Krzysztof Błażejewski

Pół wieku temu załoga „Rudego” rozpoczęła zdjęcia do serialu "Czterej pancerni i pies" w Bydgoszczy

Kadr z serialu "Czterej pancerni i pies" Fot. Archiwum/Zespół Realizatorów Filmowych [/quot/]Syrena[/quot/] Kadr z serialu "Czterej pancerni i pies"
Krzysztof Błażejewski

21 sierpnia 1968 roku przebywająca od paru dni w naszym mieście ekipa filmowców z zespołu „Syrena” pod kierunkiem reżysera Konrada Nałęckiego rozpoczęła kręcenie w Bydgoszczy scen do aż czterech odcinków popularnego serialu „Czterej pancerni i pies”.

Równo pół wieku temu w Bydgoszczy rozpoczęto kręcenie pierwszego z czterech w sumie odcinków drugiej serii jednego z najbardziej popularnych seriali w dziejach polskiej telewizji, „Czterech pancernych i psa”. Dzięki Kanałowi Bydgoskiemu i zabytkowym śluzom filmowcom udało się na ekranie pokazać walki o miasteczko Ritzen toczone na terenie Niemiec, na drodze do Berlina.

Rybi Rynek zalany

Przez cały czas realizacji scen „bydgoskich” (ujęcia robiono do końca września 1968 roku) wielu mieszkańców miasta z daleka podglądało pracę filmowców. Potem do tego doszła jeszcze wielka satysfakcja w postaci możliwości obserwowania na małym ekranie scen, na których można było rozpoznać Bydgoszcz jako miejsce akcji.

Kadr z serialu "Czterej pancerni i pies"
Filip Kowalkowski Nawiązaniem do miejsca kręcenia „Czterech pancernych i psa” jest ustawiona obok śluzy Okole wieżyczka czołgu z numerem 102

Jakie miejsca w Bydgoszczy wykorzystano do kręcenia scen serialowych? Było ich sporo.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Autor pomysłu na tą ścieżkę nic o tym nie pisze, ale wydaje mi się, że niezłym pomysłem byłoby umieszczenie w kilku, kilkunastu najbardziej znaczących miejscach wielkoformatowych kadrów z Pancernych dotyczących konkretnych miejsc, widoków. Byłoby fajne porównanie obecnego widoku z tym utrwalonym w serialu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.