Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. Warto ją zwiedzić

Czytaj dalej
Fot. Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie
Monika Krężel

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. Warto ją zwiedzić

Monika Krężel

Początek wakacji to najlepszy czas, żeby zachęcić wszystkich do bliższych i dalszych wyjazdów. Dzisiaj proponujemy wycieczkę do Pszczyny. Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim spodoba się każdemu. Teraz powstaje tam m.in. miniogród botaniczny. Ale największą atrakcją są żubry, w tym mała żubrzyczka. Ogłoszono konkurs na wybór imienia dla niej.

Nie da się ukryć, że głównym powodem wycieczek do pszczyńskiej zagrody jest obserwowanie żubrów. Można je zobaczyć nie tylko w porach karmienia (godz. 10, 12, 14, 16) - gdy same przychodzą do karmowisk, choć na łąkach mają mnóstwo smakołyków - ale i w ciągu dnia. W Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim można oglądać sześć żubrów. Najmłodsza mieszkanka, której rodzicami są Platanka oraz Plisar, przyszła na świat 1 czerwca 2021 roku. Jest już ogłoszony konkurs na imię dla cieliczki. Musi zaczynać się na litery Pl.

- Jako ośrodek edukacyjno-ekologiczny prowadzimy zajęcia „Tropem żubra”. Są to warsztaty mające na celu przekazanie uczestnikom informacji na temat największego żyjącego w Europie ssaka, jakim jest żubr. Dzieci biorące udział w warsztatach mogą się zapoznać z innymi żyjącymi w Pokazowej Zagrodzie Żubrów zwierzętami i ptakami, takimi jak: jeleń szlachetny, daniel, sarna, muflon, osioł, królik domowy, łabędź, paw indyjski, gęś garbonosa, kaczka krzyżówka, bażanty - opowiada Michał Makowski, dyrektor Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie. - Uzupełnieniem naszej oferty jest nowo utworzona ścieżka edukacyjno-ekologiczna. Składa się ona z dwóch tras biegnących przez malownicze tereny zachodniej części Zabytkowego Parku Pszczyńskiego zwanego Dziką Promenadą lub Zwierzyńcem. Krótsza trasa (zielona) o długości 3,7 km „Tropem żubra” oraz dłuższa (czarna) o długości 7,2 km „Cyranka”. Na obu szlakach ustawiono, w odległości kilkuset metrów, tablice omawiające tematykę przyrodniczo-leśną, m.in. ekosystem lasu, łąki i rzeki Pszczynki, a także historię hodowli żubrów oraz spotykane po drodze różne formy świata flory i fauny - dodaje.

Warto przypomnieć, że żubry z Pszczyną są związane już od … 156 lat!

W rezerwacie jankowickim mieszka dzisiaj około 40 żubrów (w drugiej pokazowej zagrodzie jest ich 7).

Kontakt z naturą to podstawa

Pracownicy Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim stawiają na ekologię i naturę. Dlatego zachęcają do wycieczek po rozległym terenie zagrody, gdzie na łonie przyrody można sympatycznie spędzić czas. To oferta dla całych rodzin.

- Wychodzimy z założenia, że w XXI wieku przyroda w miastach jest na wagę złota i konieczne jest podejmowanie coraz intensywniejszych i szerzej zakrojonych działań na rzecz jej ochrony. Niewiele osób wie, że kontakt z przyrodą poprawia nasze samopoczucie, zmniejszając poziom stresu prawie o 20 proc., a puls i ciśnienie od 3,9 do 6 proc. - wylicza dyrektor Makowski.

Dlatego na terenie zagrody trwają prace projektowo-realizacyjne obejmujące stworzenie przestrzeni zielonej będącej kombinacją czterech atrybutów: tajemniczości, złożoności, spójności oraz czytelności. Powstanie tutaj jedyny w swoim rodzaju miniogród botaniczny. To będzie idealne miejsce na spotkania, spacery z wnukami, naukę o ekologii i środowisku, organizowanie wydarzeń edukacyjno-kulturalnych i wiele innych. Prace już trwają.

Co ciekawe, pośród starodrzewia parkowego można tutaj dostrzec kilkadziesiąt różnych rodzajów budek lęgowych oraz schronów dla ptaków, nietoperzy i drobnych ssaków. Przy odrobinie cierpliwości można zauważyć, jakie ptaki zadomowiły się w jakiej budce. Prawdziwym rarytasem ornitologicznym jest zimorodek, który upatrzył sobie ogrodzenie wybiegu jeleni jako swoją czatownię do polowania na ryby oraz puszczyk mieszkający w wypróchnieniu dębowym na wybiegu żubrów.

- Niezmiernie cieszymy się z możliwości współpracy z takimi partnerami jak: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Archiwum Państwowe w Katowicach - Oddział w Pszczynie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Instytut Badań Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, redakcja Ksiąg Rodowodowych Żubra czy Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, którego także jesteśmy członkiem. Dzięki tym oraz innym instytucjom udaje nam się poszerzać ofertę edukacyjną oraz polepszać nasze otoczenie, aby było ono przyjazne dla Matki Natury, jak i dla odwiedzających nas gości - podkreśla dyrektor Michał Makowski.
Warto wiedzieć, że cały kompleks Parku Pszczyńskiego jest już wpisany do rejestru zabytków.

A jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o pszczyńskiej zagrodzie, może zajrzeć na stronę internetową (www.zubry.pszczyna.pl) albo profil zagrody na Facebooku.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.