblaski. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy nadeszła jesień i dni stają się coraz krótsze.

Policjanci zwracają uwagę, aby zasadą „widzę i jestem widziany” kierować się codziennie. Nie tylko poza miastem, ale przede wszystkim w miejscach mało oświetlonych i tam gdzie nie ma oświetlenia.

- Przypominamy, że samo posiadanie oznakowania nie ma wpływu na bezpieczeństwo na drodze. Należy pamiętać, aby elementy odblaskowe były noszone w sposób przemyślany, a przede wszystkim widoczny. Pieszy po zmroku, ubrany na ciemno, w świetle reflektorów jest widoczny z niewielkiej odległości. W momencie, kiedy będzie miał na sobie element odblaskowy, widoczność pieszego zwiększa się nawet do 100 metrów. Wówczas kierowca widząc taką osobę może bezpiecznie wyhamować lub ominąć niechronionego uczestnika ruchu drogowego – zaznacza sierżant sztabowy Jadwiga Czyż.

Pamiętajmy też, że jesień to okres, kiedy na drogach ma miejsce najwięcej wypadków. Powodem są mgły, deszcze i coraz wcześniejszy zmrok, które to czynniki znacznie ograniczają widoczność. Do tego dochodzą mokre, a przez to groźne dla kierowców liście na jezdni.

Stąd apel policji do kierowców, aby szczególnie byli czujni i uważni w tym okresie.

- Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze, należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej – podkreśla Joanna Kącka, rzecznik KWP w Łodzi.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.