Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Podwykonawcy Astaldi zawieszają blokady linii kolejowych i czekają na ruch ze strony PKP PLK

Czytaj dalej
Fot. Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczynski

Podwykonawcy Astaldi zawieszają blokady linii kolejowych i czekają na ruch ze strony PKP PLK

Marcin Bereszczynski

Zakończyły się negocjacje PKP PLK z podwykonawcami Astaldi, którzy w czwartek zablokowali tory kolejowe w pobliżu Pruszkowa. Odwołano wtedy kursy pociągów m.in. na trasie Łódź - Warszawa. Dalsze protesty są zawieszone. Jeśli podwykonawcy nie dostaną pieniędzy, to kolejne blokady mogą być przeprowadzone przed świętami.

Czwartkowa blokada linii kolejowej w Parzniewie w pobliżu Pruszkowa doprowadziła do ogromnego chaosu w kursowaniu pociągów. Na kilka godzin zablokowano tory prowadzące z Warszawy do Łodzi, Krakowa, Katowic i Częstochowy. Między Pruszkowem i Grodziskiem Mazowieckim podróżnych woziły autobusy zastępcze. Pasażerowie byli wściekli z powodu odwołanych pociągów, objazdów i opóźnień. Kilkugodzinna blokada spowodowała, że utrudnienia trwały do wieczora.

Blokadę przeprowadziło około trzydziestu podwykonawców Astaldi, czyli włoskiej firmy, która zeszła z placu budowy dwóch linii kolejowych: Lublin - Dęblin oraz od granicy województwa dolnośląskiego do Leszna. Firma zrezygnowała z kontraktu z powodu znacznego wzrostu cen materiałó budowlanych i kosztów pracy. Podwykonawcy firmy Astaldi po zerwaniu kontraktu nie dostali pieniędzy za wykonane prace. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zobowiązała się wypłacić należności, ale zdaniem protestujących odbywa się to zbyt wolno. Szacowana kwota do wypłaty to 140 mln zł. PKP PLK wypłaciła dotychczas ponad połowę tej należności.

O co chodzi blokującym tory? Czy może znów dojśc do blokady na kolei? 

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Bereszczynski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.