Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka zaplanowano na sobotę 10 kwietnia. Szczegóły pogrzebu Krzysztofa Krawczyka 10.04.2021

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Dariusz Pawłowski

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka zaplanowano na sobotę 10 kwietnia. Szczegóły pogrzebu Krzysztofa Krawczyka 10.04.2021

Dariusz Pawłowski

Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka rozpoczną się w sobotę, 10 kwietnia, w południe. Na ceremonii pojawią się specjalni goście.

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka rozpocznie się mszą świętą od godz. 12 w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Ceremonia będzie miała charakter państwowy. Telewizyjną transmisję z uroczystości przeprowadzi Program Pierwszy TVP.

Nabożeństwo poprowadzi biskup Antoni Długosz (znany m.in. z popularnego teledysku „Chrześcijanin tańczy”), który był wieloletnim przyjacielem piosenkarza, razem nagrali utwór zatytułowany „Europo, nie możesz żyć bez Boga”. Władze państwowe podczas uroczystości reprezentować będzie minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński. Na zaproszenie rodziny zmarłego, Daniel Olbrychski odczyta fragmenty Pisma Świętego (warto przypomnieć, że w 2009 roku aktor i Krzysztof Krawczyk wspólnie nagrali piosenkę „Z kobietami to różnie bywało”).

Za muzyczną oprawę mszy odpowiadać będzie natomiast zespół Siewcy Lednicy, związany ze Wspólnotą „Lednica 2000”, przy kościele oo. dominikanów w Poznaniu (liderem grupy jest wokalista i gitarzysta Piotr Ziemowski). Za swego duchowego przewodnika Krzysztof Krawczyk uważał bowiem dominikanina Jana Wojciecha Górę, pomysłodawcę i pierwszego duszpasterza Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży „Lednica 2000”, który zachęcił wokalistę do nagrania w roku 2017 albumu „Psalmy Dawidowe”. Na płycie znajduje się między innymi pieśń „Abba, Ojcze”, do której słowa napisał dominikanin. W katedrze w Łodzi nie zabrzmi głos Krzysztofa Krawczyka, co pierwotnie planowano. Oprawa uroczystości ma mieć podniosły, religijny charakter.

Po mszy żałobnicy przeniosą się do podłódzkich Grotnik, gdzie na tamtejszym cmentarzu o godz. 15 trumna z ciałem Krzysztofa Krawczyka zostanie złożona do grobu. Artysta miał w Grotnikach-Jedliczu dom, w którym razem z najbliższymi spędził ostatnie dwadzieścia lat.

Jak ujawnił menedżer artysty Andrzej Kosmala w rozmowie z „Super Expressem”, ostatnią wolą Krzysztofa Krawczyka było, by włożyć mu do trumny mikrofon, do którego przez 26 lat śpiewał w studiu muzycznym K&K Studio, a także czarne okulary, w których występował na scenie. Drugą prośbą Krzysztofa Krawczyka było, by na jego pogrzebie zagrała orkiestra dęta.

W łódzkim kościele przy trumnie czuwać będzie warta honorowa, a nad grobem oddana zostanie salwa honorowa.

Niezapomnianego artystę pożegnają między innymi jego przyjaciela z zespołu Trubadurzy, w którym wokalista debiutował. Można się też spodziewać, że do Łodzi przyjedzie liczna reprezentacja artystów polskiej estrady.

W Łodzi w sobotę, w południe, tuż po tradycyjnej „Prząśniczce” z okien magistratu przy ul. Piotrkowskiej zostanie odegrany jeden z utworów z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Do łódzkiego sejmiku zaś wpłynął wniosek o nadanie artyście Odznaki Honorowej Za Zasługi Dla Województwa Łódzkiego.

Krzysztof Krawczyk odszedł w poniedziałek 5 kwietnia w wieku 74 lat. W marcu artysta był hospitalizowany ze względu na zakażenie koronawirusem. Dwa dni przed śmiercią poinformował, że opuścił szpital, a stan jego zdrowia poprawia się. W poniedziałek zasłabł w swoim domu i został przewieziony do Szpitala im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie zmarł. Jak poinformowała Ewa Krawczyk, przyczyną śmierci jej męża nie był Covid-19, ale liczne choroby współistniejące, na które od dłuższego czasu cierpiał.

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.