Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Polacy na Wyspach mogą odetchnąć. Po Brexicie nic złego ich nie spotka

Czytaj dalej
Fot. AFP/EAST NEWS
Kazimierz Sikorski

Polacy na Wyspach mogą odetchnąć. Po Brexicie nic złego ich nie spotka

Kazimierz Sikorski

Jeśli nie zmieni się rząd na Wyspach, Brexit osiągnięty zostanie o czasie. Jednak Theresa May doznała porażki, bo to brytyjski parlament zyskał prawo zatwierdzenia porozumienia w sprawie Brexitu.

Wydawało się, że uczestnicy szczytu unijnego mogli odetchnąć z ulgą, gdy tydzień temu Brukseli i Londynowi udało się dojść do porozumienia w trzech sferach, od których zależało przejście do „fazy drugiej”, czyli rozmów o technicznych i finansowych ustaleniach w sprawie „rozwodu”.

Stan nerwowości utrzymał się, bo w brytyjskim parlamencie przegłosowano poprawkę, że to parlament dostał prawo do zatwierdzenia warunków Brexitu. Oznacza to wzmocnienie w Brukseli przekonania, że brytyjski rząd nie ma mocnego mandatu w tej sprawie i May może zostać zmuszona do ustępstw na rzecz przeciwników Brexitu w swojej partii i w parlamencie, a tam dominują siły prounijne.

Na razie obowiązują ustalenia Brukseli i Londynu w sprawie najważniejszych spraw, które udało się obu stronom ustalić. Jak zapowiedzieli przed tygodniem przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claud Juncker i premier Theresa May chodziło o: rachunki, które Londyn ma uregulować wobec Brukseli, gwarancje dla obywateli Unii mieszkających na Wyspach, oraz uniknięcie granicy na wyspie Irlandia. - Komisja jest usatysfakcjonowana osiągnięciem postępów w każdym z trzech priorytetowych obszarów praw obywatelskich, dialogu w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej oraz rozliczeń finansowych, zgodnie z wytycznymi Rady Europejskiej z kwietnia 2017 roku - zawarto w oświadczeniu.

Z punktu widzenia miliona Polaków przebywających na Wyspach najważniejsze było zapewnienie, że prawa obywateli UE będą chronione po tym jak Wielka Brytania wyjdzie ze wspólnoty. - Przywróciliśmy pewność obywatelom (...). Zapewniliśmy, że ich prawa będą takie same również po tym, jak Wielka Brytania opuści UE - oznajmił Juncker na konferencji z May. Dodawał, że zachowane zostaną prawa do łączenia rodzin, emerytury i pobierania nauki. Chodzi o ponad 3 mln obywateli UE mieszkającym na Wyspach. Z ust premier May padło, że porozumienie w tej kwestii za uczciwe wobec brytyjskich podatników.

Jakby tego było mało, kilka dni później pojawił się list otwarty premier May do obywateli krajów UE, którzy żyją na Wyspach. "Drodzy mieszkańcy Unii Europejskiej, chcę byście zostali!"

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kazimierz Sikorski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.